Haber Detayı
09 Ocak 2019 - Çarşamba 09:52
 
İl Başkanı Servet Koca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı
İyi Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca, yayınladığı mesajla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı
GÜNCEL Haberi
İl Başkanı Servet Koca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

İyi Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Halkın haber alma hak ve özgürlüğünün en önemli güvencesi, basın kuruluşlarıdır. Bu uğurda hayatlarını bile gözden çıkaran basın emekçilerimizdir. İfade özgürlüğü ve basın özgürlüğü demokratik toplumların vazgeçilmez unsurudur. Hukukun üstünlüğünün olmadığı bir yerde basın özgürlüğünden de bahsedemeyiz. Basın emekçilerimiz maalesef kendilerine ithaf edilmiş günlerini ve bayramlarını sansür, baskı ve tehditler içinde yaşamaktadır.

OHAL kapsamında 116 basın, yayın kuruluşu kapatılmıştır. 159 gazeteci basın emekçisi cezaevindedir.10 binin üzerinde gazetecinin işsiz bulunduğu Türkiye’de “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü', işsiz ve tutuklu gazeteciler gününe dönüşmüş durumdadır. İşsizliğe, soruşturma, gözaltı, tutuklama, baskı ve şiddete karşı alanlarda mesleklerini icra etmeye çalışan gazeteciler içinde çalışabilenler düşük ücretler ile karın tokluğuna çalışmakta ve binlerce genç gazetecinin geleceği belirsiz durumdadır.

Bunun yanı sıra son yıllarda, gerek yazılı, gerekse, görsel medyanın büyük bir ekonomik çöküntü içine sürüklendiğini görmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Ülkemizin kağıt fabrikaları bir bir kapatılarak, gazete kağıt fiyatlarına yüzde yüzün üzerinde zam yapılması, kabul edilebilecek bir yaklaşım değildir. Gazetelerin ayakta kalmaları ve yayın hayatlarını sürdürebilmeleri için, resmi ilanlara ihtiyaçları olduğu bir gerçektir. Gazete giderleri her geçen gün artarken, resmi ilanlara yapılan küçük zamların, yaraya merhem olmaktan çok uzak olduğunun farkındayız.

Demokrasi demek çok seslilik demektir, ifade özgürlüğü, fikir özgürlüğü demektir. Ülkemizin ihtiyacı olan da budur. Günümüz dünyasının en temel insan haklarından olan haber alma, ifade etme ve bunu yayma özgürlüğü hiçbir şekilde kısıtlanmamalıdır. Sansürsüz, özgür ve çok sesli bir Türkiye istiyoruz. Basın kuruluşlarının kapatılmadığı, gazetecilerin baskıya maruz kalmadığı, gazetecilerimizin hak ettikleri değeri görebildikleri bir ülke istiyoruz. Bunun için de İYİ Parti olarak elimizden geleni yapacağımızı ve sesimizi yükseltmeye devam edeceğimizi ifade eder, saygılar sunarım."

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: İl, Başkanı, Servet, Koca, 10, Ocak, Çalışan, Gazeteciler, Gününü, kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı