Haber Detayı
29 Ekim 2018 - Pazartesi 08:16
 
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?... Abdullah Ayan yazdı
Mersin' de 24 Haziran seçimleriyle birinci parti konumunu pekiştiren AK Parti' nin iş yerel seçimlere geldiğinde somut atak şöyle dursun, aday adaylığı konusunda şu ana kadar sahaya sürecek dişe dokunur tek isim bulamaması ilginç olduğu kadar analize muhtaç bir durum…Özetin özeti; AK Parti' nin MHP ile girmeyi hesapladığı yerel seçimler bugün düne göre çok daha fazla bilinmezlerle dolu…
GÜNDEM Haberi
AK Parti-MHP yerel ittifakı Mersin özelinde neden tıkandı?... Abdullah Ayan yazdı

Yerel seçimlere birlikte girilmeyeceği AK Parti- MHP' nin tek karar vericileri pozisyonundaki liderlerince açıklanınca en çok merak edilen ve ortak cephe başta olmak üzere tüm siyasi kesimlerin merak ettikleri soru, 24 Haziran genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir araya geldikleri 'Cumhur ittifakının' akıbetinin ne olacağıydı?

Aslında Merak edilen bununla da sınırlı değildi.

Aylardır aynı sorunun cevabını 'sürecek' diye veren Bahçeli' nin, bir yandan ittifaka övgüler dizerken, bir yandan da ittifak ortağına kulak vermediği sonradan anlaşılacak olan Adana ve Mersin Büyükşehir adaylarını nasıl olup ta kamuoyuyla üstelik isimleri de deklare ederek açıklamasıydı?

AK Parti, kapalı kapılar ardında 24 Haziran sonuçlarını ve o günden sonra da sürekli yaptırdığı anketleri masaya yatırdığında, oldu bittiye getirilen MHP hamlesinin güçlükleriyle yüzleşmekteydi.

O durum günden güne değişmek şöyle dursun, soru işaretlerini gidereceğine, AK Parti adına kaygıların daha da artmasına yol açmakta…

Adana' da partisinin mevcut Büyükşehir Başkanı Hüseyin Sözlü ile seçimlere gireceğini açıklayan Bahçeli, sıra Mersin' e geldiğinde mevcut Büyükşehir Başkanı Kocamaz ile yollarının ayrıldığını söyleyip yeni aday olarak Toroslar Belediye Başkanı Tuna' yı işaret etti.

Kocamaz' ın sahneden inmek yerine, siyasete devam açıklaması MHP açısından durumu bugün daha da karmaşık hale getirmiş bulunuyor.

Aday ister Tuna, ister Kocamaz, ister bir başkası kim olursa olsun, 2014' e göre köprülerin altından beklenenden de çok suların aktığı MHP cephesinde, Mersin yerel seçimlerinin ne kadar zor geçeceği yıllardır belliydi. Şimdi süreç daha da zor hale gelmiş bulunuyor.

Bu sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi için de geçerli değil.

2014' te Çamlıyayla, Tarsus, Toroslar, Erdemli, Mut, Gülnar, Bozyazı, Anamur ilçe belediyelerini alan MHP, 2018 genel seçimleri esas alındığında Mersinin hiçbir ilçesinde artık birinci parti bile değil…

Birinci parti olmak bir yana, Belediye Başkanını Büyükşehir adayı gösterdiği Toroslar ilçesinde MHP, AKP-CHP-HDP ardından dördüncülüğe, en iddialı olduğu ve 25 yıldır elinde tuttuğu Tarsus' ta üçüncülüğe düşmüş durumda.

Tablo bu kadar netken, AK Parti özellikle Mersin' i böylesine kan kaybetmiş MHP' ye terk mi eder? Yoksa "zaten tabanda seçmen kendince ittifakı nasılsa yapar" düşüncesiyle ortalama Mersin seçmenini ikna edecek güçlü bir aday bulup yerel seçimlere onunla mı gider?

Yerel ittifakların oluşacağı ilçeler açısından tabloyu kestirmek kolay olsa da, iş Büyükşehir Belediye seçimlerine geldiğinde tahminlerde bulunmanın bile hayli zor olduğu, bilinmezlerle dolu bir sürece girdiğimizi itiraf etmeliyim.

Kafa karışıklığı sadece objektif gözlerle tabloyu değerlendirmeye çalışanlarla da sınırlı değil.

Mersin' de 24 Haziran seçimleriyle birinci parti konumunu pekiştiren AK Parti' nin iş yerel seçimlere geldiğinde somut atak şöyle dursun, aday adaylığı konusunda şu ana kadar sahaya sürecek dişe dokunur tek isim bulamaması ilginç olduğu kadar analize muhtaç bir durum…

Özetin özeti; AK Parti' nin MHP ile girmeyi hesapladığı yerel seçimler bugün düne göre çok daha fazla bilinmezlerle dolu…

Bu cephedeki dağınıklık ve AK Parti' nin üç seçimdir bir türlü kentin dokusuyla uyuşan aday bulamama sorunsalının şimdilik te olsa sürüyor olması 2019 yerel seçimleri hakkında somut analizleri imkansız kılıyor.

Ne yöne evrileceği kestirilemeyen bilinmezlerle dolu süreçte çoğu sorunun yanıtını almak için 31 Mart 2019 akşamını beklemek gerekebilir ki, bu 2004' ten beri sonuçları daha adayların açıklandığı gün tahmin etmekte zorlanmadığımız Mersin adına son 15 yılın ilki olacak belki de…

 Abdullah Ayan

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: AK, Parti-MHP, yerel, ittifakı, Mersin, özelinde, neden, tıkandı?..., Abdullah, Ayan, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı