Haber Detayı
20 Ocak 2020 - Pazartesi 12:33
 
Özdemir, 'Bakanlığımız yol haritasını belirledi.Bakliyatta Altın Çağı Yakalayabiliriz'
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye'nin 1980'li yıllarda bakliyat ihracatında lider konumda bulunan Türkiye'nin artık bu alanda net ithalatçı pozisyonunda bulunduğunu ve bu olumsuz tablonun tersine çevrilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı'nca bakliyatta bir yol haritasının belirlendiğini ifade ederek," Ana Hedefimiz Bakliyat Üretimi ve Tüketiminin Artmasıdır" dedi
EKONOMİ Haberi
Özdemir, 'Bakanlığımız yol haritasını belirledi.Bakliyatta Altın Çağı Yakalayabiliriz'

Mersin Ticaret Borsası Başkanı  Abdullah Özdemir, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılan Bakliyat Sektörü Politika Belgesi'ne dair bir açıklamada bulundu.

 

 

Ana Hedefimiz Bakliyat Üretimi ve Tüketiminin Artmasıdır

 

Özdemir, "1980'li yıllarda bakliyat ithalatı yapmayan ve dünya bakliyat ihracatının yüzde 20'sini gerçekleştirerek bu alanda ilk sırada yer alan bir ülke konumundaydık. Aradan geçen otuz yılda bakliyat üretimimizdeki önemli azalış sonucunda ülkemiz 2010 yılından bu yana maalesef net ithalatçı pozisyonda bulunuyor."dedi

 

Bakanlığımız Yol Haritasını Belirledi

 

 

Mersin Ticaret Borsası Başkanı  Abdullah Özdemir, bu olumsuz tablonun tersine çevrilebilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından hazırlanan ve Mersin Ticaret Borsası ile Ulusal Baklagil Konseyi'nin de aktif olarak katkı sağladığı 'Baklagil Sektör Politika Belgesi' Bakanlığın resmi internet sitesinde yayınlandığını söyledi.

 

Özdemir, raporun içeriğine ilişkin açıklamasında "Rapor kapsamında, baklagil üretimi ve tüketiminin artırılması ana hedefi çerçevesinde önümüzdeki dönem için atılması planlanan adımlara ilişkin bilgilendirme yapıldı. Buna göre:

 

 • Dönemsel arz ve fiyat dalgalanmalarına karşı baklagiller "özel ürün" olarak tanımlanacak.
 • Kuru tarım alanlarında baklagillerin münavebe (ekim nöbeti) programlarına alınması özendirilecek.
 • Bölgeye göre hangi baklagilin tüketimi yaygınsa o türün ürün deseninde yer alması sağlanacak.
 • Baklagil üretiminde ihtisaslaşmış alanlara öncelik verilecek.
 • Baklagil üreticilerinin piyasadaki fiyat oluşumunda ve pazarlama ağında rolü artırılacak.
 • İhracat pazarlarının kaybedilmemesi için uygun kalite ve miktarda baklagil üretilecek.
 • Üretici bilinçlendirilerek talebe uygun üretim teşvik edilecek ve Ar-Ge hizmetleri artırılacak.
 • Arz-talep dengesi dikkate alınarak, dinamik bir üretim planlaması oluşturulacak.
 • Tarla, depo ve lojistik aşamalarında kayıplara karşı tedbirler alınacak.
 • Çeşitli etkinlikler ve eğitimlerle yeni baklagil çeşitleri üreticilere tanıtılacak.
 • Baklagil ürünlerinin sağlık açısından faydaları konusunda yazılı ve görsel medya tanıtımları ile ürünlerin tüketimi özendirilecek.

 

Bakanlığımız öncülüğünde gerçekleştirilen çeşitli toplantılar neticesinde hazırlanmış olan bu önemli rapor ile son beş yıldır dile getirmiş olduğumuz sorunlarımızın sahiplenildiğini görmek ve bu sorunların aşılması hususunda Bakanlığımızın icraat odaklı yaklaşımı sektörümüz açısından bizlere moral ve motivasyon kaynağı oldu."dedi

 

Sektörümüz Altın Çağını Yeniden Yakalayacaktır

 

Özdemir, bakanlık tarafından oluşturulması planlanan bu politikaların ivedilikle hayata geçirildiği taktirde üretim hacminde yaşanacak artış ile orantılı olarak ilk etapta kendi kendine yeten ve takip eden aşamada bakliyat ihracatında yeniden rekabetçi olan bir ülke konumuna ulaşabileceği kanaatinde olduklarını ifade etti.

 

"Nadas Alanlarının Üretime Kazandırılması Projesi tüm baklagil ürünlerini kapsamalı"

 

Mersin Ticaret Borsası Başkanı  Abdullah Özdemir, "Diğer yandan, sertifikalı tohum üretimi ve kullanımının yaygınlaştırılması ile Bakanlığımız tarafından sadece nohutla pilot proje olarak başlatılan Nadas Alanlarının Üretime Kazandırılması Projesi'nin tüm baklagil ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesine yönelik çalışmaların da üretime ivme kazandırılması açısından bu sürece dahil edilmesinin yararlı olacağı kanısındayız.

 

Böylece, ülke olarak, sektörümüz 1980'li yıllarda yaşadığı altın çağını yeniden yakalayabileceği gibi bakliyatta hem iç hem de dış ticaretin merkezi olan Mersin de konumunu daha da güçlendirecektir.

 

Bu vesile ile sektörümüz açısından kangren haline dönüşmüş sorunlarımıza neşter vuran başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere, tüm ekibine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz." dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özdemir,, 'Bakanlığımız, yol, haritasını, belirledi.Bakliyatta, Altın, Çağı, Yakalayabiliriz',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Özdemir, 'Bakanlığımız yol haritasını belirledi.Bakliyatta Altın Çağı Yakalayabiliriz'
Yorumlar
Haber Yazılımı