Yazı Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 08:49
 
Sel Gider İzi Kalır:Vahap Seçer
Semir Bolat
 
 

Mersin bir Akdeniz şehridir.

Akdeniz'in iklimini bilen herkesin her kış bu dönemde Mersin’de bunların yaşanacağını bilir. Bu yaşanacak olanları bilenlerin de yapacağı tek şey var bilgi beceri ve yaratıcılığı ile niyetlerine ve amaçlarına uygun önlem almak ve çalışmalar yapmaktır. Bu çalışmaların kamu alanında seçilerek göreve gelenlerin yaptıkları sevapları ve günahları da göz ardı edilemeyecek kadar CAN ve MAL kayıpları ile sonuçlar doğurmaktadır.

Son üç gündür yaşananların bir atasözü ile birlikte bir sonuca ulaşmak isteyenlerin de tarihte nasıl anılacağını gösterecektir:

“SEL OLUR, İZİ KALIR, SU AKAR KUMU KALIR"

Son yılların en yoğun yağmuruna tutuldu Mersin. Metrekareye 140 kg. Yağmurun düştüğü Mersin büyük bir felaketi atlattı.

Erdemlide talihsiz sel baskını bir vatandaşın yaşamına neden oldu. Bu kayıp geçmişten günümüze tüm belediye yöneticilerinin bir ayıbı olarak ortada duruyor.

Derelerin kapatılması, planlamadaki düzensizlik, çarpık kentleşme kaderimizmiş gibi her yağmurda arkasından sürüklüyor hepimizi.

Caddeler su altında, sokaklar perişan, yoksul vatandaş çaresiz, dolup taşan bodrum katları ve sosyal medyada arabeskleşen atışmalar.

Evet, bu bizim kaderimiz değil. Bu geçmiş belediye yönetimlerinin basiretsizliği, çapsızlığı, halden anlamaz duyarsızlıklarının bir sonucudur.

Her yıl aynı manzarayla karşı karşıya kalıyoruz. Hem de fiziki olarak kentleşmeye çok müsait olan Mersin’de…

Macit Özcan döneminde yağmur suyu kanalları açıldı ama yetersiz kaldı. Kocamaz döneminde bir tık bile ileri gidilmedi.

Şimdi Yeni yönetim var. Kamuoyunda puanını arttıran, umut veren, çalışkan ve performansı yüksek bir Vahap Seçer var. Ekibiyle birlikte 48 saat uyumayan, her dakika gitmesi gereken yere giden, acıları paylaşan, üzerinden çıkarmadığı Yağmurluğu ve çizmesiyle tüm ekibine öncülük eden bir Başkan.

Metrekareye 140 kg yağmurun düştüğü Mersin’de, MESKİ ve Büyükşehir çalışanları üstün ve yoğun bir gayretle büyük bir felaketi önlemiş oldular. Başkan Vahap Seçer’ in bu çabası, bu duyarlılığı bize umut veriyor. Kaygı taşıdığı belli. Ekibiyle her yere ulaşmaya çalışıyor.

Gelişmelerle ilgili bilgi almak için Daire Başkanlarından Bedrettin Gündeş’i arıyorum. Durumla ilgili bilgi veriyor. Başkan, Genel Sekreter yardımcıları, Meski Genel Müdür yardımcılarının nasıl bir gayretle işin takipçisi olduklarını anlatıyor bana.

Akşamüstü gelişmelerle ilgili tekrar bilgi almak istiyorum. Başkanın yine sahada olduğunu Tırmıl sanayi sitesinde ekibiyle birlikte olduğunu belirtiyor. Birlikte olayı takip edelim önerimi kırmıyor ve akşam 6,5 sıralarında Yeni Pazar, Gündoğdu, hal, şevket Sümer, özgürlük, sanayi sitesi, Çilek mahallelerini turluyoruz. Sicim gibi yağmura rağmen anında yapılan müdahalelerle sorunlar anında çözülüyor.

Bedrettin Bey muhtarlarla sürekli telefonlaşıyor. Gelişmeleri ilgililere aktarıyor. Meski Genel Müdür yardımcısı Ali Yılmaz ile telefonlaşıyor ve hal mahallesindeki problemler ile ilgili bilgi veriyor. Ali Bey’in ekibiyle 48 saattir uyumadığını ve çok şükür problemleri anında çözdüklerini anlatıyor.

Ofise geri dönüyorum ama, MESKİ ve belediye kadrolarının Başkan Vahap Seçer eşliğinde olaya hakim oldukları ve her türlü önlemi alacaklarına inanarak dönüyorum.

Bu felaket yaşanırken, en çok bizi üzen tarafın ise, sosyal medyadaki hokkabazların kıskançlıklarının yanıltıcı paylaşımları oldu.

Geçmiş yılların görüntülerini paylaşarak sözde eleştiri yapıyorlar. Adnan Menderes Bulvarını komple su altındaki görselleri görünce şok oluyoruz. 10 dakika sonra Bu bulvara vardığımızda trafiğin rahat işlediğini, herhangi bir su baskınının olmadığını görüyor ve rahatlıyoruz.

Utanmadan manipülasyon yaparak geçmişin eksikliklerinin 8 aylık bir belediye yönetimine yüklemeye çalışıyorlar.

Mersin artık bu görüntüleri yaşamamalı. Başkan Vahap Seçer’e inanıyor ve güveniyoruz. Devletinde bu konuda her türlü desteği vermesi lazım. Belediye, Valilik, ilgili kurumlar İller bankası aracılığıyla bir bütün olarak altyapı sorunlarını çözmeleri kaçınılmaz olmuştur.

Bu ayıp hem devletin, hem belediyelerin, hem de duyarsız kalan sivil toplum kuruluşların ayıbıdır. Hep birlikte, yaşamı daha da kolaylaştırmalıyız.

Başkan Vahap Seçer’in 48 saat uyumadan sıkıntılarda paylaşan çabaları acıları 'da hafifleştirmiştir.

Bu çalışmaların takibi esnasında diğer taraftan tüm ilçelerden gelen sorunlar ve belediyeler arasında ayrım gözetilmeden görülen dayanışma ilçeler arasında ki strateji ve MERSİN ili içinde yaratılan PARTİLER üstü hizmet anlayışı gösteriyor ki yeni dönemde çok farklı bir döneme girilmiştir. SEL OLUR İZİ KALIR döneminin afetlerine eskiden olduğu gibi kayıtsız kalmayan bir başkan ve ekibi var. SU AKAR,  KUMU KALIR sözünün ardından KIŞ OLACAK YAĞMUR YAĞACAK Ama ona ÖNLEM VE ÇALIŞMALARINA SEVDA ILE MÜCADELE EDENLER eskilerinden farklı iz bırakacaktır. Bu yağmur ve sel felaketinden sonra gördüğüm çözüm ruhunun izi: VAHAP SEÇER varsın artık bildiğimiz AKDENİZ İKLİMI özgürce devr-i daim olsun.

Kalın sağlıcakla

Semir BOLAT

 

 

 
Etiketler: Sel, Gider, İzi, Kalır:Vahap, Seçer, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı