Yazı Detayı
26 Eylül 2019 - Perşembe 21:32
 
Belediyelerimiz Ve Sevdalı Şehir Mersin…
Semir Bolat
 
 

Seviyorum be Mersin’i, yüreğimin derinliklerine kadar.

Seviyorum be Mersin’i, tutkumun sevda yüklü yaşanmışlıklarıyla…

Bu yazımda Merkez ilçelerden bahsederek sevdamı dile getirmeme müsaade edin.

Diğer yazımda da Mersin’in mesafede uzak ama gönlümüzde yakın olan ilçelerimize özgü duygu ve düşüncelerle yer vereceğimizden sakın kimsenin kuşkusu olmasın.

Merkez İlçelerimiz, her ne kadar da, yılların ihmaliyle çarpık bir kent görünümünde olsa da, farklılıkların bir arada nefes aldığı, birlikte yaşadığı, umutlandığı, bir türlü terk edemediği bir sevdadır Mersin.

Yeni bir dönemin ayak izlerini görüyorum. Güzel şeyler yaşanacağının esintisiyle umutlanıyorum bugünlerde.

Akdeniz’de Başkan Gültak, mütevazi kişiliğiyle halkla bütünleşmeye çalışıyor. Merkezi hükümetin olanaklarını kendi ilçesine yansıtmaya çaba harcıyor. İşi zor ve meşakkatli. Kendi partisinin kıskacı, birikmiş sorunlar, geri bıraktırılmış mahalleler düşündürüyor Gültak’ı. Ama atak ve heyecanını yitirmiyor Gültak. Başarılı olmak istiyor. Yolu açık olsun.

Mezitli’de Neşet Tarhan, tutuk ve soğuk olan imajını yenileme peşinde. Halkın arasında olmaya özen gösteriyor. Belediye hizmet binası, kültür merkezi, kent meydanı, her alanda etkinlikler derken, geçen döneme oranla daha iyi bir performans gösteriyor.

Yenişehir’de Abdullah Özyiğit, çok seviliyor, gülen yüzünü, umudunu sürdürüyor ve İbrahim Genç’in aksine her taziyeye, düğüne ve etkinliklere katılmaya çalışıyor. Hizmet açısından ise, beklentilere cevap olabilecek mi? Onu da önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Toroslarda Adsız Yılmaz Afşin ise, Hamit Tuna’nın yolundan mı gidecek yoksa hizmete mi ağılık verecek?  Hamit Tuna 15 yıl Torosları yönetmesine rağmen kendi hizmet binasını bile yapamamış ve Torosların kentsel açıdan değişiminden çok, halkla ilişkilerini iyi tutarak, hizmeti es geçmişti. Bütün mahalleler çöküntü halinde. Adsız, Torosları bu çarpık görüntüden kurtarabilecek mi? Onu da göreceğiz.

Büyükşehir’de Başkan Vahap Seçer, açıkçası beni umutlandırmış durumda. Son derece dikkatli davranıyor. Eğitime ve yoksullara öncelik vereceğinin, kadınları ve çocukları koruyacağının, herkese eşit davranacağının güvenini veriyor. Evet, Vahap Seçer çağdaş, medeni, ilerici, ayrımcı olmayan demokrat tavrıyla güven veriyor. Mersin’e çok uygun bir başkan profili çiziyor. Cumhur ittifakını çatlatacak kadar ilişkilerini düzeyli ve kapsayıcı tutuyor. Ayrımcılığı her defasında ret ediyor. Kadrolaşmada da acele etmediği belli.  Her kesim tarafından takdir edilen Bedrettin Gündeş gibi deneyimli bürokratları yanına alması boşuna değil. Bu arada, MHP’linin bile saygı duyduğu Bedrettin Gündeş’in duruşu, üretkenliği, çözüm odaklı tavrı takdir topluyor. Vahap Seçer dürüst bir belediye başkanı olarak anılmak istiyor. Buna çok dikkat ettiğini her konuşmasının arasına sıkıştırıyor. İnançlı ve dürüst bir kadroyla, belediyenin olanaklarını kimseye peşkeş çekmeden, anlının akıyla hizmete susamış, dedikodulardan, şaibelerden uzaklaşmış bir Mersin yaratmak istiyor.

Bizde;  Yurdumuz Mersin için, sevdamız Mersin için, gönül bahçemiz Mersin için elini taşın altına bırakan herkese yakın olacağız. Gönül birlikteliği yaratacağız. İlkel dedikoduların, çekememezliklerin ötesinde, bir arada olmanın gururunu yaşamak için elbirliği yapacağız.

Mersin için yapacağız. Çalışan yöneticilerimizi takdir etmek için yazacağız. Taş koyanları, gönül bahçemizden kovacağız. Bunu Mersin için yapacağız.

Kimseye yandaşlık yapmadan Mersin için namusluca davranacağız. Niyetini bozanları uyaracak, eleştirecek, kamuoyuna takdirine sunacağız. Dürüst çalışanları ise başımızın tacı yapacağız.

Bir sonraki yazımızı ‘sevdamızın yol mesafesini, gönül teline indirgeyeceğimiz’ mesafede türkü tadında diğer ilçelerimize ayıracağız.

Kalın Sağlıcakla.

 

 
Etiketler: Belediyelerimiz, Ve, Sevdalı, Şehir, Mersin…,
Yorumlar
Haber Yazılımı