Haber Detayı
21 Temmuz 2019 - Pazar 19:57
 
KKTC 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Mersin'de Coşku İle Kutlandı
Kıbrıs Barış Harekatının 45. yıldönümünde, 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla Mersin'de tören düzenlendi.
GÜNCEL Haberi
KKTC 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı Mersin'de Coşku İle Kutlandı

KKTC Mersin Başkonsolosluğu tarafından Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. KKTC Mersin Başkonsolosluğu, Kıbrıs TMT Mücahitleri Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi, Kıbrıs Kültür Derneği Mersin Şubesi, Türkiye Emekli Astubaylar Derneği,Harp Malili Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği alana çelenk bıraktılar.

 

Törende daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okundu. Ardından Deniz Yüzbaşı Mehmet Kiremit günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı, bir öğrenci de şiir okudu.


KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45. yıldönümünde harekatın  başlangıç noktası olan Mersin'de bir kez daha bu anlamlı günü kutlamanın mutluluğu ve gururunu yaşadığını belirterek,  "Türk Silahlı Kuvvetlerinin 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türkleri için hayati öneme sahip bir harekattır. Kıbrıs Barış harekatı ayrıca Yunanistan'daki cunta idaresine son vermiş ve ülkede demokrasiye geçişte önemli etken olmuştur.  Harekatın üzerinden 45 yıl geçmiştir. Kıbrıs Türk tarafı, yarım asırdır Kıbrıs'ta siyasi eşitliğe dayalı, kapsamlı bir anlaşmaya varmak için Birleşmiş Milletler nezdinde sürdürülen müzakerelerde her türlü iyi niyeti ve çabayı göstermiştir. Ancak Kıbrıs Rum tarafının, biz Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık kurmaya ve siyasi güç paylaşımına yanaşmaması nedeniyle müzakereler 2017 Temmuz ayında Crans-Montana'da sona ermiştir. Kıbrıs Türk halkının olmazsa olmazı; varılacak herhangi bir anlaşmada Türkiye Cumhuriyeti'nin etkin ve fiili garantisinin devamıdır" dedi.


Rumların Doğu Akdenizde tek taraflı hidrokarbon çalışmalarına da değinen İnanıroğlu, "KKTC Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı'nın, Doğu Akdeniz'de son zamanlarda ortaya çıkan sondaj krizini sona erdirmek amacıyla geçen hafta ortak komite kurulması yönünde Rum Lider Anastasiadis'e yeni bir işbirliği önerisini sunmuş ve Türkiye bu öneriye tam destek vermiştir. Ancak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, her zaman olduğu gibi uzlaşmaz tavrını sürdürerek KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın hidrokarbonlar konusunda ortak komite kurulması önerisini reddetmiştir. Rumlar, dün olduğu gibi bugün de Kıbrıslı Türklerle bir anlaşmaya varmak gibi bir niyetleri olmadığını, sürdürdükleri uzlaşmaz tutumları ve ırkçı saldırıları ile göstermektedirler. Rum tarafının izlediği bu tutarsız ve uzlaşmaz davranışlar değişmediği sürece Kıbrıs'ta ortak bir federasyon kurulması mümkün değildir. Bu nedenle biz Kıbrıslı Türkler, yolumuza anavatan Türkiye'nin desteğiyle devam edecek ve uluslararası topluma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ayrı ve egemen bir devlet olduğu gerçeğini görmeleri ve ada üzerindeki haklarımızı korumak için var gücümüzle mücadelemize devam edeceğiz. Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşmasında, huzur ve güven içerisinde geleceğe umutla bakmasında en büyük desteği aldığımız tek güvencemiz Anavatan Türkiye'ye şükranlarımı sunarım"dedi.
Törende daha sonra Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Kıbrıs İskele Belediyesi halk oyunları ekibi gösteri sundu.

 

Törenlerin akşam kutlamalarında ise bir yemek verildi. Burada da bir konuşma yapan KKTC Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu Türkiye'nin gerçekleştirdiği bu önemli harekatın 45. yıldönümünde Kıbrıs Türklerinin geleceğe huzur ve güvenle bakmasını sağladığını ifade ederek, Anavatan Türkiye'ye teşekkür etti.  Bu ay sonunda 5 yıllık görev süresinin de dolacağını ifade eden İnanıroğlu tüm kent protokolüne teşekkür etti.


Mersin Valisi Ali İhsan Su da konuşmasında " Geçmişte olduğu gibi her zaman Kıbrıs Türk halkının ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yanında olduk. bundan sonra da devlet ve millet olarak yanlarında olmaya devam edeceğiz. KKTC'nin,  oradaki soydaşlarımızın, KKTC Türk halkının kalkınması ve refahının artması için elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmaya bundan önce olduğu gibi devam edeceğiz. Bu duygularla  Kıbrıs Barış Harekatında vatanı bayrağı uğruna  hayatını kaybetmiş, aziz  şehitlerimizi ve bu harekatta gazi olmuş ancak bugün hayatta olmayan kahraman gazilerimizi ve tarihimizdeki tüm şehitlerimizi rahmetle, şükranla ve minnetle anar, kahraman gazilerimize de şükranlarımızı sunuyoruz. 20 temmuz Barış ve Özgürlük bayramını kutluyorum. Bu vesile ile 5 yıldan bu yana görevini başarı ile sürdüren Başkonsolosumuza da ilimize yaptığı hizmetlerden dolayı şahsım ve ülkem adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. STK'larla ve devletin tüm kademeleri ile uyum içinde çalışmıştır."dedi

Gece hediyelerin takdiminden sonra İskele Belediyesi Halk Oyunları ekibi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrasının mini konseri ile devam etti.

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: KKTC, 20, Temmuz, Barış, Ve, Özgürlük, Bayramı, Mersin'de, Coşku, İle, Kutlandı,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Haber Yazılımı