Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 18:16
 
AHBİB’den Bakliyat Sektöründe Bir İlk
20 Aralık 2018 Perşembe günü gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan karar gereği 2019 yılından başlamak üzere her sene 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.Bu vesileyle, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’ne özel bakliyat tanıtım belgeseli hazırlama kararı alındı.
EKONOMİ Haberi
AHBİB’den Bakliyat Sektöründe Bir İlk

Birleşmiş Milletler tarafından 2016 yılında ilan edilen “Uluslararası Bakliyat Yılı” ilanını büyük bir fırsat olarak gören Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ARSLAN ve yönetim ekibi, tüm dünyada 225 farklı etkinlik düzenleyerek ve sosyal medya kampanyalarına imza atarak anılan yılı bakliyat sektörü için en iyi şekilde değerlendirmişti. Ancak, önüne daha büyük bir hedef koyan ARSLAN ve yönetimi, Birleşmiş Milletler’in Dünya Bakliyat Günü ilanında da kilit rolü oynadı.

Dünya Bakliyat Gününe Özel Bakliyat Tanıtım Belgeseli

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü ilanının başka bir önemli noktası da, söz konusu kararın Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin ARSLAN’ın başkanlığı döneminde alınmasıdır. Başkanlığının ilk gününden itibaren bu amaç için çalışan ARSLAN ve ekibi, yoğun bir tempo sonucu hedeflerine ulaşmış bulunmakta. Bu vesileyle, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’ne özel bakliyat tanıtım belgeseli hazırlama kararı alındı.

Bakliyatın Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya nasıl gittiği gözler önüne serilecek.

10 Şubat Dünya Bakliyat Günü ilanının ardından, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, dünyanın farklı noktalarında gösterilmek üzere bir tanıtım belgeseli hazırlama kararı aldı. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olacak bakliyat tanıtım belgeseliyle ilgili konuşan Dünya Bakliyat Günü kararının baş mimarı Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin ARSLAN, “Bu tanıtım belgeseliyle birlikte, bakliyatın özellikle kırmızı mercimek, nohut ve bezelye ürünlerinin ülkemizin de yer aldığı coğrafyada doğup tüm dünyaya yayıldığı herkes tarafından bilinecektir.” ifadelerini kullandı. ARSLAN sözlerine, “Birleşmiş Milletler’in Dünya Bakliyat Günü ilanıyla birlikte, bu zamana kadar öksüz kalan bakliyata artık tüm dünya sahip çıkacak. Biz de Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak, bu özel ve değerli ilanın ülkemize çok şey katabileceğini düşündük. Hazırlayacağımız belgeselde bakliyat tohumunun serüveni, bakliyatın Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya nasıl gittiği gözler önüne serilecek. Bakliyatın Anadolu topraklarında doğduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz.” şeklinde devam etti.

Belgesel Uluslararası Organizasyonlarda 5 Farklı Dilde Yayınlanacak

Türkçe de dâhil olmak üzere toplam 5 dilde yayınlanacak olan bakliyat tanıtım belgeseli, Dünya’da bakliyat tarımının ilk defa ortaya çıktığının ispatı olan ve Avrupa üzerinden Dünya’nın farklı coğrafyalarına yayılmasında kilit rol oynayan Türkiye’deki bazı arkeolojik yerleşmelerden elde edilen arkeolojik ve arkeobotanik (arkeolojik bitki kalıntısı) verilerden yola çıkmak suretiyle bakliyatın ülkemiz coğrafyasında doğduğunu ve tüm dünyaya yayıldığını gösterecek.

Arslan, bakliyat tanıtım belgeselinin başta her yıl Nisan-Haziran dönemi içerisinde 50 farklı ülkeden 1000’in üzerinde sektör paydaşının katılım sağladığı Dünya Bakliyat Kongresi olmak üzere web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla geniş bir izleyici kitlesine ulaşacağını ve böylece bakliyatın ana vatanı olması dolayısıyla ülkemize yönelik uluslararası arenada farkındalık oluşturmasının planlandığını belirtti.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: AHBİB’den, Bakliyat, Sektöründe, Bir, İlk, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı