Haber Detayı
04 Nisan 2019 - Perşembe 18:15
 
Mart ayı ihracat performansı hız kesmedi
Mart ayı ihracatı, Özel Ticaret Sistemi kayıtlarına göre 15 milyar 488 milyon dolar olarak gerçekleşirken; ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87,9 oldu. Genel Ticaret Sistemine göre ise, 16 milyar 334 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleşti.
EKONOMİ Haberi
Mart ayı ihracat performansı hız kesmedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Mart ayı ihracatında otomotiv yine liderliği göğüsledi

Mart'ta 2,9 milyar dolarla yine Otomotiv sektörü lider oldu. Bu sektörü 1,8 milyar dolarla Kimyevi Maddeler ve 1,7 milyar dolarla Hazırgiyim ve Konfeksiyon takip etti. İhracatını en çok artıran sektörler yüzde 95,5 artış oranı ile Savunma ve Havacılık sektörü, yüzde 25,8 ile Gemi ve Yat sektörü ve yüzde 18,9 ile Çimento Cam ve Seramik ürünleri oldu.
Ülke verilerine bakıldığında ise en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya oldu. AB ülkelerinin ihracatımızdaki toplam payı Mart ayında yüzde 48,7 olarak gerçekleşti. İllerin ihracatına bakıldığında ise 47 ilin ihracatı artarken en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il, sırasıyla İstanbul, Bursa ve Kocaeli olarak gerçekleşti. En dikkat çekici artışlar ise Gümüşhane, Yalova ve Yozgat'ta yaşandı.

Mersin'in Mart ayı ihracatı 140.682.71 (1000) ile 14. sırada yer alırken, kümülatif toplamda ilk üç aydaki ihracatı ise  425.038.91 (1000) oldu.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mart, ayı, ihracat, performansı, hız, kesmedi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mart ayı ihracat performansı hız kesmedi
Mart ayı ihracat performansı hız kesmedi
Mart ayı ihracat performansı hız kesmedi
Yorumlar
Haber Yazılımı