Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 21:51
 
Özdemir, 'Tohumculuğu Türkiye’nin Milli Meselesi Olarak Görüyoruz'
Türkiye’de baklagil tohumculuğu konusunda araştırma-geliştirme, ıslah ve üretim çalışmaları yapmak üzere Mersin Ticaret Borsası tarafından kurulan Mersin Ticaret Borsası Tohumculuk Şirketi (MTB Tohumculuk) çalışmalarını artırarak devam ettiriyor.
EKONOMİ Haberi
Özdemir, 'Tohumculuğu Türkiye’nin Milli Meselesi Olarak Görüyoruz'

Sertifikalı bakliyat tohumunda üreticilerin tercihi haline gelerek Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşları içerisinde lider kuruluş konumuna yükselen MTB Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, tohumculuğu Türkiye’nin milli meselesi olarak gördüklerini belirterek, Türkiye’ye özgü yeni çeşitler geliştirdiklerini, MTB tohumculuk olarak sertifikalı bakliyat tohumunda kayıtlı tescilli çeşit sayısını arttırdıklarını ve üretilen kaliteli tohumları üreticiyle buluşturarak baklagil üretimine ciddi katkılar sağladıklarını kaydetti.

“Yerli Sertifikalı tohumla üretim artacak”

Anavatanı Türkiye olan ve Dünyaya bu topraklardan yayılan baklagil üretimi son yıllarda ciddi miktarda azalmıştır diyen Özdemir, 1990’lı yılların başında yılda 2 milyon ton civarında olan baklagil üretiminin 2018 yılında yaklaşık 1,2 milyon ton civarına gerilediğini söyledi.  

Abdullah Özdemir, “Türkiye’de Baklagil üretiminin azalmasının en önemli nedenlerin birisi yeterli miktarda kaliteli tohum üretilmemesidir. Tohumculuğun uzun soluklu olması ve genelde kısa sürede kar eden bir faaliyet olmaması nedeniyle yatırımcılar tarafından bu sektöre yeterli yatırım yapılmazken, Türkiye tohum konusunda dışarıya bağımlılık tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.” dedi.

Tohumculuk konusunda ülkemizin içine düştüğü bu çıkmazdan kurtuluşun mevcut sertifikalı tohum kalitesinin yükseltilmesi ve kullanımının artırılması ile Ülkemize özgü yeni çeşitlerin ıslahından geçtiğini belirten Özdemir, bu amaçla Mersin Ticaret Borsası Tohumculuk şirketini kurduklarını hatırlatarak;  Mersin Ticaret Borsası kompleksinde faaliyet gösteren MTB Tohumculuk’un bünyesinde ıslah, inceleme, analiz vb. çalışmaların yapılabilmesi amacıyla modern bir laboratuvar bulunduğunu, MTB Tohumculukta, teknik eleman/mühendis olmak üzere doğrudan 5, sahada ve dolaylı çalışanlarla birlikte yaklaşık 35 kişinin istihdam edildiğini ifade etti.

“Sertifikalı tohum üretimimiz ve Tescilli Çeşit Sayımız Hızla Artıyor”

Kuruluşundan yaklaşık 3,5 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen çok önemli çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirten Özdemir, bu kısa sürede tescilli çeşit sayılarını yüzde 40 artırarak 5’den 7 ye çıkardıklarını söyledi. Ayrıca yapılan yeni çeşit geliştirme ve ıslah çalışmaları sonucunda 3 yeni çeşit geliştirerek tescili için Tarım ve Orman Bakanlığı'na başvurduklarını ve 2015'de 4 ton/yıl ile başlayan sertifikalı tohum üretiminin, 2018 sezonunda 40 misli artırarak 160 ton/yıl seviyesine yükselttiklerini belirtti.

Sertifikalı tohum üretimi için Konya, Karaman, Niğde, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Bitlis illerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Özdemir, yeni çeşit geliştirmek amacıyla da ıslah çalışmalarını Eskişehir, Konya ve Karaman İllerinde sürdürdüklerini belirtti.

Mersin Ticaret Borsası Tohumculuk Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, milli çeşit listesinde Nohut, Kuru Fasulye ve Mercimek gurubunda faaliyet gösteren Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşları sayısının 7 ve tescilli çeşit sayısının 16 olduğunu, bunların 7 adedini yani yüzde 44'ünü MTB Tohumculuk adına kayıtlı çeşitlerin oluşturduğunu belirterek kuru fasulyede 11 çeşitten 5 adedinin (yüzde 46'sı), nohutta 3 çeşitten 1 adedinin (yüzde 33'ü), kırmızı mercimekte 2 çeşitten 1 adedin (yüzde 50'si) MTB Tohumculuk adına tescilli olduğunu ifade etti. 

Kaliteli tohumluk üretimi ve ıslah çalışmaları yaparak Türkiye’ye özgü yeni çeşitler geliştirme çalışmalarında Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne (TAGEM) bağlı araştırma enstitüleri ile işbirliği yaptıklarını ve bu konularda Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile ortak projeler yürüttüklerini belirten Özdemir, ayrıca tescilli çeşitlerinin çoğaltılarak daha geniş alanlarda üreticilere ulaştırılması amacıyla da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)  ile çalışmalar yaptıklarını açıkladı. 

“Sertifikalı tohum kullanımı yaygınlaştırılmalı”

Türkiye’de baklagil üretiminde sertifikalı tohum kullanım oranının çok düşük olduğunu, bu oranı yükseltebilmek için MTB Tohumculuk tarafından üretilen tohumların çeşitli kanallar ile çiftçilere ulaştırıldığını belirten Özdemir; Sertifikalı tohum kullanımını artırmak amacıyla yeni bir üretim metodu olarak, “Son iki yıldır sertifikalı tohum kullanarak yapılan ekimlerde taban fiyat ve alım garantili sözleşmeli mahsul üretimi” yapılması uygulamasına başladıklarını, bu uygulamanın Türkiye de bir ilk olduğunu ve önümüzdeki yıllarda bu metodu geliştirerek yaygınlaştırmaya çalışacaklarını” ifade ederek  sözlerini şöyle tamamladı: “Yapılan toplantılarla üreticileri bilgilendiriliyoruz. Sertifikalı tohum kullanılmasının faydaları ve üreticiye sağlayacağı destekleri anlatıyor, MTB Tohumculuk olarak ayrıca baklagil tüketiminin artırılmasına yönelik tanıtım çalışmalarına da destek veriyoruz. Her zaman söylediğimiz üzere sertifikalı tohum kullanmayı milli bir mesele olarak görüyor ve bunun yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapıyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özdemir,, 'Tohumculuğu, Türkiye’nin, Milli, Meselesi, Olarak, Görüyoruz',
Yorumlar
Haber Yazılımı