Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 10:18
 
Özkan, 'Kamu bankaları esnafa ve KOBİ'lere çok yardımcı oluyor ama yeterli değil'
Mersin Perakendeci İşadamları Derneği (MEPİAD) Bşk. Vekili M.Sadık Özkan, "Bugünlerde bankalara da çok iş düşüyor. Bu süreçte özellikle kamu bankaları esnafa ve KOBİ'lere çok yardımcı oluyor ancak özel bankalar bu konuda firmalardaki durumların korumak üzerine konumlanıyor ve çekimser davranıyor, işi yokuşa vuruyor. Bu süreçte herkesin elini taşın altına koyması lazım. Bu süreci birlik, beraberlik ve dayanışmayla atlatabiliriz." dedi
EKONOMİ Haberi
Özkan, 'Kamu bankaları esnafa ve KOBİ'lere çok yardımcı oluyor  ama yeterli değil'

Mersin Perakendeci İşadamları Derneği (MEPİAD)  Bşk. Vekili ve Dr.Otto Yatak Ltd.Şti. Genel Müdürü M.Sadık Özkan yaptığı açıklamada, dünyadaki yaşamı neredeyse durma noktasına getiren Corona Salgını (Pandemisi) nedeniyle Mobilya Sektöründe de durgunluk yaşandığını belirterek, " Buna rağmen işçi çıkarmayı akıllarının ucundan bile geçirmedik.

Devletin kısa çalışma ödeneği desteği ve ücretsiz izin desteği sağladığını, "Bu desteklerden ve Mücbir Sebep içerisinde yer alan Mobilya sektöründeki firmalarımız olarak yararlanıyoruz. Bu destek Nitelikli İş Gücümüzü kaybetmemek için bütün işverenler adına çok iyi oldu. İstihdamı devam ettirmek için elimizden geleni yapıyor ve devletimiz ile beraber elimizi taşın altına koyuyoruz.

 

Salgın nedeniyle tüm dünyanın zor bir dönemden geçtiğini dile getirerek, Türkiye'nin bu dönemi devlet-millet dayanışmasıyla atlatacağını belirtti.

Salgın sürecinde hükümetin çok önemli ekonomik destek paketleri açıkladığını Mobilya sektörü ham madde, üretim, satış ve lojistik ve perakende satış mağazaları gibi çok geniş bir pazardan oluşuyor ve çoğunlukla alım satımlar geçen yıllara göre daha kısa olsa bile vadeli çek ile yapılıyor.

Hammadde fiyatları dövizin yukarı hareketlenmesinden dolayı devamlı artmakta ve Hammadde tedarikçisi nakit veya kredi kartı ile satış şartı koymaktadır. Üretici Firmalarımızın üretimlerine devam etmeleri için finansmana ihtiyaç duymaktadır.

Perakende mağazalarımız Evde Kal Uygulaması ile Yarım gün mesai yapıyordu ve ziyaretçi sayısı çok düşük seyrediyordu bunun üzerine 30 Büyükşehir ve Zonguldak’a uygulanan Sokağa Çıkma Yasağı ile şuan için 11 gün komple kapalı kaldı. 2 aydır kaybedilen ciro kayıpları Perakende Firmalarımızı çok etkilemiştir. Firmalarımızın çoğunun kiralarını ödemek, çeklerini ödemek için uzun vadeli finansman desteğine ihtiyacı vardır." dedi

Özkan, Sektördeki firmaların çok tedirgin durumda olduklarını vurgulayarak, " çeke olan güven neredeyse sıfırlandı o yüzden Bugünlerde bankalara da çok iş düşüyor. Bu süreçte özellikle kamu bankaları esnafa ve KOBİ'lere çok yardımcı oluyor ancak özel bankalar bu konuda firmalardaki durumların korumak üzerine konumlanıyor ve çekimser davranıyor, işi yokuşa vuruyor. Bu süreçte herkesin elini taşın altına koyması lazım. Bu süreci birlik, beraberlik ve dayanışmayla atlatabiliriz."

Özellikle Kamu Bankalarından şu süreçte beklediğimiz en ufak bir yaşam belirtisi veren firmalara destek vermeleri, devletin açıkladığı destekleri ihtiyacı olan firmalara öncellikli olarak kullandırmalarını istiyoruz. En son açıklanan TOBB’un Denizbank ile başlattığı Nefes Kredisi şartları gerçekten güzel 2020 yılında hiç ödeme olmaması, yıllık faiz oranının 7,5 olması ancak hangi firmalar kullanacak, en ufak sıkıntısı olan firmaya kullandırım yapmıyorlar.

Bu Krediye ihtiyaç duyan Firmalar Mücbir Sebeple ortaya çıkan kefaletini KGF, finansmanını Kayıtlı olduğu Odaların sağladığı bu özel kredinin kullandırım şartlarının tamamen bankalara bırakmamalarını ve şartları kolaylaştırılmasını beklemektedir.  " dedi

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Özkan,, 'Kamu, bankaları, esnafa, ve, KOBİ'lere, çok, yardımcı, oluyor, , ama, yeterli, değil',
Yorumlar
Haber Yazılımı