Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 09:42
 
'Akdeniz düzelirse Mersin'de düzelir ve kalkınmasına büyük katkı sağlar.' Sedat Yılmaz yazdı
Mersin'in kalbi Akdeniz, gündüz 650-700 bine ulaşan nüfusuyla Mersin'in tüm yükünü çekmekte. Ama gelin görün ki, kentin maalesef en bakımsız, çarpık kentleşmenin en ciddi biçimde hissedildiği, varoş mahalleleri içine alan , alt yapısının tam olarak sağlanamadığı bir ilçe. İlçenin çok sorunu var. Çok hizmet bekliyor. Akdeniz düzelirse Mersin'de düzelir ve kalkınmasına büyük katkı sağlar.
GÜNCEL Haberi
'Akdeniz düzelirse Mersin'de düzelir ve kalkınmasına büyük katkı sağlar.' Sedat Yılmaz yazdı

Yerel seçimlerin üzerinden 2 ayı aşkın bir süre geçti. Belediye başkanları vaad ettikleri sözleri kısım kısım yerine getirmeye çalışıyorlar. Şu ana kadar uygulama bazında bazı sözler yerine getirilse de ben belediyeleri yapabileceği projeler açısından ayırma gereği duyuyorum. Mersin geneli baktığımızda Mezitli, Yenişehir ve Toroslar belediyelerinin  diğer belediyelere nazaran öyle büyük projeler gerçekleştirmesinden çok daha küçük çaplı vatandaşların sorunu odaklı uygulamaları hayata geçirecek girişimler üzerine ağırlık verdiklerini görüyorum. Bu ilçelerin yeniden seçilen ve önceki başkanları zaten yapılması gereken büyük projeleri zamanında gerçekleştirdikleri görülüyor. Yani yeni başkanlara çok acil, aman aman diyebileceğimiz devasa projelerin kalmadığını düşünüyorum.

 

Geriye Akdeniz ve Büyükşehir kalıyor. Bu iki belediyeyi ayırmamız gerekiyor. Büyükşehir'e baktığımızda gerçekten yapılacak çok işler var. Büyük projelere ihtiyacı var. Maalesef Mersin'e baktığımda metropol sehirden çok koca bir köy görüyorum. Çözüm bulunamamış ve s.o.s veren trafik, ulaşım ve otopark sorunu, Şehrin kalbi merkezde 2000'li yıllara uygun ve gelişmişlik görüntüsü verecek hiçbir görüntünün olmaması, yatırımcı çekememesi, yüksek bir potansiyele sahip olmasına karşın turizmde gerekli adımları atamayarak bunun nimetinden yararlanamamış olması vb... sayabiliriz. Daha yaşanılabilir ve yaşam standartı yükseltilmiş bir Mersin için çok çalışılması gerektiği düşüncesindeyim. Bundan dolayı Mersin Büyükşehir belediye başkanının yeni dönemde çok önemli ve büyük projeleri gerçekleştireceği- gerçekleştirmesi gerektiği kanısındayım.

 

Akdeniz ilçesine gelince Mersin'in kalbi bu ilçemiz gündüz 650-700 bine yaklaşan  nüfusuyla Mersin'in tüm yükünü çekmekte. Ama gelin görün ki, kentin maalesef en bakımsız, çarpık kentleşmenin en ciddi biçimde hissedildiği, varoş mahalleleri içine alan , alt yapısının tam olarak sağlanamadığı  bir ilçe. İlçenin çok sorunu var. Çok hizmet bekliyor. Akdeniz düzelirse Mersin'de düzelir ve kalkınmasına büyük katkı sağlar.

 

Ramazan ayının sonlarında Akdeniz Belediyesinin çiçeği burnunda başkanı M.Mustafa Gültak basın mensuplarıyla iftar programında buluştu. Akdeniz'in basınla bir araya gelmesini  güzel ve verimli bir buluşma olarak değerlendiriyorum. Başkan Gültak bu buluşmada hem iki aylık süreyi değerlendirdi hem de yeni projelerini anlattı.Toplantıdan bazı notları paylaşmak istiyorum.

 

65 mahalleye sahip Akdeniz ilçesinin özellikle her kesimi barındıran, tüm kesimleri buluşturan ve barış, kardeşlik ve sevgi tohumlarının ekildiği bir ilçe olduğunu hatırlatalım. Başkan Gültak da  Akdeniz'de bu barış, huzur ve sevgi ortamını sürdüreceklerini ifade ederek, amaçlarının daha düzenli daha temiz, daha yeşil, alt yapı sorunlarını halletmiş, daha yaşanılabilir bir Akdeniz yaratmak olduğunu söyledi. Özellikle yeşil alanların ve spor tesislerin olduğu bir Akdeniz hedeflediklerini, bunun için 2. etap 1/500'liğin çıkması gerektiğini ifade etti.

Konunun Ankara'dan takip edildiğini, Tarımın görüşünü hazırladığını ve DSİ'den görüş beklendiğini  belirten Gültak, bu planı  Büyükşehirin de , Akdeniz'in de beklediğini söyledi.

 

Az önce de dediğim gibi  çarpık kentleşmenin en çok yaşandığı Akdeniz'de kentsel dönüşüme geçileceğini belirten Gültak, Ataş bölgesine 900 konutluk bir çalışmanın yanısıra, Barış, Bahçe, Mahmudiye ve sonradan dahil edilen Turgut Reis mahallelerinde kentsel dönüşüm gerçekleştirmek için her şeyin hazır olduğunu, bu bölgelerde ofisler kurup vatandaşlarla irtibata geçileceğini söyledi. Akdenizin bu uygulamaya çok ihtiyacı var. Bu ilçe yeniden inşa edilmeli. Çarpık kentleşmenin önüne geçmek ve kente yakışır bir görüntü sergilemek için artık bir yerden başlanmalı. Yalnız burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum Başkan Gültak burada yöresel ihtiyaçların da karşılandığı bir imar çalışması olacağını ifade etti. Bu hassasiyet çok önemli.

 

Karaduvar'da ve Kazanlı sahili ile ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını belirten Gültak, Kazanlı halkının istekleri doğrultusunda Caretta Carettaları sıkıntıya sokmadan ve doğayı bozmadan Kazanlı halkının ve tüm Mersinlilerin denize gireceği bir projeleri olduğunu da söyledi. Bunun yanında  Yılmaz Güney parkının içinde yüzme havuzu, aquapark ve düğün salonları olduğunu ama 2 yıldır unutulduğunu ve orayı revize ettiklerini söyledi. Havuzu hemen açacaklarını ve 2 ay boyunca çocuklara bedava yüzme kursu vereceklerini,  kafelerde çayı sembolik bir ücretle ve düğün salonlarını da minumum yada karsız bir şekilde vatandaşlara vereceklerini ifade etti.

 

Buluşmada Gültak önemli bir projeden daha bahsetti. Tırmıl tepesinde 38 dönümlük Akdeniz belediyesinin yeri olduğunu ve orası için Ankara'dan bir heyet istediklerini ve heyetin de gelip inceleme yaptığını söyledi.  Bakanlıktan da burası için destek istediklerini belirten Gültak, projenin hazırlandığını, içinde yüzme havuzlarının, tenis kortlarının, basketbol ve futbol sahalarının olduğu ve gençlerin rahatlıkla oturup gezebileceği, yaşlıların parklarda oturabileceği çok amaçlı modern bir spor kompleksini bölge insanların isteği doğrultusunda yapacaklarını ifade etti. Araziyi kendilerinin vereceğini  projenin kaynağını da spor bakanlığından olacağını söyledi Kentsel dönüşüm ile bu projenin bu mahallelerinin gelişmesinin de bir miladı olabileceği düşüncesindeyim..

 

Belediye girişlerindeki kontrol kulübesinin kaldırdıklarını belirten Gültak, belediyeye girişte vatandaşı hostes bayanların karşıladığını ve gitmek istenilen birime kadar eşlik ettiklerini ifade ederek hizmet kalitesini bir kritere oturttuklarını söyledi. Bunun dışında girişte çözüm ve kariyer masası kurduklarını, bunun Mersin'de bir ilk olduğunu söyledi. Whatsup ve bip  hattı kurarak vatandaşların sokakta gördüğü tüm olumsuzlukları, yapılması gereken ve belediyeyi ilgilendiren her şeyin fotosunu çekip bu hatta göndererek ve ilgili birimin de hemen müdahale edeceğini, artık muhatap bulmanın ve 'kimi arayacağım' derdinin  biteceğini söyledi.

 

Bir önemli  projeden daha bahseden Gültak, 12-13 milyonluk bir proje olan,  Mersin Üniversitesi, Akdeniz belediyesi, Valilik, MTSO ve OSB'nin yer aldığı bu proje ile OSB içinde meslek edindirme kursları ile ilgili bir yer açtıklarını söyledi.  Kalkınma ajansının da  destek vereceği bu proje ile işsizliği önlenmesinde ve istihdam sağlamada önemli bir adım atacaklarını söyledi. Proje ile kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacak

 

Gültak buluşmanın sonunda Ramazan ayında günde 6500 kişiye 14 noktada yemek verildiğini ifade ederek vatandaşa her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Gazetecilerin sorusu üzerine belediyenin 150 milyon tl borcu olduğunu, bunun büyük bir kısmının da devlete olan ssk borcundan kaynaklandığını ve bu borcun da yapılandırılmış olduğunu ve ödenmeye devam edildiğini söyledi. Personel maaşlarının da düzenli ödendiğini, işçilere ve esnafa borçlarının olmadığını sözlerine ekledi.

 

Bir çok projeyi hayata geçirme konusundaki kararlılığı görülen Başkan Gültak, farklı bir belediye başkanı olma yolunda kollarını sıvamış görünüyor. Kaynak sıkıntısı da çekmeyecek gibi görünüyor. Merkezi hükümetin desteğini de alacaktır. Dikkat çeken yönü de  yaptık- oldudan çok halkın isteği ve beklentileri doğrultusunda projeler geliştirmesi oldu.Yani "şurada şunu yapalım. Buraya bunu yapalım"  değil, halka "siz mahallenizde ne istiyorsunuz, neye ihtiyacınız var" diye soruluyor. Bu bakımdan üniversitelerle iç içe, içinde akademisyenlerin olduğu, profesyonel ekibiyle halkla bütünleşmiş ve şeffaf bir belediyecilik anlayışı ile hizmet vereceğini ve Akdeniz'in makus talihini değiştirmeyi amaçladığını görüyoruz.  

 

10 haziran günü gerçekleştirilecek Akdeniz belediye meclisinde Başkan, yol, kaldırım ve çevre düzenlemeleri vb… için  (10+5) toplam 15 milyonluk borçlanma yetkisi isteyecek. Bilindiği üzere Büyükşehir'in de bu konuda sıkıntısı var. Ben hizmet verilecekse meclis üyelerinin de bu konuda aynı hassasiyeti göstermesi gerektiğini düşünmekteyim ve inanıyorum ki bu konuda orta yol bulunarak Mersin'in tüm ilçeleriyle birlikte önü açılacaktır.

 

Mersin'de şehrin kalbi, ekonomisinin can damarı Akdeniz'in hizmete ihtiyacı var. Etkin projelerle bunlar gerçekleştirilebilir. Başta söylediğim sözü tekrar etmek istiyorum. " Akdeniz düzelirse Mersin'de düzelir ve kalkınmasına büyük katkı sağlar."

 

Sedat Yılmaz

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: 'Akdeniz, düzelirse, Mersin'de, düzelir, ve, kalkınmasına, büyük, katkı, sağlar.', Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı