Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 07:01
 
Mersinliler, Limanınıza Sahip Çıkın
TİNA Raporunda ve 10 cu 5 yıllık Kalkınma Planında Mersin Ana Konteyner Limanı olarak yer alırken, şimdi “Doğu Akdeniz” olarak neyi nesi ve neresi olduğu gizlenen yere kaçırılmaya çalışılıyor.
GÜNCEL Haberi
Mersinliler, Limanınıza Sahip Çıkın

Mersin Ana Konteyner Limanı nereye kaçırılıyor?
TBMM Başkanlığına sunulan 11.ci  5 yıllık Kalkınma Planında, Mersin Ana Konteyner Limanı yok.
Bunun yerine  “336.2. Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir” denilmektedir.


Sayın Abdullah Ayan uyardı. Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşın Yılmaz sahip çıktı.
Doğu Akdeniz, 4 ili kapsayan geniş bir coğrafya. Bu dört İl de Limanın nerede yer alacağı belirsiz.  Bu bir nevi Mersin i gözden çıkararak, limanın başka bir İl e kaçırılma girişimidir. Oysa Mersin 1/100 000 ölçekli Çere Düzeni Planında yeri işaretli

 

Mersin Ana Konteyner Limanı, AB tarafından finanse edilen, TİNA Raporu sonrası gündeme gelmişti.  TİNA Raporu “ AB Katılım Öncesi Türkiye’ye Mali Yardım Ulusal Programı kapsamında “TİNA Viyana Ulaştırma stratejileri Ges. M.b.H Viyana liderliğinde, TİNA-Türkiye ortak girişimi” tarafından,  2007 yılında hazırlanmıştı.

 

Bu rapor, AB “topluluk müktesabatı” Trans Avrupa ulaştırma ağının gelişimi için ana hatları içermektedir. Buna göre Türkiye nin AB katılım sürecinde, Trans Avrupa Ulaştırma ağının Türkiye de ki bileşenlerinin tanımlanması gerekliliği üzerinedir.
“Türkiye, Avrupa Birliği, Orta Doğu, Kafkaslar, Akdeniz, Ege ve Karadeniz, arasındaki bağlantıda önemli rol oynamaktadır. Bu bölgede ki ulaştırma alt yapısı ağları, bu nedenle Türkiye de, Avrupa Birliğinde ve tüm bölgede rekabet, ekonomik gelişme ve istihdam yönünden hayati önem taşımaktadır.” denilmektedir.

Bu gerekçelerle hazırlanmış olan raporda Türkiye Ticaretini dünya ile entegre etmek için, çevreleyen 3 denizde, 3 yeni liman inşa etmeyi öngörmekteydi. Akdeniz de Mersin Ana Konteyner Limanı, Ege Denizinde Çandarlı Limanı ve Kara Deniz de Filyos Limanının yapımı öngörmüştü.

 

Rapor 2007 yılında tamamlandı. 2009 yılında hazırlanan Mersin Ana Konteyner Limanı Fizibilite Raporuna göre proje maliyeti, 355 200 000 Euro olarak hesaplanmıştır.

 

İşte bu rapor sonrası, Mersin Ana Konteyner Limanı 10. cu 5 yıllık kalkına Planı hedefleri içine alınarak, plan dönemi içinde inşaatına başlanacağı duyurulmuştu.

Bu süre içinde yapımına başlanan Çandarlı Liman inşaatı bitmek üzere. Filyos Liman projeleri hazırlanıp ihalesi 19 Mart 2014 tarihinde yapılarak, inşaat da sona gelindi.

Peki, TİNA Raporunda 50 000-60 000 DWT lik gemilerin yanaşıp, kapasitesi 12 milyon TEU çıkarılması öngörülen Mersin Ana Konteyner Limanı ne durumda?

 

Mersin Ana Konteyner Limanı önce uyutularak unutturuldu, şimdi kaçırılmaya çalışılıyor.

Bitmeye yakın olan Çandarlı Limanı için, orta koridordan Orta Asya ve Kafkaslardan gelip, Londra ya kadar uzanacak olan İpek Demir Yoluna bağlanmayı konuşuyorlar.

 

Kangal- Çetinkaya üzerinden Mersin Limanına zaten bağlı olan Demiryolunun iyileştirilmesi yada yenilenmesi hiç konuşulmuyor.

Yıllardır soruyoruz. Mersin Kangal-Çetinkaya Demir Yolu neden Hızlı Tren ağına bağlanmıyor.  Yetkililer susuyorlardı. Meğer ayrı hesapları varmış.
 
Oysa, İpek Demir Yolunun açılışında ilk katar Mersin Limanına gelmişti. İpek Demir yoluna ilk Katar Mersinden kalkmıştı. Bu kadar yakın ve bu kadar gerekli.


TİNA Raporunda ve 10 cu 5 yıllık Kalkınma Planında Mersin Ana Konteyner Limanı olarak yer alırken, şimdi “Doğu Akdeniz” olarak neyi nesi ve neresi olduğu gizlenen yere kaçırılmaya çalışılıyor.

Bu defa Mersin sesiz kalmayacak. Konu, Plan Bütçe Komisyonu gündeminde.  

 

Milletvekillerimiz Sayın Lütfü Elvan,  Sayın Ali Mahir Başarır, Sayın Alpay Antmen, Sayın Ali Cumhur Taşkın, Sayın Baki Şimşek, Sayın Behiç Çelik, Sayın Cengiz Gökçel, Sayın Fatma Kurtulan, Sayın Hacı Özkan, Sayın Olcay Kılavuz, Sayın Rıdvan Turan, Sayın Zeki Hakan Sıdalı, Sayın Zeynep Gül Yılmaz ı soruna sahip çıkmaları ve Planda, Liman yerinin Mersin olarak düzeltilmesini sağlamalıdırlar.   

 

Mersin Valisi Sayın Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer,  İlçe Belediye Başkanları, Bütün STK ları ve duyarlı Mersinlileri konuya sahip çıkmaya davet ediyorum.  16.07.2019

                                

Mustafa Güler
MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı
 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mersinliler,, Limanınıza, Sahip, Çıkın,
Yorumlar
Haber Yazılımı