Haber Detayı
04 Ocak 2019 - Cuma 10:17
 
Özdemir,'Mersin İş Dünyası 2018 Yılı Boyunca Mücadelesini Sürdürdü'
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, 2018 yılında hem ülkemiz hem de Mersin açısından oldukça zorlu geçen 2018 yılını geride bıraktıklarını belirterek, " Mersin İş Dünyası 2018 Yılı Boyunca Mücadelesini Sürdürdü. Hükümetimizden beklentimiz somut adımlarını devam ettirmesidir" dedi
EKONOMİ Haberi
Özdemir,'Mersin İş Dünyası 2018 Yılı Boyunca Mücadelesini Sürdürdü'

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, 2018 yılını değerlendirdiği ve 2019' dan beklentilerin yer aldığı Haber Borsası gazetesinde yer alan değerlendirmesinde,

bu yıl içerisinde ekonominin bir ülke açısından ne kadar etkili bir savaş silahı olabileceğinin örneğini bizzat yaşadıklarını ifade etti.

Özdemir," ABD tarafından uygulanan sözde siyasi yaptırımlar, bizim sattığımız ürünlere konulan ek vergiler, uluslararası piyasalarda dolar ile yapılan gece işlemleri, ülkemize karşı gerçekleştirilen ekonomik manipülasyonlar maruz kaldığımız bu saldırının en önemli araçları oldular.

2018 yılı boyunca yaşanan bu sıkıntıların faiz, enflasyon, döviz kuru, cari açık vb. göstergelerimiz üzerindeki etkileri ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Tüm bu olumsuz gelişmeler kent ekonomimize de yansıdı. Ancak, bu gelişmeler Mersin için bir umutsuzluk kaynağı olmadı, aksine sorunlara rağmen devletimiz ve iş dünyamız mücadelesini sürdürdü."dedi

Ekonomik Göstergelerimizde İyileşme Başladı

Ağustos-Aralık döneminde Türk Lirası’nın değer kazanmasının piyasalar açısından oldukça moral verici olduğuna vurgu yapan Özdemir, " Hükümetimizin kararlı duruşu ve almış olduğu önlemler ile Merkez Bankamızın uyguladığı politikalar neticesinde, bu dönemde Türk Lirası, Dolar karşısında yaklaşık yüzde 30 değer kazandı.

Yine aynı dönemde benzin ve motorin fiyatları ile mobilya, beyaz eşya, bazı motorlu araçlar vb. belirli mallarda yapılan KDV ve ÖTV indirimlerinin ekonomik göstergelerimiz üzerindeki olumlu yansımalarını da görmeye başladık.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan son verilere göre, bu zorlu sürece rağmen, ülke olarak Ocak-Kasım ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artış göstererek 143 milyar dolardan 154 milyar dolar seviyesine yükseldi." dedi

Kentimiz İhracatının Yüzde 70'i Tarım ve Gıda Ürünlerinden

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, Mersin ekonomisi açısından ise tarım-gıda sektörünün ayrı bir önemi olduğunun altını çizerek, "Ülkemizin bitkisel üretim değeri en yüksek üçüncü ili konumundayız. Ülkemizde üretilen muz, limon, yeni dünya, yafa portakal, king mandalina gibi ürünlerin yarısından fazlası Mersin'de üretiliyor. İlimiz 1.5 milyon tonluk örtü altı sebze ve meyve üretim miktarı ile ülke genelinde ikinci sırada yer almaktadır.

TIM verilerine göre Mersin, 2018 yılının ilk 11 aylık döneminde 1 milyar 581 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamın yüzde 70'lik bölümünü tarım-gıda ürünleri oluşturdu. Irak, Rusya, Suriye, Almanya ve İsrail en önemli pazarlarımız oldular." ifadelerini kullandı.

İhracat Gelirimizin Yüzde 20'si Narenciyeden

Özdemir, değerlendirmesinde Mersin'in elde ettiği bu ihracat gelirinin ürün bazında incelenildiğinde narenciyenin büyük pay sahibi olduğu görüldüğünü belirterek,  Mersin'in toplam ihracat gelirinin yaklaşık olarak yüzde 20'si sadece narenciyeden geldiğini ifade ederek, "Narenciye; kentimiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan tarımın can damarıdır. Ülkemizin yaş meyve-sebze ihracatında lider olan Mersin'in ürettiği yaş meyvenin yarısı narenciyedir. Ayrıca yaş meyve ihracatımızın yüzde 80'i yine narenciyedir. Ülkemizin toplam narenciye üretiminin yüzde 25'ini ve ihracatının yüzde 36'sını kentimiz karşılıyor."Dedi.

Bakliyat İhracatında İlk Sıradayız

Özdemir, Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinin Mersin açısından bir diğer önemli ihraç kalemi olduğuna vurgu yaparak," Bu ürünlerde kentimizin ilk 11 ayda gerçekleştirdiği ihracat 412 milyon dolar oldu. Bakliyat ihracatında ise Mersin, Türkiye genelinde ilk sırada yer almaktadır.

Mersin sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden birisidir. Ülkemizde, bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70'i Mersin'de kuruludur. Benzer şekilde, ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 85'i Mersin üzerinden yapılmaktadır.

Kent ekonomimize benzer şekilde, 2018 yılında borsamızın performansı da bir önceki yıla paralel gerçekleşti. Kasım ayı sonu itibariyle 8.5 milyar TL tutarında ürün borsamızda tescil edildi. Bakliyat ve narenciye en fazla alım-satımı gerçekleştirilen ürün grupları oldu. Sahip olduğumuz yüksek işlem hacmi ile her iki ürün grubunda da Türkiye'deki 113 Ticaret Borsası arasında lider pozisyondayız." dedi

Hükümetimizden Beklentimiz Somut Adımlarını Devam Ettirmesidir

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, yaptığı değerlendirmede 2019 yılında hükümetten beklentilerini dile getirerek, somut adımların devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Özdemir, "Ekonomik anlamda özellikle son üç aydır yaşanan gelişmeler piyasalarımız açısından oldukça moral verici olmasına karşın ABD ve Çin arasındaki dış ticaret geriliminin devam ediyor olması, Euro Bölgesi'nde iktisadi faaliyetteki yavaşlama, bazı Avrupa ülkelerinde bütçe açığı ile kamu borç stokuna dair endişeler, içinde bulunduğumuz coğrafyadaki bölgesel sorunlar ve yerel seçim süreci gibi çeşitli riskler gerek siyasal gerekse ekonomik anlamda üzerimizde etkili olmaya devam ediyor.

Ancak tek başına Devletimizin hamleleriyle bu risklerin bertaraf edilmesi mümkün değildir. Yaşamakta olduğumuz sorunlar ancak toplumumuz tarafından benimsenir ve sahiplenilirse aşılabilir. Bu kapsamda son aylarda yaşadığımız olumlu gelişmelerin sürdürülebilir olmasının yolu, toplumsal dayanışmadan ve ülkemizin tüm bileşenlerinin kenetlenmesinden geçmektedir.

Hükümetimizden beklentimiz ise şimdiye kadar olduğu gibi, piyasalarımıza güven aşılayacak somut adımlarını devam ettirmesidir. Toplumsal dayanışmamızı güçlendirerek koruduğumuz sürece, mevcut ekonomik riskleri aşacağımızı ve sürdürülebilir istikrar ortamına yeniden kavuşacağımıza inanıyorum." diyerek 2019 'dan beklentilerini dile getirdi.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Özdemir,'Mersin, İş, Dünyası, 2018, Yılı, Boyunca, Mücadelesini, Sürdürdü',
Yorumlar
Haber Yazılımı