Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 20:54
 
Mersin'de Narenciye Festivalinde Büyük Coşku
Uluslararası Mersin Narenciye Festivali 2. gününde renkli görüntülere sahne oldu. Festivalin 2. gününde resmi açılış ve kortej eşliğinde yerli ve yabancı grupların gösterileri ile gastro show ve diğer etkilikler yer aldı.Onbinler festivale akın etti.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Mersin'de Narenciye Festivalinde Büyük Coşku

7. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, 100 ton narenciye ürünü ile yapılan süslemeleri, 25 ülkeden 700'ün üzerinde gösteri sanatçısı, 400'ün üzerinde standıyla ve tüm süslemeleri 500 binin üzerinde limon, portakal ve greyfurtla yapılan  Narenciye festivali için on binlerce kişi festival alanına akın etti.

 

Fetivalin açılışına  Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Hacı Özkan, İlçe belediye başkanlarından Mustafa Gültak ve Neşet Tarhan, ile STK, oda başkanları ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Festival İcra Komitesi Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, açılış konuşmasında bugün burada Mersin'in en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, "Akdeniz'in incisi "Mersinimizin" gülen yüzünü herkese göstermek için rengarenk bir narenciye dünyası yarattık.Bizim gözümüzde narenciye ürünleri birer mücevher gibidir. Bir kuyumcu misali, bu ürünleri özenle işleyerek 30 figür ve tüm bu güzel süslemeleri yaptık." dedi.

 

"Mersin'de ben de varım" diyen herkes festivalde yer buldu

Meyvenin kendisinin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin ilk ve tek festivalini gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, "Yabancı gösteri gruplarından defilesine, gastro-şovdan resim sergisine, yarışmalardan konserlere kadar çok geniş bir yelpazede etkinlikler düzenliyoruz."Mersin'de ben de varım" diyen, "Kentimizde bu da varmış" dedirten herkese, bu değerleri sergileme imkanı veriyoruz. Festival boyunca yüz binlerce ziyaretçimize coşku ve eğlence dolu bir şenlik ortamı sunuyoruz. " dedi

 

"Narenciye, Mersin için etrafında kenetlenilmesi gereken bir semboldür."

Mersin Narenciye Festivali el ele verildiği taktirde neler başarabileceğinin en somut örneği olduğunu belirten Özdemir, " Kentimizin 27 kurumu olarak tüm "Mersinliler ile tek vücut olduk.Bugün, Mersinimizin bir kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma adresi olduğunu herkese gösteriyoruz.İşte birlik ve beraberlik ruhu budur. İşte gerçek Mersin budur.Amacımız kamuoyunun dikkatini Narenciye ve Mersin'e çekmek, narenciyenin hak ettiği değeri bulmasını sağlamaktır.Narenciye, Mersin için etrafında kenetlenilmesi gereken bir semboldür. Çünkü, Türkiye'de narenciyenin kalbi Mersin'de atmaktadır.En büyük temennimiz üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın alın terlerinin karşılığını almalarıdır.Narenciye tüketimi ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır.Marka yaratmanın ve marka değerini yükseltmenin yollarını bulmalıyız.Bu hedeflere ulaşmada Devletimizin desteklerini esirgemeyeceğine gönülden inanıyoruz."dedi.

Özdemir, konuşmasının sonunda katkılarından dolayı Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir belediye Başkanı Vahap Seçer, Açılışa katılan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  ilçe belediye başkanlarına ve emeği geçen herkese  teşekkür etti.

 

"Mersin'de vizyon ve potansiyel var"

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ise Narenciye Festivali ile Mersin'in dünya standartlarında ve en iyi festivali yaptığını ifade ederek, "Mersin'de bugün müthiş bir manzara var. Pek çok şehirde festivallere şahitlik ettim.Ama Mersin bunun en iyisini yapmış. Tasarımından lojistiğine kadar dünya standartlarında bir festival yapıyorsunuz. Şimdi bunu bir kademe daha yukarıya çıkartıp uluslararası festival haline getirmeniz lazım. Mersin'e, Mersinliye de bu yakışır. Mersin'e bir ayda üçüncü kez geliyorum. Çünkü Mersin'in potansiyeline güveniyorum. Çok yüksek bir potansiyeli var. Üretimin yüzde 25'ini, ihracatın yüzde 37'sini tek başına Mersin yapıyor. Birçok aile bu işten ekmek yiyor. Bu şehrin ekonomisinin bel kemiği narenciyedir. Narenciyeyi sadece narenciye olarak satmak yerine, ona muhakkak ülke olarak katma değer katmalıyız. Suyundan kurutmasına kadar narenciyeye değer katacak işleri yapıp, bunu markalaştırıyor olmamız lazım. Mersin'de bunu yapacak vizyon da potansiyel de var. 25 ülkeden 700'ün üzerinde gösteri sanatçısının katılımıyla gerçekleştirilen bu festival vizyoner bir bakış açısıyla hazırlanmış. Günümüzde artık şehirlerin de bir marka değeri var. Dünyada artık ülkeler değil, şehirler birbirleriyle yarışıyorlar. Dünyada 600 tane marka olmuş şehir var. Bu noktada Mersinimizde müthiş bir potansiyel var. Çok önemli bir tarım şehri, sebzede Türkiye'yi besleyen bir şehir. Aynı zamanda Mersin bir sanayi şehri, bin 500 tane sanayi tesisi var ki, bu hiç dile getirilmiyor. Türkiye'nin en büyük 500 şirketi içerisinde 9 tane sanayi şirketi ile Mersinimiz yer almaktadır. Ticaret ve fuar şehri; önümüzdeki yıl bu şehir 12 fuara ev sahipliği yapacak. Bir eğitim şehri 4 tane üniversitesiyle. Bir turizm şehri. Mersin için yurt dışında ‘Türkiye'nin Miami'si' deniyor. Sahil şeridine baktığımızda Miami aslında burada, 7 bin mil öteye gitmeye gerek yok. Gelin, yanı başınızda bir Miami var. Her şeyi Allah bu şehre vermiş. Bir ve beraber olunca inşallah bu markalaşmayı da hep beraber yapacağız” dedi.

 

“Kent gülmeli, halk gülmeli”

Seçer, festivalde yaptığı konuşmasında, birlik ve beraberlik ruhunun ortaya güzel işler çıkardığını belirterek, “Güzel kentimiz, Akdeniz'in incisi, barış, huzur ve kardeşlik kenti Mersinimiz’de enerjimiz yüksek. Öyle de olmak gerekiyor. Kent gülmeli, kenti yönetenler gülmeli, devlet gülmeli, halk gülmeli. Kol kola, el ele başaramayacağımız, aşamayacağımız hiçbir engel yok” dedi.


“Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım”

Mersin’in ulusal ve uluslararası arenada tanıtılması açısından Mersin Narenciye Festivali’nin önemine değinen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Bu etkinlik bizim açımızdan 2 sebeple önemli. Mersin’i tanıtmak istiyoruz. Ne kadar tanınırsanız dünya ile o kadar ilişkiniz, iletişiminiz artar. Tanınmıyorsanız sizinle ne siyasi, ne ekonomik, ne sosyal, ne kültürel bir iletişime girme ihtiyacı duyulmaz. Çünkü fark edilmiyor, bilinmiyorsunuzdur. Onun için Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu sebeple de bu etkinliklerle insanları bir araya getirmek, farklı ülkelerden, farklı toplumlardan, farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün böyle bir gün. Çok güzel bir etkinlik olacak. Hazırlıklar gayet güzel oldu. Herkes üzerine düşen görevi yaptı. Festivalimizde hem yurt içinden, hem yurt dışından 100 binleri aşacak olan ziyaretçilerimiz olacak. Bir arada olmaktan, şarkı söylemekten, gülmekten, eğlenmekten kimseye bir kötülük gelmez. Bunu söyleyeyim. Yani bu festivallerin en kötüsü bile iyidir. Hep yapacağız. Daha iyisini yapacağız. Buna gayret edeceğiz.”


“Ben Mersinimiz’e pozitif ayrımcılık istiyorum”

Narenciyenin başkenti Mersin’i daha ileri noktalara taşımak için pozitif ayrımcılık istediklerini ifade eden Seçer,  “Narenciye önemli. Burada iş dünyasının değerli insanları var. Ben Mersinimiz’e pozitif ayrımcılık istiyorum. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bunu başlatabilir. İstikbal vaat etmeyen bir şehre koca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı gelir mi? Demek ki bu enerji var, bu hareketlilik var, bu verimlilik var” dedi.

 

 

Mersin Valisi Ali İhsan Su, konuşmasında “Türkiye'nin tarım sektöründe öne çıkan ilk 3 ilinden birisi Mersin'dir. Ülkemizin narenciye üretiminin dörtte birini, narenciye ihracatının yüzde 37'sini gerçekleştiren bir iliz. Sadece narenciyede değil, limon, çilek, muz gibi 7 üründe üretim olarak Türkiye birincisi, 8 üründe Türkiye ikincisi bir iliz. Mersin olarak tarım sektöründe çok ciddi bir potansiyelimiz var. Bu potansiyelimizin en önemli ayağını oluşturan narenciye ürünlerini tanıtmak, dünyayla buluşturmak, ilimizi ve ülkemizi tanıtmak amacıyla Narenciye Festivalini düzenliyoruz. Narenciyenin marka olması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. 2020 yılında Mersin ilimiz Dünya Turunçgil Kongresine de ev sahipliği yapacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Su, narenciye çeşmesinden doldurduğu portakal suyunu protokole ikram etti.

 

Daha sonra kortej geçişi gerçekleşti ve 25 ülkeden 700 sanatçı dans gösterileri ile kortej alanını dolduran binlerce kişiye güzel anlar yaşattı.

 

Festival, gastro show, grupların sahne performansı, flyboard gösterisi ve diğer etkinliklerle devam etti.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersin'de, Narenciye, Festivalinde, Büyük, Coşku,
Yorumlar
Haber Yazılımı