Haber Detayı
06 Şubat 2019 - Çarşamba 17:38
 
Ocak Ayında AHBİB’den 87 Milyon Dolarlık Hububat Bakliyat İhracatı Yapıldı
Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü yeni yıla artışla başladı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli Ocak ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 2 artış göstererek 561,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2019 yılı Ocak ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektör bu dönemde Türkiye toplam ihracatından 4 oranında pay aldı.
EKONOMİ Haberi
Ocak Ayında AHBİB’den 87 Milyon Dolarlık  Hububat Bakliyat İhracatı Yapıldı

Ülke Geneli Sektör İhracatındaki Payımız 15,5

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, 2019 yılının Ocak ayında 87 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payın  15,5 olduğunu kaydetti.

-En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Pastacılık Ürünleri

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB)’nin 2019 yılı Ocak ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 87 milyon  dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünlerinin 21,6 milyon dolarlık değeri ve 25’lik payı ile ilk sırada yer aldığını belirtti.

Sektörde 11,5 milyon dolarlık ihracatıyla kırmızı mercimeğin toplam ihracatın 13’ünü oluşturduğunu ve ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün olduğunu belirten Arslan, bununla birlikte ilgili dönemde değirmencilik ürünlerinin 26 artış gösterdiğini de sözlerine ekledi.

İhracat rakamları ülkelere göre incelendiğinde ise, Ocak ayında Irak  15’lik payı ve 12,9 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından 8,9 milyon dolarlık ihracat değeri ve 10 oranındaki payı ile Suriye takip etti.

-Irak Yine İlk Sırada

2019 yılı ülkelere göre Ocak ayına ait Türkiye geneli ihracat rakamlarını da değerlendiren Arslan “Komşu ülke Irak ile olan ticari ilişkilerimiz her zaman iyi oldu. Irak’a Ocak ayında 18’lik pay ile 98,8 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Yemen 7 ve 6’lık pay ile takip etti” dedi.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Ocak, Ayında, AHBİB’den, 87, Milyon, Dolarlık, , Hububat, Bakliyat, İhracatı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı