Haber Detayı
02 Kasım 2018 - Cuma 09:52
 
I. Uluslararası Mersin Sempozyumu ve I. Uluslararası Akdeniz Sempozyumunun Açılış Töreni Gerçekleştirildi
Mersin Üniversitesi ve Mersin Akademi Danışmanlık iş birliği ile düzenlenen, I. Uluslararası Mersin Sempozyumu ve I. Uluslararası Akdeniz Sempozyumunun açılış töreni Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
GÜNCEL Haberi
I. Uluslararası Mersin Sempozyumu ve I. Uluslararası Akdeniz Sempozyumunun Açılış Töreni Gerçekleştirildi

1 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilen açılış törenine; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan,Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, KKTC Mersin Başkonsolosluğu Eğitim/Kültür Ateşesi Yusuf İnanıroğlu, Mersin İl Jandarma Komutanı J. KD. ALB. Şerafettin Yılmaz, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı SG. KD. ALB. Oğuz Bavbek, Mersin İl Emniyet Müdür Yardımcısı Adem Elitok, Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hayrullah Yücesoy, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi  ve Üniversitemiz Rektör Danışmanı Prof. Dr. Durmuş Ali Arslan, sempozyumun davetli konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çağlar ile akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Mersin Valisi Ali İhsan Su; ‘’Gerçekten önemli bir konuda, çok önemli bir uluslararası sempozyumu gerçekleştiriyoruz. Bölgemiz, çok değerli bir bölge. İlimizde Yumuktepe dokuz bin yıl önce yaşamın başladığı bir yer. Tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Cennet-Cehennem, Kız Kalesi, Akkale, Uzuncaburç, Pompeipolis, Roma yolları gibi her yerinde tarih olan bir kentte yaşıyoruz.’’ dedi.

Mersin’in bir çok alanda çok önemli potansiyellere sahip olduğunu belirten Vali Su; ‘’İlimizde hangi alana baksak, çok ciddi potansiyel var. Bölge değerli ama, bölge içinde ilimiz çok değerli yere sahip. Tarımı ele alırsak; limon, çilek, erik, şeftali, muz, keçiboynuzu, yeni dünya üretimlerinde Türkiye birincisiyiz ve diğer bir çok üründe de üst sıralardayız. Tarım potansiyelimiz çok yüksek. İki yüz bin dekar sera alanımız var. Turizme baktığımız zaman, 321 km sahil şeridimiz var, 10 mavi bayraklı plajımız var.’’ ifadelerini kullandı.

Yapılan ve yapılacak olan yatırımlarla, Mersin’in potansiyelinin çok daha ortaya çıkacağını belirten Vali Ali İhsan Su; ‘’Sanayi ve ticaret alanında da yatırımlar devam ediyor. Birinci ve İkinci Organize Sanayi Bölgeleri’ne üçüncüsünü de ekledik ve yatırımcılara yerlerini tahsis edeceğiz. Türkiye’nin en büyük limanı şehrimizde. 10 milyon ton dökme yük kapasitesi ile birinci. Türkiye’de kurulan ilk serbest bölgeye sahibiz.  Sağlık, eğitim, alt yapı, üst yapı çalışmaları devam ediyor. Bölgesel Havalimanı, hızlı tren ve Antalya–Mersin sahil yolu yapımı devam ediyor. Tüm bunlar bittiğinde, şehrimizin çehresi değişecek.’’ diyerek, sempozyumda emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

Daha sonrasında söz alan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise; ‘’Yılın en güzel döneminde, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi Mersin’de sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yıl her yönüyle Mersin temasıyla gerçekleştireceğimiz sempozyumlarda ilimizi her yönüyle akademik açıdan ele alacağız. Mersin yöresi ve Akdeniz Bölgesi ile ilgili, çevreden ekonomiye, nükleer enerjiye, tarımdan sanayi ve ticarete, güzel sanatlardan, sosyolojik yapıdan spordan, mühendisliğe, her türlü konuların bilimsel bir ortamda tartışılıp kayıt altına alınması sempozyumumuzun en temel amacı.’’ ifadelerini kullandı.

Bir ilin kalkınması ve gelişmesi için akademisyenler ve bilgi birikim sahibi insanlarının önemine vurgu yapan Prof. Dr. Çamsarı; ‘’Biz en baştan beri şunu söyledik; bir ilin kalkınmasında bir karar verilecekse, bunda ana rolü akademisyenlerin ve konular hakkında bilgi birikimi olan insanların üstlenmesi gerekir. Üniversiteler de, bu role soyunacak en önemli kurumlar. Biz de bu açıdan üstümüze düşeni yerine getirmeye devam edeceğiz.’’ ifadelerini kullanarak sempozyuma katkıda bulunan herkese teşekkürlerini sundu.

Her iki sempozyumun da Düzenleme Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Üniversitemiz Rektör DanışmanıProf. Dr. Durmuş Ali Arslan ise; ‘’Mersin ilimiz ve Akdeniz bölgesindeki diğer illerimizin, sağlık, kültür, tarih, spor, sanat, tarım ve daha bir çok alandaki güncel ve bilimsel bilgilerin ortaya konması ve tartışılmasına olanak sağlayacak bu sempozyumlar uluslararası olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahip.’’ dedi.

Sempozyumlara 200’den fazla bildirinin geldiğini ve bunun şehir ve bölgedeki tüm paydaşlar açısından önemine değinen Prof. Dr. Durmuş Ali Arslan; ‘’Dünyanın birçok farklı bölgesinden araştırmacıları şehrimizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. İlimizin ve bölgemizin tanıtımı, gelişmesi ve büyümesi bakımından çok önemli olan bu sempozyumların şehrimizdeki paydaşlarımız açısından da önemli olacağını düşünüyorum. Sempozyumların, Mersin’imize ve tüm bölgemize hayırlı olmasını diliyorum.’’ ifadelerini kullandı.

1-3 Kasım tarihleri arasında, 3 gün boyunca 10 farklı salonda eş zamanlı olarak sürdürülecek Uluslararası 1. Akdeniz ve Uluslararası 1. Mersin Sempozyumları hakkındaki detaylı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşılabilir.

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: I., Uluslararası, Mersin, Sempozyumu, ve, I., Uluslararası, Akdeniz, Sempozyumunun, Açılış, Töreni, Gerçekleştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı