Haber Detayı
06 Mayıs 2019 - Pazartesi 14:41
 
Yaş Meyve Sebze İhracatında Bahar Bereketi
2019 yılının ilk dört ayı Türkiye Yaş Meyve Sebze ihracatı 622,5 milyon dolar gerçekleşerek, Sebze ürünleri değerde 42’lik pay ile ihracata büyük oranda katkı sağladı!
EKONOMİ Haberi
Yaş Meyve Sebze İhracatında Bahar Bereketi

Yaş meyve ve sebze sektörü Ocak-Nisan ayı ihracatını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, Türkiye ekonomisinde kilit konumunda yer alan yaş meyve ve sebze sektörünü ihracatının, Ocak-Nisan ayında 622,5 Milyon dolarlık değerle Türkiye geneli ihracat rakamlarında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Yaş sebze ihracatının ise yılın ilk dört ayında 263,5 milyon dolar ile genel ihracata değerde 42 paylık katkı sağlarken, yaş sebze ihracatında 55’lik pay ile domates ihracatı liderliğini korudu.

 

Başkan SİN: Yaş Meyve Sebze İhracatında bir “AKİB Klasiği”

AKİB değerde 51’lik miktarda ise 57’lik pay ile yılın ilk dört ayında Türkiye Yaş Meyve ve Sebze ihracatına en çok katkı sağlayan birlik oldu. Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, “AKİB yaş meyve sebze sektöründe liderliği kimseye bırakmıyor.” diyerek memnuniyetini dile getirdi

Başkan Sin; Meyve ürünlerinde Elma’nın 41 milyon dolarla, Sebze ürünlerinde ise Domates’ in 144 milyon dolarla liste başını çektiğini belirterek, AKİB’ in yaş meyve sebze ihracatına 317 milyon dolar ile her yıl olduğu gibi en çok katkı sağlayan Birlik olmaya devam ettiğini belirtti.

 

 

Baharın gelmesiyle meyve ürünleri ihracatta ön sıralarda yerini aldı

 

Nisan ayında ise 113,5 milyon dolar değerinde yaş meyve sebze ihracatı gerçekleştirilerek taze meyve ihracatı değerde  27’lik pay ile en çok katkıyı sağlayan ürün grubu oldu.

Başkan Sin, yaş meyvede ilkbahar bereketi yaşandığının, çilek ihracatının 13,7 milyon dolar ile liste başında yer aldığının bilgisini verdi.  Çileği sırasıyla Elma, Erik ve Hurma gibi mevsim meyveleri takip etti.

Nisan ayında en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülke 37 milyon dolar ile Rusya Federasyonu olurken,  onu sırasıyla Romanya, Irak ve Ukrayna takip etti.

Ayrıca Nisan ayı narenciye ürünleri ihracat değerlerinde ilk iki sırada yer alan Mersin ve Hatay illeri toplamda 20 milyon dolar ve değerde 84 lük pay ile narenciye ihracatında başarısını bir kez daha ortaya koydu.

 

 

 

Başkan Sin’den Hollanda’da yer alan Foodwalley’e inceleme gezisi!

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde iyi örnek yurtdışı uygulama alanlarında inceleme yapmak amacı ile Hollanda Wageningen Üniversitesi-Foodwalley’e inceleme gezisine katıldıklarını belirtti. 

Başkan SİN; “İnovasyon odaklı tarımı geliştirmek için sadece hammadde üretim fazından,  değer yaratılmış ürün fazı üretimine geçmeliyiz. Bugün çikolatanın ham maddesi “kakao” Afrika’da yetişmesine karşılık en iyi çikolata markaları İsviçre, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden çıkmaktadır. Sektörde artık inovasyonun önemli olduğunun ve yeni teknolojik uygulamaları yerinde incelemenin ve yeniliklerin ülkemize getirilmesinin değerinin bilincindeyiz.” diyerek tarımda inovasyonun önemini vurguladı.

AKİB’in ihracatı arttıracak her çalışmaya azami çaba gösterdiğini ve bu tarz inceleme gezilerinin ihracata büyük katkısının olacağını, bu sayede atılan adımların sektör için yeni bir soluk olacağını belirtti.

 

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği,  Rusya Federasyonu Teknik İnceleme Heyetini Ağırladı

 

Başkan Sin, 15-19 Nisan tarihlerinde Rus teknik heyetin ülkemizde elma üretim alanları ve paketleme tesislerinde inceleme gerçekleştirmek amacı ile ülkemize geldiklerinin bilgisini verdi. Heyetin üretimden ihracata kadarki süreçte bakanlık birimlerinin denetimlerini nasıl yaptığı, takip sisteminin nasıl işlediği ve üretim noktalarında ürünlere ne gibi işlemlerin uygulandığı hakkında bilgi edindiklerini belirtti.

Bir ihracatçı gözüyle Rusya Federasyonu Teknik İnceleme Heyetinin gezisini değerlendiren Başkan Sin; “Yaş meyve sebze sektörü için en önemli pazarlardan olan Rusya Federasyonu tarafından gerçekleştirilen bu teknik incelemeyi AKİB olarak memnuniyetle karşılıyor ve çok değerli buluyoruz. Önümüzdeki süreçlerde de bu tür incelemelerin geri dönüşlerini ihracat rakamlarımızdaki artışlarla alacağımıza inanıyoruz.” diyerek gerçekleşen incelemenin sektör için önemini vurguladı.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Yaş, Meyve, Sebze, İhracatında, Bahar, Bereketi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yaş Meyve Sebze İhracatında Bahar Bereketi
Yorumlar
Haber Yazılımı