Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:19
 
Mersin Barosu'nun Nafaka Düzenlemesinin İptal Kampanyasına Barolardan Destek
Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından 13 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da "Nafaka Çalıştayı" düzenlendi.
GÜNCEL Haberi
Mersin Barosu'nun Nafaka Düzenlemesinin İptal Kampanyasına Barolardan Destek

Çalıştaya katılan Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Fatma Demircioğlu ve Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Tuba Akkoç, yoksulluk nafakasının süre ile kısıtlanmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul gündemine alınmaması için Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezimizin Türkiye genelinde başlatmış olduğu kampanyayı, çalıştayda da imzaya açtı. Çalıştaya katılan Türkiye'deki baro temsilcisi avukatlar, imza atarak kampanyaya destek verdi.

Türkiye çapında düzenlenen Nafaka Çalıştayı'na, Mersin Barosu Başkan Yardımcısı Fatma Demircioğlu, Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Tuba Akkoç, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, TBB Yönetim Kurulu üyeleri, TÜBAKKOM Dönem Sözcüsü ve Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez, Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Erzincan Barosu Başkanı Adem Aktürk, 54 baronun kadın hakları merkezi ve baro yönetim kurulu üyesi 120'den fazla avukat katıldı. 

İki oturumda yapılan çalıştayda söz alan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Tuba Akkoç konuşmasında, "Kanunda yoksulluk nafakasına ilişkin kendiliğinden  sona erme, azaltılma ve kaldırılma şartları zaten düzenlendiğinden, yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığı açıktır.  Yoksulluk nafakasına süre sınırı getirilmesikadınları daha da yoksullaştıracak, daha çok şiddet ve eşitsizlik yaratacaktır. Bu düzenleme ile kadın haklarındaki kazanımların ortadan kaldırılmasının zemini hazırlanmak istenmektedir. Kadının yoksulluk nafakasının süreye bağlanması talebinin arkasındaki hedef, tüm kazanımların ve özellikle de 6284 sayılı şiddet yasasının ve İstanbul Sözleşmesi'nin ortadan kaldırılmasıdır.Tartışılması gereken asıl sorunlar, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadın yoksulluğu gibi konular olması gerekirken, kadının nafakasının tartışmaya açılması kabul edilemez. Nafaka düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul gündemine alınmamasını talep ediyoruz. Bunun için de kampanyamıza destek veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Çalıştay sonunda, sonuç bildirgesini hazırlamak üzere bir çalışma grubu oluşturuldu.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin, Barosu'nun, Nafaka, Düzenlemesinin, İptal, Kampanyasına, Barolardan, Destek,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Mersin Barosu'nun Nafaka Düzenlemesinin İptal Kampanyasına Barolardan Destek
Mersin Barosu'nun Nafaka Düzenlemesinin İptal Kampanyasına Barolardan Destek
Yorumlar
Haber Yazılımı