Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 18:19
 
'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e Aittir' diyen Özdemir'den tüm Mersin'e çağrı.
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, Konteyner Limanı Projesi'nin Mersin'e ait olduğunu ve Mersin ekonomisinin kalbi durumundaki bu projenin kaybedilmemesinin göze alınamayacağını belirterek, " Mersinimiz için tüm yatırımlarda etkin bir lobi gücü oluşturmalı ve tüm Mersin tek vücut olmalıyız " diyerek tarihi bir çağrıda bulundu.
EKONOMİ Haberi
'Konteyner Limanı Projesi Mersin'e Aittir' diyen Özdemir'den tüm Mersin'e çağrı.

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programının Resmi Gazetede yayınlanmasını ardından yaptığı açıklamada programda Mersin'i ilgilendiren konularda tüm kente çağrıda bulundu.

 

Mersin'i ilgilendiren konular hakkında açıklamada bulunan Özdemir, konular ile ilgili olarak "2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı 12 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı. İlgili programda Mersinimizi doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren çeşitli projeler yer alıyor." dedi ve Mersin'i ilgilen konuları sıraladı. Bunlar:

 

Tedbir 335.3. Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep demiryolu hattı tamamlanarak imalat sanayi sektörlerinin Adana, Mersin ve İskenderun limanlarına erişimi kolaylaştırılacaktır.

 

Aksiyon: Adana-Mersin 3. ve 4. Hat Yapımı ile 1. ve 2. Hat Rehabilitasyonu, Çukurova Havalimanı Bağlantısı projesinde yapım çalışmalarına başlanacaktır.

 

Tedbir 336.2. Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir.

 

Aksiyon: Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacaktır.

 

Tedbir 338.2. Çukurova Havalimanı tamamlanacak, ana demiryolu şebekesiyle bağlantısı sağlanacaktır.

 

Aksiyon: Çukurova Havalimanının devam eden altyapı işlerinde yüzde 65 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşılacaktır. Üst yapı tesislerinin ise KÖİ kapsamında ihalesine çıkılacaktır.

 

Tedbir 339.3. Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu tamamlanacaktır.

 

Aksiyon: Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolu tamamlanacaktır.

 

Tedbir 339.5. Doğu Akdeniz bölgesinin Batı Akdeniz bölgesine bağlantısını sağlayan Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolu (Akdeniz Sahil Yolu) tamamlanacaktır.

 

Aksiyon: Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolunun (Akdeniz Sahil Yolu) 21 km’lik kesiminde çalışmalar tamamlanacaktır.

 

Tedbir 339.8. Adana ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ile Ceyhan Endüstri İhtisas Bölgesinin, Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı’na bağlantısına hizmet edecek olan Adana Güney Çevre Yolu tamamlanacaktır.

 

Aksiyon: Adana Güney Çevre Yolunun 6 km’lik kesiminde yapım çalışmaları tamamlanacaktır.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Projenin Mersin'e Ait Olduğunu Daha Önce Vurgulamıştı

 

Özdemir, Kent açısından büyük önem taşıyan bu projeler arasında Konteyner Limanı yatırımına ivedilikle odaklanılması gerektiğinin altını çizerek, "Çünkü, ilgili proje için 2020 yılı içerisinde "Doğu Akdeniz bölgesinde yer tespiti yapılacak ve etüt-proje çalışmaları tamamlanacaktır." açıklaması geçmektedir.

 

Oysa bu yatırım, Onuncu Kalkınma Planı'nda "Mersin Konteyner Limanı" olarak adlandırılmıştı. Kent olarak, yer tespitinin Mersin olarak yeniden tespiti için şimdiden harekete geçmez isek, Doğu Akdeniz'de yer alan Adana ve Hatay gibi iller bu projeye sahip çıkmak isteyecektir.

 

Üstelik, 11. Kalkınma Planı görüşmelerinde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan konu üzerine eğildiğinde, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay projenin Mersin'e ait olduğunu zaten vurgulamıştı." dedi

 

Konteyner Limanı Projesi'ni Kaybetmeyi Mersin Olarak Göze Alamayız

 

Limanın, Mersin ekonomisinin kalbi konumunda olduğunu belirten Özdemir, " Bu nedenle liman, kentimiz açısından geleceğe dönük her projeksiyonun vazgeçilmez bir unsurudur. Konteyner Limanı Projesi ile kentimiz lojistik bir merkez olma konusunda önemli mesafe kat edecektir.

 

Ayrıca, liman kapasitesinin genişletilmesi artık Mersin için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan bu projeyi kaybetmeyi Mersin olarak göze alamayız. " dedi

 

 

Tüm Mersin Tek Vücut Olmalıyız

 

Tüm yatırımlar için güçlü bir lobi oluşturulması gerektiğini ifade eden Özdemir, "Bu gerçekten hareketle sadece Konteyner Limanı Projesi için değil, Mersinimiz için tüm yatırımlarda etkin bir lobi gücü oluşturmalıyız. Kentimiz açısından Yıllık Program'da yer alan hedeflere ulaşılması, ayrıca bu Program'da yer almayan ancak Mersin'in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak tek vücut halinde hareket etmemize bağlıdır.

 

Başta devletimizin sahiplenmesi olmak üzere, kentimizin tüm dinamiklerinin koordinasyon içerisinde çalışmasıyla bunu gerçekleştirecek güce sahibiz. Ancak bu vizyon ile Mersin'imizin ekonomiden refah seviyesine, sosyal yaşantı kalitesinden istihdam ve gelir yaratma kapasitesine kadar her alanda daha da gelişmesini sağlayabiliriz." açıklamasında bulundu

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: 'Konteyner, Limanı, Projesi, Mersin'e, Aittir', diyen, Özdemir'den, tüm, Mersin'e, çağrı.,
Yorumlar
Haber Yazılımı