Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 12:28
 
Baro Başkanları İnfaz Yasasına Karşı Milletvekillerine Ve Siyasilere Seslendi
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ile birlikte 80 baro başkanı ve TBB ortak yazılı açıklama yaparak, infaz paketinde kadına şiddet ve cinsel suçlarda indirime tepki gösterdi.
GÜNCEL Haberi
Baro Başkanları İnfaz Yasasına Karşı  Milletvekillerine Ve Siyasilere Seslendi

Milletvekillerine ve siyasi partilere seslenen baro başkanları, infaz yasasında kadına şiddet ve çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarında indirim tasarısının geri çekilmesi için TBMM’yi  göreve davet etti.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“TOPLUMUN HER KESİMİ TEPKİ GÖSTERECEKTİR”

 

Yıllardır çocuk hakları ihlallerinin önüne geçilmesi için mücadele veren Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak, birkaç gündür infaz yasası üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmaların farkındayız ve endişeyle izliyoruz.  Çocuğun cinsel istismarı suçları ile üstsoya, altsoya, eşe, kardeşe, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarının faillerinin cezalarının hapishanedeki infaz sürelerini azaltacak bir değişiklik düşünülüyorsa, bunu doğru bulmuyoruz.

 

“MİLLETVEKİLLERİNE VE SİYASİLERE SESLENİYORUZ!”

 

Böyle bir değişikliğin toplumun her kesimden büyük tepki alacağını biliyoruz. Konu çocuklar ve şiddet mağduru kadınlarla doğrudan ilgili olduğu için tüm milletvekilleri ile siyasi partilere geç olmadan hatırlatma gereğini duyuyoruz. Bu suçlardan verilen mahkûmiyet kararlarında yıllar içinde gözle görülür bir artış var iken, infaz indiriminin kapsamına alınmaları cezaların caydırıcılığına zarar verecektir. Ülkemiz virüs salgını ile topyekûn mücadele halindeyken bu şekilde bir değişikliği tartışmanın dahi toplumu böleceğini düşünüyoruz. Buna neden olacak girişimlerden özenle kaçınılması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz.

 

“TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAKTIR”

 

Böyle bir düzenlemenin tüm mağdurlar açısından telafisi imkânsız bir haksızlık anlamına geleceğini, onların hukuki güvenliğine ve hukuka olan inançlarına ağır şekilde zarar vereceğini hatırlatıyoruz. Biz çocuk ve kadın hakları savunucuları olarak çocuğa ve kadına yönelik şiddet uygulayanların, çocukları ve kadınları cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz. Toplumun çok geniş kesimlerinin de bunu istemediğini biliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Baro, Başkanları, İnfaz, Yasasına, Karşı, , Milletvekillerine, Ve, Siyasilere, Seslendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı