sayfa içeriği
Haber Detayı
07 Aralık 2018 - Cuma 09:50
 
AHBİB Kasım Ayı İhracatının Liderlik Koltuğunda Pastacılık Ürünleri Ve Irak Var
Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Kasım ayında, geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla 11 artışla 113,8 milyon dolar olarak gerçekleşti.
EKONOMİ Haberi
AHBİB Kasım Ayı İhracatının Liderlik Koltuğunda Pastacılık Ürünleri Ve Irak Var

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli Kasım ayı sektör ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 15 artış göstererek 649,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılı Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektör bu dönemde Türkiye toplam ihracatından 4 oranına pay aldı.

- AHBİB olarak ülke geneli sektör ihracat payımız 17,5

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin aylık sektör ihracat rakamlarını değerlendiren Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2018 yılı Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre 11 artışla 113,8 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatındaki payın   17,5 olduğunu belirtti.

-En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2018 yılı Kasım ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 113,8 milyon dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 28,2 milyon dolarlık değeri ve 25’lik payı ile ilk sırada yer aldığını belirtti. Sektörde 16,5 milyon dolarlık ihracatıyla kırmızı mercimek toplam ihracatın 15’ini oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün oldu. Arslan, özellikle bakliyat ürün grubundaki 63’lük artışa dikkat çekerek, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin bakliyat ihracatında öncü olmaya devam ettiğini kaydetti.

AHBİB’in ihracat rakamları ülkelere göre incelendiğinde ise, Kasım ayında Irak  16’lük payı ve 18,6 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 11,2 milyon dolarlık ihracat değeri ve 10 oranındaki payı ile Suriye takip etti. AHBİB böylelikle, yılın ilk onbir ayında 1 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleştirmiş oldu

2018 yılı ülkelere göre Kasım ayına ait Türkiye geneli ihracat rakamlarını da değerlendiren Arslan “Irak’a Kasım ayında 23’lük pay ile 152 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleştirildi. Bunu Suriye ve Birleşik Devletler 7 ve 3’lük pay ile takip etti” dedi. Kasım ayında Türkiye’den en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edilen ülkeler ise Irak, Suriye, Birleşik Devletler, Suudi Arabistan ve Yemen olarak sıralandı.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: AHBİB, Kasım, Ayı, İhracatının, Liderlik, Koltuğunda, Pastacılık, Ürünleri, Ve, Irak, Var,
Yorumlar
Haber Yazılımı