Haber Detayı
14 Şubat 2020 - Cuma 22:27
 
Başkan Seçer'den, Belediye Meclisi’nde Önemli Açıklamalar
Seçer, belediyeden siyasi saiklerle işçi çıkarıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Ben bu insanlardan faydalanamıyorum. Çalışmıyor. İşi provoke ediyor. Belediyeye zarar veriyor. 10 bin insan var. Bunların hepsi benim partime mi mensup? Burada daire başkanları var, genel müdürler var, müdürler var. Sorun bakalım bugüne kadar CHP’ye oy vermişler mi? Biz bu çıkarma işlemlerini keyfimizden yapmıyoruz” dedi.
GÜNCEL Haberi
Başkan Seçer'den, Belediye Meclisi’nde Önemli Açıklamalar

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke’de gerçekleştirilen Meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Seçer, belediyeden siyasi saiklerle işçi çıkarıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Ben bu insanlardan faydalanamıyorum. Çalışmıyor. İşi provoke ediyor. Belediyeye zarar veriyor. 10 bin insan var. Bunların hepsi benim partime mi mensup? Burada daire başkanları var, genel müdürler var, müdürler var. Sorun bakalım bugüne kadar CHP’ye oy vermişler mi? Biz bu çıkarma işlemlerini keyfimizden yapmıyoruz” dedi.

 

Tarsus’ta kendini yakmak isteyen vatandaşla ilgili de ilk kez konuşan Vahap Seçer, söz konusu kişinin belediyeye ait resmi plakalı aracı mesai saatleri dışında ve tatillerde kendi özel işleri için 482 kilometre kullandığını, bu disiplin soruşturması nedeniyle işten çıkarıldığını ifade etti.

 

MESKİ’nin ilk aboneliklerde aldığı katılım payıyla ilgili rakamları da paylaşan Başkan Seçer, “Vatandaşın ödediği en yüksek para 6 bin 834 TL. Yenişehir’de emlak vergi değeri 455 bin 644 bin lira olan bir daire. Sizce bu dairenin gerçek değeri nedir? Minimum 1.5 milyon liradır. 1.5 milyon liralık dairede oturan vatandaş 6 bin 834 TL ödesin de, ortalığı pislik götürmesin de ben de yatırım yapayım. Bir alışveriş merkezinin bana yüklediği yükü görebiliyor musunuz? Müsaade edin de o ağam da bize bir 40 bin lira şöyle atsın da biz de kanalizasyon yapalım arkadaşlar” diye konuştu.

 

Belediyece önümüzdeki aylarda hizmete alınması planlanan mahalle mutfaklarında vatandaşların 3 TL’ye 3 çeşit yemek yemesini öngören komisyon teklifi oybirliğiyle kabul edildi. Meclis oturumunda, konargöçer olarak hayvancılık yapan vatandaşlara, mevsim dönüşlerinde araç desteği sağlanmasıyla ilgili teklif de oybirliğiyle kabul edildi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı ikinci bileşim toplantısı Silifke’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in başkanlığında yapıldı. Tarsus’ta kendini yakmak isteyen vatandaşla ilgili de ilk kez konuşan Seçer, söz konusu kişinin belediyeye ait resmi plakalı aracı mesai saatleri dışında ve tatillerde kendi özel işleri için 482 kilometre kullandığını, bu disiplin soruşturması nedeniyle işten çıkarıldığını ifade etti. Seçer, belediyeden siyasi saiklerle işçi çıkarıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Ben bu insanlardan faydalanamıyorum. Çalışmıyor. İşi provoke ediyor. Belediyeye zarar veriyor. 10 bin insan var. Bunların hepsi benim partime mi mensup? Burada daire başkanları var, genel müdürler var, müdürler var. Sorun bakalım bugüne kadar CHP’ye oy vermişler mi? Biz bu çıkarma işlemlerini keyfimizden yapmıyoruz” dedi.

 

“İmar planları konusunda gizli saklı yok”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında komisyonlardan gelen 27, idareden gelen 10, gündem dışı 1 olmak üzere toplam 38 madde görüşülerek karara bağlandı. Meclis toplantısında meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, siyasi gerekçelerle işçi çıkarma iddiaları ve MESKİ aboneliklerinde alınan katılım payı miktarlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Meclis toplantısında, ilçe belediyelerinden gelen imar planı değişikleri teklifleri de ele alındı. Bazı belediye meclis üyelerinin 1/5000 ölçekli planlar konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin yavaş hareket ettiğini iddia etmesi üzerine Başkan Seçer, ilçe belediyelerinden evrak eksik gelse de süreci başlattıklarını, hızla sonuçlandırmak için gayret ettiklerini söyledi. Plan konusunda özel bir komisyon oluşturduklarını, değerli bir akademisyenden danışmanlık aldıklarını kaydeden Başkan Seçer, “Saklı gizli yok. Bu çalışmalar sizlere aleni yapılıyor. Sizin bölgenizdeyse imar müdürünüz gelsin diyoruz. İmar müdürünüz, mühendisleriniz, yetkilileriniz. Açık seçik yapıyoruz. Hiçbir şeyi kimseden gizlemiyoruz. Bu önemlidir” dedi.

 

“İlçe belediyeleri vatandaşla karşı karşıya gelmemek için bize gönderiyor”

 

İlçe belediyelerinden, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni zora sokacak davranışlardan uzak durmalarını isteyen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“İlçe belediyeleri vatandaşla karşı karşıya gelmemek için bize gönderiyor, dürüst olmak lazım. Oy kaygısıyla biz bu işleri yapacak olursak yandık gitti. İmar keşmekeşi olur. Planlar gecikir. Birbirimizle sıkıntıya gireriz. Anlaşmazlığa gireriz. İlçe belediyeleri bunu yapıyor. Tamamı değil, yapan yapıyor, yapmayan da rahat olsun. Vatandaşla karşı karşıya gelmemek için sevk ediyor bize. Bunu karşılıklı yardımlaşarak yapmamız lazım. Her gecikme, her olumsuzluk vatandaşa yazıyor, Mersin’e yazıyor. 2. etap 1/5000’likte hepimiz gayret ediyoruz. Akdeniz’i, Toroslar’ı ilgilendiriyor. Tarsus’ta problemler var. Yenice bölgesinde var. 257 itiraz var bir bölgede. Bizden önceki dönemde yapılmış. İş adamları geliyor, fabrika sahipleri, itirazları var. Haklılar insanlar. Dönüyorsun bir de geriye dönük düzeltmeye gidiyorsun hak kaybı olmasın diye. Plan işleri, imar işleri netameli konular. Günahı vebali de büyük konular. Biz bunları açık, şeffaf yapıyoruz. Birbirimize yardımcı olalım, Mersin’i bu beladan kurtaralım. Plan meselesi bir bela. Yatırım yapamıyor insanlar. Özellikle Erdemli ve Silifke gibi ivedi beklentiye girmiş ilçelerde etap etap yapalım, kurum görüşleri gerekmeyen bölgeleri öncelikle bitirelim diye konuştuk. Bununla ilgili çalışmalar da yaptık, çok kısa sürede neticelerini alacağız. 10 ay içinde her şeyi halledemiyorsunuz. Hoş bulduk diyene kadar 8 ay geçti. Geleni, gideni, öteki beriki. Her yere eğilemiyorsunuz. Çok şükür rahatlamaya başladık, her yere dokunacağız. Siz de daha fazla mesai yapın. Belediye orada, komisyon orada, plan ofisi orada, danışman orada. Gelin, gidin, rahatsız edin bana yardımcı olun. Rahatsız edin çalışsın insanlar.”

 

“Silifke Belediyesi niye çıkarıyorsa ben de onun için çıkarıyorum”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dilek ve temenniler bölümünde, MHP ve AKP gruplarından meclis üyeleri, belediyenin siyasi saiklerle işçi çıkardığı iddiasını gündeme getirdi. Bunun üzerine Başkan Seçer, şunları söyledi:

 

“Konuşmaktan pek hazzetmediğim bir konu tekrar gündeme geldi. Çünkü bu konuda yapılacak her söylem, belediye ile ilişkisi kesilen arkadaşlarımıza, personelimize farklı bir takım eylem ve işlemler yaptırabilir. İnsanlarda farklı bir algı yaratabilir. Bunlarla ilgili siz bizi ne zaman arasanız bu konuda bizden bilgi alıyorsunuz. Cumhur İttifakı’na mensup meclis üyelerimiz belediye ile ilişkisi kesilen personelle ilgili bir sorun olduğu zaman bizimle iletişime geçiyorlar ve her türlü cevabı da alıyorlar. Bunu inkar edebilir misiniz? Aslında kendileri de biliyor ki biz bu çıkarma işlemlerini keyfimizden yapmıyoruz. Belediye sorun yaşıyor. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Silifke Belediyesi’nin işten çıkarmalarıyla ilgili açıklamam olmamıştır. Bu konuyu siyasi bir malzeme yapmamışımdır. Lütfen siz de bunu böyle yapmayın. Bakın Silifke Belediyesi hangi saikle işe son veriyorsa ben de o saikle son veriyorum. Ben daha dürüst davranıyorum. İstihdam fazlası filan değil. Çalışmıyor. Dürüst davranıyorum. Silifke Belediye Başkanı burada. İstihdam fazlası diye işçi çıkarıyor. Peki yönetime geldiğinden beri eleman aldı mı almadı mı? Buyurun cevaplasın. Ben alıyorum zaten inkar etmiyorum ki. Aramızdaki fark şu; siz diyorsunuz ki istihdam fazlası. İşçi çıkarıyorsunuz yerine eleman alıyorsunuz. Ben de diyorum ki; ben bu insanlardan faydalanamıyorum. Çalışmıyor. İşi provoke ediyor. Belediyeye zarar veriyor. 10 bin insan var. Bunların hepsi benim partime mi mensup? Burada daire başkanları var, genel müdürler var, müdürler var. Sorun bakalım bugüne kadar CHP’ye oy vermişler mi? Yapmayın Allah aşkına.”

 

“Tarsus’ta kendini yakmak isteyen vatandaş, Haziran ayında, disiplin soruşturmasıyla çıkarıldı”

Tarsus’ta kendini yakmak isteyen vatandaşla ilgili yalan yanlış haberler yapıldığını, bu kişinin birileri tarafından kullanıldığını üzülerek gördüğünü ifade eden Başkan Seçer, “Yok efendim evine tehdide gitmişler. Yok efendim ben demişim ki seni çıkaracağım ki yerine birine alayım. Performans nedeniyle çıkarmışız. Böyle bir şey yok. Bu arkadaşımız İmar İnşaat bünyesinde çalışırken zimmetinde bulunan aracı mesai dışında ve tatil günlerinde 482 km resmi plakalı aracı kullanmış. Güveni kötüye kullanma suçunu işlediği gerekçesiyle disiplin suçuyla görevine son verilmiş. 20 Haziran 2019’da. Bu arkadaşın polis kaydında adam yaralama, hakaret gibi kayıtları var. Bu konuyla ilgili açıklama yapmadık bugüne kadar. Dinledik. Bir milletvekili bir konuyu meclis kürsüsünde dile getirirken iyice süzgecinden geçirmesi lazım. Ben orada da görev yaptım. Meclis mikrofonlarında her aklına gelen konuşulmaz. Sizin orada çıkıp sanki bu vatandaşım dün performans nedeniyle Mersin Büyükşehir’den çıkmış da bugün kendisini yakmaya çalışmış gibi görüntü vermeye çalışmanız toplumu tahrik etme anlamına gelir. Arzu etmediğimiz olaylarla karşı karşıya kalırız” dedi.

 

“10 bin lira maaş alan memur akşama kadar otursun mu?”

Büyükşehir Belediyesi’nde işini yapmayan, görevini savsaklayan, provoke eden, çalışma barışını bozan kişilerin işten çıkarılması konusunda bizzat kendisinin işin başında olduğunu ifade eden Başkan Seçer, “İnanın beş süzgeçten değil on beş süzgeçten geçiriyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Başkan, Seçer'den,, Belediye, Meclisi’nde, Önemli, Açıklamalar,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Başkan Seçer'den, Belediye Meclisi’nde Önemli Açıklamalar
Başkan Seçer'den, Belediye Meclisi’nde Önemli Açıklamalar
Başkan Seçer'den, Belediye Meclisi’nde Önemli Açıklamalar
Başkan Seçer'den, Belediye Meclisi’nde Önemli Açıklamalar
Yorumlar
Haber Yazılımı