Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 10:20
 
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Bugün 31 mart seçimleri sonrası Akdeniz'de ciddi bir değişim, dönüşüm ve yenilik söz konusu. Akdeniz belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın bu güne kadar alışık olunmayan ve bir çok alanda ilkleri gerçekleştirerek, Akdeniz’de değişim, yenilenme ve kalkınma hamlesini başlattı. Alt yapı,üstyapı hizmetleri, sosyal projeleri gerçekleştirdi.
GÜNCEL Haberi
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz

31 mart seçimlerinin bir yılı geride kaldı. Belediye başkanları  adaylık döneminde çeşit vaatlerde bulundu. Bu vaadler yaşanan kentin, ilçenin daha ileriye götürülmesi ve yaşam standartının  yükseltilmesi için yapılacak olanlardı. Mersin her bakımdan yüksek potansiyeli olan, gelecek vadeden ama bir türlü istenilen yere varamayan ve ilgi bekleyen bir kent.  Başkan adaylarının vaadleri de Mersin'in bu potansiyelini ortaya çıkarmak, ilgi ve ihtiyaç bekleyen alanlarda hizmeti vermek üzerine kurulmuştu.

 

Şimdi ilçelerin karnelerine baktığımızda 31 mart seçilerinden bu güne bir yılı doldu. Bu vaadler çerçevesinde  ilçe belediyelerini ele alacak olursak,Yenişehir, Toroslar ve Mezitli ilçelerinde yapılan çalışmalar ve hizmetler oldu. Büyük projeler göremedik  ama hizmet alanında belediye başkanları üzerlerine düşen görevleri başarı ile yerine getirdiler.

 

Akdeniz'i diğer ilçe belediyelerden farklı bir yerde tutmak gerekiyor. Hem hizmet hem de proje anlamında  yıllardır bekleyen bu ilçemiz artık beklediği bu mutlu sona ulaşmaya başladı.  

 

Çünkü sorumluluğu ve sorunları en fazla olan ilçe Akdeniz'di. Merkez ilçelerin içinde en geri kalmış, çarpık kentleşmenin tavan yaptığı,  alt yapının olmadığı bir çok yerin yanı sıra var olanın da çok eski olduğu ama buna karşın Mersin'in kalbi ve iş dünyasının kalbi konumunda  ve de her ırktan,  her dinden insanın bir arada yaşadığı bir ilçe. Diğer ilçelerin Akdeniz'den alt yapı ve üst yapısıyla  çok önde olduğu gerçeğini de unutmamak lazım.

 

Bugün 31 mart seçimleri sonrası Akdeniz'de ciddi bir değişim, dönüşüm ve yenilik söz konusu.

 

Başkan Mustafa Gültak'ın hakkını vermek gerekiyor. Mutlu insan ve mutlu kent  mottosuyla çıktığı bu yolda, yaşam standartı yükseltilmiş bir ilçeyi yaratmak için aldığı sorumluluk bilincinin verdiği azimle bugün kentin en başarılı belediye başkanı olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

 

Akdeniz belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın bu güne kadar alışık olunmayan ve bir çok alanda ilkleri gerçekleştirerek,  Akdeniz’de değişim, yenilenme ve kalkınma hamlesini başlattı. Alt yapı,üstyapı hizmetleri, sosyal projeleri gerçekleştirdi.

 

Bunların ne olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

 

Başkan Gültak,'ın Mersin'in en önemli projelerinden biri olan ve bir ara iptal edilip sonra yeniden kazandırılan Millet Bahçesi projesi için verdiği mücadele unutulmamalıdır.

Aynı şekilde yıllardır Mersin için kanayan bir yara olan 1/5000 ölçekli nazım imar planı sorununun çözümünde aktif rol alarak bugün kurumlardan gerekli olur yazıları alınmasını sağlamış ve Mersin'in önünü açmıştır.

 

Yaşanılan kenti dünyaya tanıtan ve marka değeri oluşturan fuarlar ve festivallerdir. Fuarları bir türlü beceremeyen Mersin, aynı zamanda festivallerde kendini öne çıkaran bir kent konumunda. Mersin bir tarım kenti ve bunu Narenciye Festivaliyle tüm dünyaya nasıl duyurduysa, aynı zamanda bir sahil kenti ve Başkan Gültak'ın gerçekleştirdiği Karaduvar Balık Festivali ile de Türkiye ve dünyaya adını duyurmuştur.

 

Mersin'in arka yüzü denilebilecek mahallelere diğer mahallerde olduğu gibi eşit hizmet götürmeyi ilke edinilmiş bir anlayışla özellikle Şevket Sümer mahallesinde  142. Cadde Cephe İyileştirme ve Pazar Sokağı Düzenleme Projesi ile bölge halkının insanca yaşayacağı bir caddeye ve pazar yerine sahip olması sağlanmıştır. Buralar hizmetin yeterince gitmediği, son birkaç yıla kadar hep kötü olayların olduğu yerlerdi. Şimdi Başkan Gültak, sürekli, o bölgedeki mahallelerde vatandaşlarla bir araya geliyor. Sorunlarını dinliyor ve çözümü için gayret gösteriyor. Geçmiş yılların eksikliği de belki de buydu ve Başkan Gültak bu eksikliği  ve iletişimi giderdi.

 

Şehit ailelerin evini onarma ve yenileme, hayatında sinemaya gitmeyenler için düzenlenen Açık hava sinema günleri, yüzme bilmeyen çocuklara hijyeni sağlanmış portatif havuzlarda yüzme kursu, dezavantajlı durumda  400 öğrencinin gönderildiği yaz kampları,  çocuklara sağlanan uçma deneyimleri, Üstün yetenekli çocukların keşfedilerek BİLSEM Özel Eğitim Merkezine yönlendirme, Başkan Okulda projesi ile 56 okulun ihtiyaçlarını giderme, tadilat ve bakımının gerçekleştirilmesi, mahalle evlerindeki kursiyer kadınlarının kültür gezilerine gönderilmesi, Evlenmek isteyen gençler yararına Aile Okulu’nu açılması ve İşkur ile birlikte gerçekleştirilen Kariyer Ofisini sayabiliriz.

 

Akdeniz Belediyesi'nin hizmetleri bunlarla da bitmiyor. Girişimci 52 kadına, 110 bin lira kredi verilmesi sağlandı. Gençler için ücretsiz üniversite hazırlık kursu verildi. Evde Bakım ve Temizlik Hizmetiyle; kimsesiz, yaşlı ve engelli insanlarımızın yanında oldukları görüldü. Halk günleri ile vatandaşların sorunları dinlenmekte ve yapılabilecekse anında çözülmesi sağlanmakta.

 

 "Hoş geldin Bebek " projesi Akdeniz'de çok sevilen bir proje oldu. Bu projenin tuttuğunu gördük.

 

Geçtiğimiz günlerde Selanik’in Delta Belediyesi ile Sosyal İnovasyon İçin Kentsel Yeşil Alanlar Projesi protokolünü imzalanması ile Park ve yeşil alanların arttırılması, temiz ve sağlıklı çevre hedeflenmekte.

 

Daha bir çok hizmetlerin yanında projelere tekrar dönecek olursak, Tırmıl Tepe Spor Kompleksi Projesi ile bölgeye yeni sportif ve kültürel tesisler kazandırılacak. Bu gelecek vadeden bir proje.

 

Yılmaz Güney Parkı’nı ve içindeki Aquaparkı yenileyip Akdenizli vatandaşlarımızın hizmetine açılması planlanıyor ve bu konuda oldukça hızlı bir çalışma gerçekleştiriliyor ki bunun bölge halkına büyük bir hizmet anlamı taşımakta. Aynı şekilde Barış Mahallesi için kentsel yenileme projesi ve Ataş Yerleşkesi (Çay Mahallesi) Toplu Konut Projesi’nin hayata geçirdiği 416 konutluk projenin hayata geçmesinde önemli girişimlerde bulunuldu.

Tüm bunların dışında asfalt, yol ve kaldırım ihtiyacının karşılanması, taziye evlerinin çoğaltılması, vatandaşlarının sorunlarının birebir dinlendiği halk günleri gibi hizmetler de göreve gelinen ilk günden bu yana devam etmekte.

 

Hizmet ve proje açısından değerlendirildiğinde Akdeniz Belediyesi'nin diğer ilçe belediyelere göre uzak ara fark yarattığını ve mahalle , insan ayırımı yapmadan eşit biçimde halkın ihtiyacına cevap verecek elle tutulur, gözle görülür projelerle hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

 

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, sunduğu hizmetler sayesinde Akdeniz’de yukarıda da belirttiğim gibi değişim, yenilenme ve kalkınma hamlesini başarıyla yürütmektedir. İlk bir yılın sonunda aldığı hizmetlere Akdeniz'in makus talihi değişmeye başlamıştır.

Bugün Akdeniz kültürel ve sanatsal etkinlikler ile festivallerle anılan bir ilçedir. Geçmişte çeşitli olaylarla anılan Akdeniz, barışın, kardeşliğin ve birlikte yaşama kültürünün en güzel yaşandığı bir ilçe olmuştur. Burada Belediye Başkanı Gültak'ın bölge insanına insanca yaşama kültürünü aşılaması ve aldığı sorumluluk gereği gönül belediyeciliğini  en iyi biçimde uygulamasıyla halkın gönlünü kazandığını görmekteyiz.

Başkan Gültak'ın bir yıllık karnesi başarılarla dolu ve Akdeniz arzuladığı hizmete kavuşmuş oldu. İkinci yılda da başlayan projelerin faaliyete geçtiği bir yıl olacaktır.

 

Sedat Yılmaz

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Birinci, yılında, Başkan, Gültak'la, değişimi, yaşayan, Akdeniz,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Birinci yılında Başkan Gültak'la değişimi yaşayan Akdeniz
Yorumlar
Haber Yazılımı