Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 15:23
 
Seçer 'Mersin’de kutuplaşma ve gerginlik var' iddialarını boşa çıkardı
CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer , Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programına katılarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Programda Vahap Seçer, aday olma sürecinden, Mersin’in demografik ve sosyo-ekonomik yapısına, ittifaklardan projelerine kadar birçok konuda sorulara cevap verdi.
SİYASET Haberi
Seçer 'Mersin’de kutuplaşma ve gerginlik var' iddialarını boşa çıkardı

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, "Siyaseti bir kavga aracı olarak görmüyorum. Ben kavgaya gelmiyorum. Siyasi görüşü ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun insanımıza hizmet etmek için belediye başkanı olmak istiyorum. HDP seçmenin de oy alabileceğimi düşünüyorum, Ak Parti seçmeninden de oy alabileceğimi düşünüyorum. Sonuçta ben o şehrin insanıyım. O şehirde yaşayan herkesin, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkesin belediye başkanı olacağım" dedi. Mersin'de vatandaşlar arasında kutuplaşma, gerginlik olmadığını ifade eden Seçer, seçilmesi durumunda, eski dönemde işe alınan hiçbir belediye çalışanının işten çıkarılmayacağına dair söz de verdi ve "İşini layıkıyla yapan, aldığı maaşı hak eden her belediye çalışanı, siyasal görüşü, etnik kökeni ne olursa olsun benim korumam altındadır" ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer , Habertürk’te Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu Türkiye’nin Nabzı programına katılarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Programda Vahap Seçer, aday olma sürecinden, Mersin’in demografik ve sosyo-ekonomik yapısına, ittifaklardan projelerine kadar birçok konuda sorulara cevap verdi.

'DİĞER ADAY ADAYLARI GİBİ BU AİLENİN PARÇASIYIM'

CHP tüzüğüne göre belediye başkan adayını belirleme yöntemiyle ilgili kararın, Genel Başkan'a ve partinin yetkili organlarına ait olduğunu söyleyen Vahap Seçer, “Mersin ne kadar özel bir kent olduğunu bu süreçte Türk siyasetine gösterdi. Birbirinden değerli 12 adayımız vardı. Deyim yerindeyse süper lig kadrosu gibiydik. Bu süreçte Partimizin yetkili organları merkez yoklaması ile aday belirleme kararı aldı. Merkez yoklamasının tüm enstrümanlarını kullandılar. Hem nitelik hem de nicelik açısından tartıya çıktık. Ve aday olarak belirlenen isim ben oldum. Ben diğer arkadaşlarım gibi bu ailenin bir parçasıyım” şeklinde konuştu.

'MERSİN'DE İTTİFDAK OLACAKSA CHP ÇATISI ALTINDA OLURDU'

Mersin’de Millet İttifakının kentin siyasi iklimiyle uyuşmadığı için kabul görmediğini söyleyen Seçer, "Mersin CHP’nin en güçlü olduğu illerden birisi. Burhanettin Kocamaz dönemine kadar 15 yıl boyunca yerel iktidar olan bir partinin mensubuyum. Bu yüzden İYİ Parti ile olan ittifakın, Mersin'de CHP çatısı altında olmaması kabul edilemezdi. Bu nedenle her iki parti de adayını kendisi tespit etti. Bu son derece doğru bir davranıştı. Sayın Kocamaz’ın kendi partisinden aday olması bizim açımızdan olumlu bir adım oldu"  dedi.

'MERSİN'DE SOSYAL BARIŞ ÖRNEK DÜZEYDE'

Mersin’in  demografik yapı açısından farklı bir dokusu olduğunu söyleyen CHP Büyükşehir Adayı Vahap Seçer, "Bu kentteki sosyal barış bir çok kente örnek olacak düzeyde. Farklı etnik köken ve kimlikteki insanların huzur içinde yaşadığı bir kentten geliyorum. Ve bu dokuyu bozacak her hamleyi ortadan kaldıracak hem siyasi hem de insani birikimimiz var. Bizim temel sorunlarımız işsizlik ve istihdam. Bunu giderebilecek projelerimiz var. Başkanlık sürecimde bu sorunlarla baş edebilecek bilgi ve donanıma sahibim" şeklinde konuştu.

'METRO PROJESİNİ REVİZE EDECEĞİZ'

Kentin ulaşım , altyapı ve çevresel sorunları olduğuna dikkat çeken Seçer, “2018’den bu yana toplumsal talepleri izliyorum ve bununla ilgili proje ve strateji ekibi oluşturdum. Ulaşım ciddi bir sorun. Bu sorunu gidermek için koridorlar ve bulvarlar oluşturacağız. Planlanan metro projesini revize edip hayata geçireceğiz. Ayrıca kentin imar planları ile ilgili de revizyona gideceğiz ve kenti yeniden planlayacağız" dedi.

'KESİNLİKLE İŞÇİ ÇIKARMA OLMAYACAK'

Kocamaz döneminde işten çıkarılan binlerce insanın yaşadığı akıbetin,  kendisinin başkanlığı döneminde yaşanıp yaşanmayacağı ile ilgili soruya da cevap veren Vahap Seçer, “ İşini yapan herkese saygım ve sevgim vardır. Ben rövanşist ve intikam duyguları olan bir insan değilim. Ne özel hayatımda ne de siyasi yaşamımda bu böyle olmuştur. Bu yüzden işini layıkıyla yapan, aldığı maaşı hak eden her belediye çalışanı, siyasal görüşü, etnik kökeni ne olursa olsun benim kanatlarımın altındadır. Benim korumam altındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

'HDP VE AK PARTİ SEÇMENİNDEN OY ALIRIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM'

Siyaseti bir kavga aracı olarak görmediğini vurgulayan Vahap Seçer, "Ben kavga etmek için belediye başkanı olmak istemiyorum. Ben kavgaya gelmiyorum. Siyasi görüşü ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun insanımıza hizmet etmek için belediye başkanı olmak istiyorum. HDP seçmenin de oy alabileceğimi düşünüyorum, Ak Parti seçmeninden de oy alabileceğimi düşünüyorum. Bu kesimler bana oy verirler diye düşünüyorum" diye konuştu.

'NİYE OY VERMESİNLER? BENİM NE KÖTÜLÜĞÜMÜ GÖRMÜŞLER?'

Programı sunan Didem Arslan Yılmaz'ın 'HDP ve Ak Parti seçmeninin size oy vermesi için bir neden söyler misiniz?' şeklindeki sorusuna da Vahap Seçer, "Niye vermesinler? Benim ne kötülüğümü görmüşler? Ailemin ne kötülüğünü görmüşler? Sonuçta ben o şehrin insanıyım. O şehirde yaşayan herkesin, siyasi görüşü ne olursa olsun, herkesin belediye başkanı olacağım. Sadece insanların değil, sokaktaki kedinin, köpeğin, evde beslediğiniz evcil hayvanın  da başkanı olacağım" diye yanıt verdi.

'HER VATANDAŞA NE ANLATIYORSAM, KÜRT VATANDAŞA DA ONU ANLATACAĞIM'

Program sunucusu Didem Arslan Yılmaz'ın, "HDP seçmeninin oyunu almak için özel bir çalışma yapacak mısınız?' şeklindeki sorusu üzerine de Seçer, "Hayır, yapmayacağım. Her vatandaşa ne anlatıyorsam, ne söylüyorsam, nasıl oy istiyorsam Kürt vatandaşlarımızdan da o şekilde oy isteyeceğim" dedi. Seçer, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşür müsünüz?' sorusuna da, "Mersin için gerekiyorsa elbette görüşürüm" ifadeleriyle yanıt verdi.

'YATIRIM İÇİN YEREL BÜROKRASİYİ AZALTACAĞIZ'

Mersin’ bir yatırım üssü haline getireceklerini söyleyen  Başkan adayı Vahap Seçer, “Maalesef iktidar  uzun yıllardır Mersin’i cezalandırmış. 2002 yılından bu yana sahil bandı projesi yerinde sayıyor. 8 yıldır havaalanı yapılamadı. Bu da bizim rekabet gücümüzü azaltıyor ve önümüzü görmemizi engelliyor. Bu nedenle Mersin’i bir yatırım ve cazibe merkezi haline getireceğiz. Bürokrasiyi hafifleteceğiz, lobi oluşturacağız ve bu önemli sorunu paydaşlarımızla el birliği ile aşacağız" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Seçer, 'Mersin’de, kutuplaşma, ve, gerginlik, var', iddialarını, boşa, çıkardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı