sayfa içeriği
Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 14:51
 
Özdemir, 'Özel tüketim harcamaları ve vatandaşların harcanabilir geliri arttırılmalıdır'
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Ekonominin yeniden büyüme sürecine girebilmesinin yolunun özel tüketim harcamalarını artırmaktan ve vatandaşların harcanabilir gelirlerini artırmaktan geçtiğini ifade etti ve bu seferberliğin hedefine ulaşabilmesi için son katılım tarihinin 30 haziran olarak revize edilmesi gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Özdemir, 'Özel tüketim harcamaları ve vatandaşların harcanabilir geliri arttırılmalıdır'

Milli İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası çerçevesinde Mersin’deki çalışmalar devam ediyor. Gerçekleştirilen ilk toplantının ardından ikinci toplantı Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) gerçekleştirildi ve burada yol haritasını belirlendi.

"2018 Yılının son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 3 küçüldü. İşsizlik oranları ise 2 puan arttı. "

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, 2018 Yılının Türk ekonomisi için çok çetin bir mücadele yılı olduğuna vurgu yağarak, "Döviz kurları üzerinden yürütülen ve önemli ölçüde yurtdışı kaynaklı olan operasyonlarla, bir ekonomik girdap oluşturuldu. Tüm bu süreçte döviz kuru, faiz oranları ve enflasyon gibi göstergelerde ani ve büyük oranlı dalgalanmalar yaşandı. Şimdi ise bu göstergelerde nispeten daha istikrarlı bir dönem başlamış durumda.

Oluşturulmak istenen ekonomik girdabın büyüme ve işsizlik üzerinde olumsuz sonuçları oldu. 2018 Yılının son çeyreğinde ekonomimiz yüzde 3 küçüldü. İşsizlik oranları ise 2 puan arttı. Bunların dışında gözlerden kaçan bir başka gösterge daha var. Yurtiçi hanehalkı (özel) tüketim harcamaları 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 8,9 azaldı. Bu rakam, iç talepteki daralmanın en açık göstergesidir.Özel tüketim harcamaları toplam talebin (milli gelirin) yaklaşık yüzde 60’nı oluşturmaktadır. Yani, özel tüketim harcamalarındaki bir puanlık düşüş, büyüme oranı üzerinde 0,6 puan azalmaya yol açmaktadır." dedi

"Özel tüketim harcamaları ve vatandaşların harcanabilir geliri arttırılmalıdır"

Özdemir, Ekonominin yeniden büyüme sürecine girebilmesinin yolu özel tüketim harcamalarını artırmaktan geçtiğini ifade ederek, "KDV ve ÖTV indirimleri gibi uygulamalar tüketim harcamalarını artırmaya yardımcı olacaktır. Ancak bu konuda esas yapılması gereken şey, vatandaşlarımızın harcanabilir gelirlerini artırmaktır. İş ve gelir sahibi olmayan vatandaşlarımızı iş ve gelir sahibi yapmaktır. Bundan dolayı istihdam seferberliği çok büyük önem arz etmektedir."dedi

"İşsizlik için verilen  kaynaklar doğrudan vatandaşa verilebilirdi"

İstihdam seferberliği için gerekli kaynakların tamamına yakını işsizlik fonundan karşılanacağını belirten Özdemir, "Bu nedenle, kamu maliyesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Devletimiz, isteseydi bu seferberlik için ayırdığı kaynakları işsizlik maaşı ve benzeri ödemeler şeklinde işsiz vatandaşlarımıza doğrudan verebilirdi.

Ancak bu hem kolay hem de geçici bir çözüm olurdu. Bunun yerine biraz daha zor, fakat kalıcı etkiler yaratacak bir yol benimsendi. Balık vermek yerine, balık tutmayı öğretmek tercih edildi.

İşveren üzerindeki yükler azaltılarak, istihdamı artırmak hedeflendi. 3 ay boyunca işçi başına aylık 3.134 lira, takip eden 9 boyunca ise aylık 1.113 lira devlet tarafından karşılanacaktır. Bu şekilde; işsizlerimiz iş bulacak, işverenlerimizin üzerindeki istihdam yükleri azalacak ve toplam yurtiçi talep artırılarak yeniden büyüme sürecine girilmiş olacaktır. "dedi

Özdemir, ayrıca  bu seferberliğin hedeflerine ulaşabilmesi için, son katılma tarihinin 30 Nisan yerine 30 Haziran olarak yeniden belirlenmesini önerdi.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Özdemir,, 'Özel, tüketim, harcamaları, ve, vatandaşların, harcanabilir, geliri, arttırılmalıdır',
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Özdemir, 'Özel tüketim harcamaları ve vatandaşların harcanabilir geliri arttırılmalıdır'
Özdemir, 'Özel tüketim harcamaları ve vatandaşların harcanabilir geliri arttırılmalıdır'
Özdemir, 'Özel tüketim harcamaları ve vatandaşların harcanabilir geliri arttırılmalıdır'
Yorumlar
Haber Yazılımı