Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 20:35
 
Av. Şirin Güner, 'Toplumsal Zihniyet Dönüşümü Sağlanmalı'
Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Türkiye’deki baroların kadın hakları merkezleri tarafından; Diyarbakır Barosu üyesi Av. Müzeyyen Boylu’nun boşanmak istediği eşi tarafından öldürülmesi ve son zamanlarda artan kadın cinayetlerine ilişkin eş zamanlı ortak basın açıklaması yaptı.
GÜNCEL Haberi
Av. Şirin Güner,  'Toplumsal Zihniyet Dönüşümü Sağlanmalı'

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi adına ortak bildiriyi okuyan Başkan Av. Şirin Güner; “Bu cinayet bize kral çıplaktır demektedir. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanamaması, kadına şiddeti artırıyor. Toplumsal zihniyet dönüşümü sağlanmalı” dedi.

“SİSTEM KADINI KORUYAMIYOR”

Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri ve avukatların katılımıyla, Mersin Baro Odası’nda ortak bildiriyi okuyan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Şirin Güner, “Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın avukatlar olarak; Diyarbakır Barosu üyesi kadın meslektaşımız Müzeyyen Boylu doktor eşi tarafında 14 kurşunla, Aydın’dan Nergis Yavaş’ın eşi tarafından bıçaklanarak, İzmir’den de Gizem Dabak ve iki yaşındaki oğlunun, birlikte olduğu erkek tarafında öldürülmüş olmalarının büyük üzüntüsü içindeyiz. Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi, kadın cinayetidir. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durumun vahim ve ürkütücü bir tablosudur. Bu cinayet, bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu ‘kadın’ olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize “kral çıplaktır” demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir” diye konuştu.

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANAMAMASI, KADINA ŞİDDETİ ARTIRIYOR”

Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algının, kadına karşı şiddetin artmasına yol açtığına vurgu yapan Av. Şirin Güner, “Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir. Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’ nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak, dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Av., Şirin, Güner,, , 'Toplumsal, Zihniyet, Dönüşümü, Sağlanmalı',
Yorumlar
Haber Yazılımı