Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 21:08
 
Özdemir, 'Mersinliler Festivalimizi Sevmiş, Benimsemiş Ve Sahip Çıkmıştır'
Mersin Ticaret Borsası ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir "Mersin için, Mersin'liler için ve Narenciye için" diyerek yola çıktıkları Mersin Narenciye Festivali'nin altıncısını başarıyla tamamladıklarını belirten Özdemir, "Festivalimizin en önemli amaçlarından biri "Narenciye Festivalini, Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak" demiştik.Bundan önceki yıllarda olduğu gibi, Mersinliler festivalimizi sevmiş, benimsemiş ve sahip çıkmıştır." dedi.
GÜNDEM Haberi
Özdemir, 'Mersinliler Festivalimizi Sevmiş, Benimsemiş Ve Sahip Çıkmıştır'

Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde; Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli ilçe belediyeleri ile çok sayıda kuruluşun katkılarıyla bu yıl altıncısı düzenlenen ‘Mersin Narenciye Festivali’nin kapanış toplantısı Mersin Ticaret Borsası Toplantı Salonunda gerçekleşti. Kapanış törenine Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Devran Kutlugün, Akdeniz Kaymakamı ve Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Ticaret Borsası ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan,  paydaş kurum, kuruluş ve STK temsilcileri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

"Bu festival ile hem narenciyenin hem de ilimizin tanıtımının gerçekleştirildi"

Narenciye Festivali tanıtım filmi gösterimi ile başlayan toplantıda bir konuşma yapan Vali Ali İhsan Su, 3 yıl aradan sonra yeniden narenciye festivalini gerçekleştirmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ve narenciyenin Mersin’in marka değeri olduğunu belirtti. Narenciye festivalinin ilimizin tanıtımı açısından çok önemli olduğunu söyleyen Vali Su, bu festival ile hem narenciyenin hem de ilimizin tanıtımının gerçekleştirildiğini söyledi.

Konuşmasının devamında ilimizde her alanda önemli yatırımların devam ettiğini söyleyen Vali Ali İhsan Su, bu yatırımların hayata geçirilmesi kadar tanıtımının yapılmasının da önemli olduğunu belirtti. Festivale 30’a yakın ülkeden katılım gerçekleştiğini söyleyen Vali Ali İhsan Su, yaklaşık 300 bin kişinin festival alanını gezdiğini sözlerine ekledi ve festivali kalıcı hale getirmeyi amaçladıklarını bildirdi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

"Mersinliler festivalimizi sevmiş, benimsemiş ve sahip çıkmıştır."

Mersin Ticaret Borsası ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, "Mersin için, Mersin'liler için ve Narenciye için" diyerek yola çıktıkları Mersin Narenciye Festivali'nin altıncısını başarıyla tamamladıklarını belirterek,  "Festivalimizin en önemli amaçlarından biri "Narenciye Festivalini, Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak" demiştik.Bundan önceki yıllarda olduğu gibi, Mersinliler festivalimizi sevmiş, benimsemiş ve sahip çıkmıştır. Üç yüz binden fazla vatandaşımız festivalimize katıldılar.200'e yakın firma, kuruluş ve sivil toplum örgütü stant açarak, Mersinlilerle buluştular.Yaklaşık 2 bin 500 kişilik çok renkli kortejimiz Mersinimizin tüm zenginliğini yansıttı.Dereceye girenlerin ödüllerini birazdan takdim edeceğimiz fotoğraf, satranç, yelken ve narenciyeli lezzetler yarışmalarımız yoğun ilgi gördü.Coşku dolu bu katılım narenciye festivalinin artık Mersin'in Festivali olduğunun en önemli kanıtıdır. Bundan önceki yıllarda olduğu gibi kentimizin en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptık."dedi

"Mersinimizin gülen yüzünü herkese göstermiş olduk."

Özdemir, ortak payda olan narenciyenin etrafında,  tüm kent dinamiklerinin kenetlenerek kent için dayanışma içerisinde olunabileceğini herkese gösterdiklerini belirterek, "Bu yıl çok kısıtlı bir zaman diliminde festival hazırlıklarını gerçekleştirdik.Festival boyunca kentimizin tüm değerlerini elimizden geldiğince yansıtmaya çalıştık.Çabalarımız sonuçsuz kalmadı.Festival sonrasında organizasyonumuza ilişkin 71'i ulusal basın olmak üzere 179 haber, yorum ve köşe yazısı yayınlandı. 12 ayrı ulusal kanal başta olmak üzere toplam 109 kez ekranlarda yer aldık.Sosyal medya sayfalarımızda yer alan fotoğraf ve videoların paylaşım sayısı 5 milyona ulaştı. 60'ı ulusal basından olmak üzere festivalimize çok sayıda medya mensubu katıldı. Sonuç olarak Mersinimizin gülen yüzünü herkese göstermiş olduk."dedi

Festival bütçesi ve harcamaları konusunda hassasiyetle davrandıklarını belirten Özdemir, "Bu festival kentimizin festivali olduğundan, bütçe harcamalarımızın tamamına yakınında Mersinli firmalara öncelik verdik. Festival boyunca yaşadığımız güzellikler ve sonrasında aldığımız olumlu geri bildirimler hepimize moral ve motivasyon kaynağı oluyor. Bu kapsamda, bizler bugünkü toplantıyı bir kapanış toplantısı olarak değil, 7. Mersin Narenciye Festivalinin başlangıcı olarak görüyoruz.Festivalimizin çıtasının yükselmesi için şimdiden çalışmalarımıza başlamamız gerektiğini biliyoruz.Hedefimiz Mersin Narenciye Festivali'nin geleneksel hale gelmesini sağlamaktır." dedi

Özdemir sözlerinin sonunda festivale destek ve katkı verenlere teşekkür etti. Başta Mersin Valisi Ali İhsan Su olmak üzere Mersin Büyükşehir, Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir Belediyelerine, Akdeniz İhracatçı Birliklerine, Ticaret ve Sanayi Odasına, Çukurova Kalkınma Ajansına ve Mersin Ticaret Borsası üyelerine teşekkür etti.

Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Mersin Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir konuşmasının son bölümünde Mersin Narenciye Festivali'nin bütçesini ve harcama kalemlerini paylaştı.

Özdemir, festival bütçesinin 1.834.920,15 TL olduğunu, giderlerin de 1.649.137,51 TL olduğunu ifade eti. Kalan 185.782,64 TL'nin de bankada değerlendirilerek gelecek yılki festival için kullanılacak.

Daha sonra 6. Mersin Narenciye Festivali kapsamında yapılan çeşitli yarışmalarda dereceye giren yarışmacılara ödülleri Vali Ali İhsan Su ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Özdemir,, 'Mersinliler, Festivalimizi, Sevmiş,, Benimsemiş, Ve, Sahip, Çıkmıştır',
Yorumlar
Haber Yazılımı