Siteler Mahallesinin 11 sokağı baştan sona yenilendi

Siteler Mahallesinin 11 sokağı baştan sona yenilendi

Zoom

Zoom'a Çin'den iki rakip geliyor

'Görüntülü Destek Hattı' İle Özel Bireylere Ve Ailelerine Tam Destek

Toroslar’daki Parklar Çiçek Açtı

Toroslar’daki Parklar Çiçek Açtı

Erdemli Belediye Meclisi’nden  Sağlık Çalışanlarına Vefa Örneği

Erdemli Belediye Meclisi’nden Sağlık Çalışanlarına Vefa Örneği

Yazı Detayı
03 Kasım 2019 - Pazar 22:15
 
MGC: Tercihim ‘Tüm Adaylara Açık Mektup’
Semir Bolat
 
 

Mersin Gazeteciler Cemiyetinin seçimi yaklaştı.

Önümüzdeki hafta 9 Kasım 2019 Cumartesi günü yapılacak olan seçimli genel kurulda yeni yönetim ve başkanı beli olacak.

Çok zor ve karanlık bir dönemde yapılacak olan bu genel kurulda başta başkan olmak üzere yeni seçilen yönetime önemli görevler düşmektedir.

Yandaş olmayanların sesini çıkaramadığı özgür,  medya kuruluş kurum ve mensuplarının susturulduğu bu dönemde bağımsız ve tarafsız haberci olmak ateşten gömlek giymekle eşdeğer bir hale geldi.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi MGC ‘ nin de kendi iç sorunları vardır. İhmal edilen yapılması gereken görevleri vardır. Bu görevlerinde yapılması ve sorunların çözülmesi için, mesleki görev ve sorumlulukları yerine getiren bir cesur başkan ve yönetime ihtiyaç var.

Son yapılan seçimde birçok ihmal ve yanlış uygulamanın sonucun da gelinen durumu hepimiz biliyoruz. Sonuçta bir oy farkla kazanılan seçimin şaibe ve söylentiler sonucu mahkemelik olması ve daha sonrada tekrarına karar verilmesi işin mahkemede bitmiş olması huzursuz edici bir durumdur. Keşke toplumun tüm gerçekleri öğrenmesi için hayatını ortaya koyan gazetecilerin meslek kuruluşunun bu özeliğinden kaynaklanan güven veren yapısı seçimde de güven vererek demokratik yolarla sonuçlanan ve güven veren yapısı ile bitmiş ve mahkemeye düşmeden sonuçlanmış olma başarısı göstermiş olsaydı.

Neyse biz geçmişi şimdilik bir tarafa bırakalım.

Yeni dönemde bunu telafi etmek başta bireysel olarak biz nasıl bir MGC istiyoruz.

Yeni seçileceklerden beklentilerimiz nelerdir beli, peki bunu kim gerçekleştirecektir, ona bakalım.

Bu güne kadar adaylığını sıra ile açıklayan 4 aday var.

1.İbrahim Yalçıner,

2.Rüstem Kaya Tepe,

3.Fatih Şahin,

4.Turgay Demirtaş,

 

İBRAHİM YALÇINER

Herkesin yakından tanıdığı geçmişinden bu yana toplumsal sorunlara kafa yoran ve inançları doğrusunda bedel ödeyen bir gazetecidir. Aynı zamanda fikir ve araştırma adamıdır. Son seçimlerde muhalif listede yer alarak bu günkü yönetime karşı mücadele etmiş ve seçimden sonrada ortaya koyduğu delil ve belgelerle seçimin yenilenmesine neden olan bir sonuç elde etmiştir. Mesleğin inceliklerini bilen gazeteciliğin etik ve mesleki kuralarını yazılarından da öğrendiğim takip ederek çokta yararlandığım bir ilkeli duruşu vardır. Ancak uzun vadeli çalışmalarda istikrarlı olmayan bir tepki göstermesi beni düşündürmektedir. Çok doğru ve yerinde kararlarla başladığı proje ve çalışmalarını sürdürmemesi ya da yarıda bırakmasından kaynaklanan geçmişini düşününce, seçilmesi halinde bunu tekrar eder mi, bilmiyorum.

 Bu beni ciddi bir şekilde düşündürmektedir?

Ama buna rağmen tespitleri analizleri, çözüm ve önerileri ile çok önemli birçok sorunu çözebilecek yetenektedir. Herkesi tanıyan, rahat diyalog kuran ve örgütleyici karakteri ve bağımsız yapısından kaynaklanan durumu radikal kararların alınması ve tarafsızca çözümüne katkı sağlayacak yapısının avantajı ile MGC ne önemli katkılılar sağlayacak bir yapıya sahiptir. Yazılı basın, dergi, gazete, sanat ve emek ile STK alanlarında ve çalışan gazetecilerinde sorunlarını bilmesi ve bu sorunların ele alınmasında çok önemli bir sonuç alacak bilgi ve birikimlere sahiptir.

RÜSTEM KAYA TEPE

Artık gazeteciliğin sadece yazılı basın olmadığı bir dönemde bulunmaktayız.

‘Habercilik ve kamu bilgilendirme araçlarının kullanılması teknolojisi’ denilen MEDYA Kurum ve kuruluşları çağında yer alıyoruz.

MGC nin yazılı basın olan gazetecilik dışında Radyo, TV, İnternet Gazeteciliği, Sosyal Medya, saha bilgilendirme ve haber ajans hizmetleri verme konusunda çok önemli ve hızla gelişen bir alan açıldı.

Rüstem Kaya Tepe bu alanın en iyi temsilcisidir. Medyanın bu alanında Hem Radyo ve Televizyon eğitimi alarak üniversitede eğitim de gördü. Babadan kalan Mersin FM den sonra 3 radyoyu daha guruba kazandıran ve Türkiye’nin bence en önemli Yerel TV si olan İÇEL TV nin uluslar arası standartlarda hizmet veren düzeye gelmesini sağlaması ulusal medya kuruluşunun birçok canlı yayınına hizmette tedarik servisleri sunması onun başarısını göstermektedir. TEPE MEDYA GURUBUNU karararak onlarca personele iş imkânı sağlamıştır. Mersin ve dışında herkese hizmet sunan bir medya kuruluşu, olmanın sorumluluğu da Rüstem Kaya Tepe’ye aittir. Uğradığı haksızlıklara rağmen hizmet anlayışını değiştirmemiş ve herkese ekranlarını ve mikrofonları açarak kamu hizmeti vermeye çalışmıştır. Çalışanlarının memnuniyeti sözünün eri olması ve bir işçi gibi işinin başında olması sadece dost kazandırmamıştır. Bu başarılar maalesef bazı düşmanca davranışlarla hedef seçilmesine de neden olmuştur.

İşte bu sebeplerden dolayı da bu alanda Rüstem Kaya Tepe MGC de çok önemli bir boşluğu dolduracak bir yapıya karaktere ve birikime sahiptir. Yeni teknolojik medya alanında MGC için büyük bir şanstır. Ama en büyük şansızlığı yukarıda sıraladığım başarılarından dolayı başkan seçilmesi halinde, kendi medya gurubu için başta olmak üzere diğer medya gurupları ile yazılı basın ve her alanda çalışanların sorunları ve uğradıkları haksızlıkları dile getirmesi halinde hedef seçilmesi ve zarara uğramasıdır. Çünkü çok zor bir dönemden geçerken bağımsız tavır göstermenin ülkemizde bedeli çok ağır oluyor. Bağımlı olmayı kabul etmekte çok daha zor bir manevi sonucu beraberinde getiriyor.

 

FATİH ŞAHİN

Geleneksel gazeteciliğin en önemli temsilcisidir.

Yazılı basının her alanında görev yapmıştır.

Muhabirlik, köşe yazarlığı, foto muhabirliği, saha çalışmalarından, Yazı İşleri Müdürlüğü, Genel yayın yönetmenliğine kadar yükselmiştir.

Duayenlerin ‘bizim Fatih’ dedikleri, gençlerin ‘Fatih ağabey’si ile gazete sahiplerinin ‘hakkını vermek gerekir çok başarılı’ dedikleri bir gazetecidir FATİH ŞAHİN.

Kâğıt kokusu ile büyümüş, mürekkep yalamakla kalmamış onunla binlerce habere manşet atmıştır.  Gazetecilikten vazgeçmeyen bir inatçı kimliğe de sahip olarak başka mesleği asla düşünmediğini, gazetecilik dışında hiçbir geliri olmayan ve bununla yaşamını kazanmak için ısrar etmiştir.

Yetenekleri göz önünde bulundurulduğunda birçok farklı işi yaparak daha iyi gelir elde edeceği halde yapmaması mesleğine ne kadar bağlı olduğunu göstermektedir.

Mersinin amiral gemisi olan İMECE GAZETESİ ile ulusal basını aratmayan başarısı hepimiz tarafından malumumuzdur. Günlük çıkan ve ilimizin bütün bayilerinde dağıtılarak bütün zorluklara rağmen görev yaparak yerel habercilikte boşluğu doldurmaya çalışmaktadır.

Fatih Şahin bu gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olarak halen görevini sürdürürken meslektaşlarının da sorunlarına ile gazetecilik, yerel gazetecilik ve medyanın günümüzde ki konumundan oluşan durumundan rahatsız olmuş ve sorunlarının çözümü için bir önceki kongrede adaylığını koyarak seçime katılmıştır.

Çok önemli bir başarı göstermiştir.

 İyi hazırlanmayan bir genel kurulda önce ki yönetimin hatalarına ve şaibelerine rağmen bir oyla seçimi kaybetmiş olarak ilan edildi. Ama daha sonra ki gelişmeler ve mahkeme kararı sonucu bir haksızlığa uğradığı tespit edilerek seçimin yenilenmesi kararı onun haklı olduğunu göstermiştir.

FATİH ŞAHİN gazetecilik bilgisi, geçmişten bu yana izlediği yol ve başarısı ile mesleğine duyduğu saygı ve sorunlarını çözümü için sarf etiği çabalar çok önemlidir.

Yazılı basın konusunda bu konudaki geçmişi becerileri ve sahip olduğu yaratıcılık ve mücadele azmi MGC ne çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu konuda ki tecrübe göz ardı edilemeyecek ve azımsanamayacaktır. Özelikle bu çok zor dönemde çalışanların sorunları, işten atılmalar, özlük sorunlarının çözümü ve korunması sosyal hakların yeniden kazanılması ve emekçi olmanın avantajları ile resmi ve özel kurumlar karşısında ki bağımsız oluşu ve duruşu çok önemlidir.

Ancak günümüzde MGC olduğu gibi sadece yazılı basının olmaması ve GÖRSEL MEDYA alnında çok önemli bir sektörün olması Fatih Şahin için tamamlanması gereken bir alandır. Bu alanda ise günümüzde her gün biraz daha gelişen ve güç kazanan bir çaba gerektirmektedir.

TURGAY DEMİRTAŞ

Sesiz sedasız bir konumda iken son seçimde aday oldu.

Bu seçimi bir oy farkla kazandı.

Daha sonrada yapılan itirazları Türkiye’nin o günkü olağanüstü konumu ve değişen gündeminden de belki kaynaklı olması nedeni ile iyi yönetemedi.

Göreve yeni gelmiş ve eski yönetimin sebep olduğu konulardan belki de sorumlu değildi. Ama seçilince bu konunun üzerinde durmaması geçiştiriyor havası yaratmıştır. Yapılan itirazlar ve mahkeme süreci ile mahkeme kararından sonra da yanlış uygulamaların devam etmesi doğrusunu isterseniz güven sorunu yaratmasına neden olmuştur. Aslında bu durum ve getirilen eleştirilerin tüm yönetim kurulu üyelerine yönelmesi ve bu suçlama ve eleştirilerden bazılarının da zarar görmesi üzerine aynı yönetimde yer alan bazılarının da zoruna gitmiş ve kendilerini savunmasız bırakmıştır. Belki de bu sebepten dolayı yönetimde yer alan Rüstem Kaya Tepe aday olmuştur. Belki de bu yüzden gördüğü yanlışlıklar ve başkanın durumu izah edememesi ya da sorunların çözümünde yetersiz kalması üzerine yeni dönemde aday olmak zorunda kalmıştır.

İşte bütün bu sebeplerden dolayı TURGAY DEMİRTAŞ yeni seçime bu soru ve sorunların muhatabı olarak girecektir.

Ama görsel basının en önemli temsilcisi olarak ve Mersinin Dünyaya açılan penceresi ile uydu üzerinden bütün dünyaya yayın yapan KANAL 33 yayın gurubunun temsilcisi olarak çok önemli bir görev yüklenerek ilimiz adına bu alanda çok önemli bir boşluğu doldurmuştur.

TURGAY DEMİRTAŞ Herkesle çok iyi ilişkisi olan kimseyi üzmek istemeyen kapılarını herkese açan babacan tavırlı bir insan olarak aslında çok sevilmektedir. Ama hazırlıksız yakalandığı bir seçimde en zor dönemde ve MGC çok sağlam olmayan içyapısıyla gidilen seçimde başkan olarak seçilmiş olması onun için iyi olmamıştır. Ondan sonra ki dönemde de görevi bırakması da hoş karşılanmazdı. Ancak daha hızlı ve kucaklayan açıklamalar ile bunu çözme yolu bulabilirdi. En zor sektörde yer alan TURGAY DEMİRTAŞ yine en zor dönemden geçilirken MGC de sorunların ortak akılla çözümünde olan bir ortamda çok yararlı bir görev yapacağına inanıyorum.

ÖNERİM

Değerli dostlar,

Benim 1 oyum var.

Yaklaşan seçimde oyumu kullanarak ta görev yapabilirdim.

Çok zor bir dönemden geçiyoruz ve zaman çok önemli. Bu zor dönemde sizlere düşüncelerimi aktarma ihtiyacı duydum.

MGC yapılacak seçimde sorunları çözen bir yönetime kavuşmak için bir seçim yapmak zorundadır.

Yukarıda sıraladığım adayların hepside kıymetlidir.

Ama günümüzde ki MEDYA YAPISI gereği yazılı, işitsel, görsel ve sanal medya alanında gelişen teknik ve fiziksel duruma görev yapmak zorunda olacaklardır.

MGC adaylarını bir tarafı çok iyi temsil ederken diğer taraflarda eksik kalan bir durum arz etmekteler.

Yani saç ayağı eksik olmaktadır.

Bunun içinde şu an talipli olan 4 aday aslında farklı yetenek ve konumlarından dolayı saç ayaklarını birlikte tamamlamaktadır. Bu imkânlara sahip olan adayların bu dönemde uzlaşı kültürünü kullanarak bir araya gelmesi ve önümüzde ki dönemde seçimle 4 yıl boyunca yürütme kurulunda yer almaları, ortak akıl yolu bularak görev almalarıdır.

Dönüşümlü sistemi de işleterek her yıl bir adayın başkan olacağı diğerlerinin de yönetim kurulu üyesi olarak (kendi yetenek ve ihtisasları doğrultusunda) hizmet yürütmeleridir.

SİNERJİK ETKİ

İbrahim Yalçıner’in kurum içi sorunları çözme, MGC nin kurumsulaşan sosyal yapısını, Rüstem Kaya Tepe’nin yeni dönemde ki işitsel ve görsel medyanın ilimizde ki çalışmaları ve gelişmesi için çaba sarf etmesi, Fatih Şahin’in gazetecilik, yazılı basın, sanat ve neşriyat alanında çalışan tüm gazetecilerin özlük hakları ve sorunlarının çözümü için çaba sarf etmesi ve Turgay Demirtaş’ın bu sektörde verdiği emek babacan tavır ve ilişkilerinin tüm alanda ortak destekle resmi ve kamu kurum ve kuruluşlarının bünyesinde takip etmesinin yaratacağı güçle önümüzde ki dönemde çok önemli bir sinerji yaratacaktır.

SONUÇ Olarak gelin bu dönemde bir adayın kendi yeteneklerinden kaynaklanan 4 yıllık dönem için, her adayı 4x4 yıl beklemeden her yetenek ve başarının dörder katını bir araya getiren ortak liste ile seçim yapalım.

Kazanan MGC olacaktır.

ÇAĞRI

Hatta bu konuyu tartışmak için aday ve üyelerimiz uygun görürse MGC veya başka salon ya da stüdyoda Tüm adayların katılacağı TV ve RADYO larımızın canlı yayınlayacağı ÇARŞAMBA günü bir açık oturum yapalım.

Bu konuda görev alarak herkesi davet ediyorum.

Bu seçimde kazanan herkesin hizmetinde olan bir MGC olsun.

Kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: MGC:, Tercihim, ‘Tüm, Adaylara, Açık, Mektup’,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
31 Mayıs 2020
Mersin; güzel şehir…
29 Mayıs 2020
Mersin’in Önündeki Engeller…
28 Mayıs 2020
Siyasi Aç’lık, Siyasi Aç’ıklık
22 Mayıs 2020
’Seçmenler ‘Duygu’ İle Seçerler’’, ‘’Seçilmişler ‘Mantığı’ İle Hizmet’’ Ederler
20 Mayıs 2020
Seçilmişlerin‘ Partilerüstü Hizmetlerini Sevmiştim’
18 Mayıs 2020
Vahap Seçer Mi? Kocamaz Mı?
16 Mayıs 2020
Mecliste Şok Edici Tavırlar…
16 Mayıs 2020
Mücbir Sebeplerde Meclisin Tavrı
15 Mayıs 2020
Büyükşehir Meclisi…
11 Mayıs 2020
Başkan Seçer ‘Bana Şaka Yaptı’
04 Mayıs 2020
Büyükşehir Makina İkmal Tasarrufta…
03 Mayıs 2020
Doğal Sokaklar, Sanal Sokaklar Ve Evrensel Dijital Sokaklar
24 Nisan 2020
23 Nisan Ve Vahap Seçer…
22 Nisan 2020
Dünya Günü, Arı Günü Ve Pandemi
20 Nisan 2020
Meski Ve Ertan Liman…
19 Nisan 2020
1.Robokop: Doğal Dünya ’nın, Dijital Dünya ‘ya Dönüşmesi
14 Nisan 2020
Neler Oluyor Hayatta: Kola ,Cavat/Corona,Korunma
12 Nisan 2020
Mazbatanın Yıl Dönümü Ve Halkın Doğru Seçimi: Vahap Seçer
09 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı XI(Son)
07 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı X
06 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı IX
04 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VIII
03 Nisan 2020
Propilen fabrikası ve düşündürdükleri…
01 Nisan 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VII
31 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı VI
31 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı V
29 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı Iv
25 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı III
24 Mart 2020
Korona, İtfaye, Israf Zaman: Kocamaz'da, Koruma, Çalışma, Umut: Başkan Seçer’de…
22 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı Iı
21 Mart 2020
Corona Gerçeği Ve Dijital Dünya Alt Yapı Fırsatçılığı I
14 Mart 2020
Kent Konseyi Ve Portreler
12 Mart 2020
Protokol Ve Büyükşehir…
09 Mart 2020
Mart’ın Sonuna Yaklaşırken, Mersin Türkiye Ve Bahar
24 Şubat 2020
Belediyelerimiz…
15 Şubat 2020
Silifkede Meclis Şov…
03 Şubat 2020
Liyakat: Bila Kaydu Şart I
24 Ocak 2020
METRO: Mersin Birliğinin Göstergesi Ve Vahap Seçer.
08 Ocak 2020
Sel Gider İzi Kalır:Vahap Seçer
23 Aralık 2019
İçel Sanat Kulübü: Aşılmayan Döngü Ve Diğer Kurumlar.
18 Aralık 2019
Mersin’in Yeni Logosunu Beğeniyorum.
15 Aralık 2019
Dönem: ‘Başkanlar İçin Zor’ Ama ‘Bizim İçin Daha Zor.’
15 Aralık 2019
Belediye Meclisinde Çapsız Muhalefet…
04 Aralık 2019
Sorumluyum
03 Aralık 2019
Mersin Değişim İstiyor…
12 Kasım 2019
MGC: IV ’Fahriye Kutlay’ Kurtardı, ‘’Gazetecilik Erkek İşi Mi’’?
09 Kasım 2019
Mgc: III 'Kaybeden Yok'
05 Kasım 2019
MGC: ‘Geceyarısı Gelen Fotoğraf’
23 Ekim 2019
Narenciye Festivali: I
21 Ekim 2019
Vahap Seçer’ Seçme' Zamanı
20 Ekim 2019
Stratejik Mersin: IX Toroslar (Son)
17 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VIII Toroslar
16 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VII –Toroslar
14 Ekim 2019
Stratejik Mersin: VI –Akdeniz (Son)
12 Ekim 2019
Stratejik Mersin: V Akdeniz
10 Ekim 2019
Stratejik Mersin: IV Akdeniz
08 Ekim 2019
Mersin Kent Konseyi: ‘Oldu Biti’ye Getirilmemeli
08 Ekim 2019
Stratejik Mersin: III Akdeniz
07 Ekim 2019
Stratejik Mersin II
06 Ekim 2019
Stratejik Mersin: I
26 Eylül 2019
Belediyelerimiz Ve Sevdalı Şehir Mersin…
Haber Yazılımı