Haber Detayı
30 Mart 2020 - Pazartesi 22:40
 
Otobüs ve uçak yolculuğu izne bağlandı. İşte detaylar...
Koronavirüs (Covid-19) virüssalgının yayılmasının engellenmesiiçin sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlaması amacıyla,şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri izne bağlandı.
GÜNCEL Haberi
Otobüs ve uçak yolculuğu izne bağlandı. İşte detaylar...

Koronavirüs (Covid-19) virüs salgının yayılmasının engellenmesi için sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlaması amacıyla,şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri izne bağlandı.

 

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre:

 

1-Özel araçlarla seyahat edecekler için bir sınırlama/yasak yoktur. Ancak ilimize giriş yapan özel araç yolucuları hakkında aşağıda 7inci maddede belirtilen usuller uygulanacaktır.

2-Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak;

a)Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen,

b)Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,

c)Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarımız "Şehirlerarası Otobüs Seyahat İzin Belgesi"ile yolculuğa çıkacaklardır.

3-Başvurular:

a) Mersin’de OTOGAR’da,ilçelerde  ise OTOGAR veya kaymakamlıklarca belirlenen bürolardaoluşturulan Seyahat İzin KuruluBürosu’na,

b) Bu işlemler için tahsis edilenAlo 199 Çağrı Merkezine,

c) İçişleri Bakanlığı E-BaşvuruSistemiüzerinden talepler alınacaktır.Talebi uygun görülenlere kurul tarafından izin belgesi düzenlenecektir.

4-65 yaşından büyükler ise bulunduğu ilçede bağlı olduğu karakola veya 112, 155 veya 156çağrı telefonlarına başvurarak “Seyahat İzin Belgesi”talebinde bulunacak, ilçe karakolu tarafından ancak belge  verildiği  takdirde  sokağa  çıkabileceklerdir. Talebe  göre  kaymakamlıkça uygun görüldüğü  takdirde karakol   tarafından "Şehirlerarası  Otobüs/Uçak Seyahat  İzin  Belgesi"düzenlenecektir.

5-Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanmıştır.

6-Otobüsle  yolculuk  yapacak  vatandaşların  telefonları,  gidecekleri  yerlerdeki  adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

7-İlimizegiriş  yapanotobüs  yolucuları  ile özel araçla gelenlerinil  girişlerinde sağlık kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaklardır. Karantinaya  alınmayanlar  arasında  14  gün  süreyle  gözlem  altında  kalmaları  gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı kolluk  birimleri  ve muhtarlar tarafından sürekli kontrol edilecektir.

Uçak Seyahat İzin Belgesi Havayolu ile düzenlenecek uçuşlarda da yolcular Seyahat İzin Belgesi olmadan  seyahat edemeyecektir. Hava yolu  firmaları da seyahat  izin  belgesi  olmayan  vatandaşlara  bilet  satışı yapmayacak ve uçak ile seyahat etmelerine kesinlikle izin vermeyeceklerdir.

İstisnai olarak: temel insani ihtiyaçların üretim ve tedarik süreçleri içerisinde yer aldığını ilgili meslek odalarından belgelendirenler, taleplerinin ilgili uygun görülmesi halinde şehirlerarası seyahat edebileceklerdir.Hizmetinin/ görevinin devamına ihtiyaç duyulan üst düzey kamu görevlileri ile kamu hizmeti yürütenlerin görevleri çerçevesinde seyahat etmelerinde kısıtlama bulunmamaktadır.

Başvurular yukarıda 2 ve 3 üncümaddede belirtilen usullerden biri ile yapılacaktır.Seyahat  izin  belgesi  taleplerinin  sonucu, bireysel başvurularda elden verilecek, telefon ve elektronik başvuruların sonuçları vatandaşlara eposta, mesaj veya telefonla bildirilecektir.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Otobüs, ve, uçak, yolculuğu, izne, bağlandı., İşte, detaylar...,
Yorumlar
Haber Yazılımı