Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:49
 
Gıda fiyatlarında Avrupa’nın en ucuz 4. ülkesiyiz
Türkiye, 2018yılıSatınalma Gücü Paritesisonuçlarına göre gıda ve alkolsüz içeceklerde Avrupa'nın en ucuz 4. ülkesi oldu.
EKONOMİ Haberi
Gıda fiyatlarında Avrupa’nın en ucuz 4. ülkesiyiz

Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek kapsandı. Türkiye için 70 olan fiyat düzeyi endeksi,gıda ve alkolsüz içeceklerin AB ortalamasından 30 daha ucuz olduğunu göstermektedir. Gıda fiyatlarında Avrupa’nın en pahalı ülkesi Norveçile en ucuz ülkesiKuzey Makedonya arasında 2,65 kat fark bulunmaktadır.

 

Tütün ürünlerinde ucuz, alkollü içeceklerde pahalıyız

Tütün ürünlerinde 35 olan fiyat düzeyi endeksi ile AB ortalamasından 65 daha ucuz olan Türkiye,Avrupa’nın en ucuz 2.ülkesi konumunda yer almıştır.Tütün ürünlerindeen ucuz ülke 29 endeks değeri ile Kuzey Makedonya,en pahalı ülke ise 222 endeks değeri ile Norveçolmuştur.Alkollü içeceklerde ise Türkiye,163 endeks değeri ile AB ortalamasının üstünde yeralıp en pahalı 5. ülke olmuştur.

Ekmek ve tahıllarda en ucuz 3. ülkeyiz

Ekmek ve tahıllar grubunda yer alan ürünler,Türkiye’deAB ortalamasından 39 daha ucuza alınabilmektedir.Bu grupta en pahalı ülke 167 fiyat düzeyi endeksi ile Norveç, en ucuz ülke ise 54 endeks değeri ile Romanya olmuştur. Et, Türkiye’de 65 endeks değeri ile AB ortalamasından 35 daha ucuzdur. Bu grupta ise en pahalı ülke 228 endeks değeri ile İsviçre, en ucuz ülke ise 62 endeks değeri ile Karadağ olmuştur.

Süt, peynir ve yumurtada ise en pahalı ülke 174 fiyat düzeyi endeksi ile Norveç, en ucuz ülke ise 71 fiyat düzeyi endeksiile Kuzey Makedonya olmuştur. Bu grupta Türkiye,96 endeks değeri ile AB ortalamasına yakın bir değer almış ve AB ortalamasından 4 daha ucuz olmuştur.

Kaynak:TÜİK,Satınalma Gücü Paritesi, Gıda, İçecekler ve Tütün201

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Gıda, fiyatlarında, Avrupa’nın, en, ucuz, 4., ülkesiyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı