Yazı Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 09:06
 
Stratejik Mersin: III Akdeniz
Semir Bolat
 
 

‘SEN KİMİN YÂRİSİN, SEN KİMİN ELİ’

İçel (Mersin) / Mersin (İçel) ile başlangıç yapmak istiyorum.

Aslında birçok konunda başlangıcı olacaktır.

İÇ: Herhangi bir durumun, cismin veya alanın sınırları arasında bulunan bir yer, dâhil, dış karşıtı. Demektir.

EL: Ülke, yurt, il anlamında kullanılır. (Birçok ayrı anlamı da vardır. Ama biz burada bu anlamda kullanıyoruz.)

EL: Yabancı. (Anlamında da kullanılır.)

MERSİN: Mersingillerden, Akdeniz kıyı şeridinde bol yetişen, birkaç metre boya ulaşabilen, eğri büğrü gövdeli, her mevsimde yeşil kalan, güzel kokulu ak çiçekler açan bir çalı, ağaççık. Diğer adı: Murt

İÇEL: Yabancıları kendi memleketlerinde hissettiren il. Evet ben bu cümleyi çok seviyorum. Mersini de çok iyi tarif ediyor.

Tarihten bu yana onlarca uygarlığa ev sahipliği yapan Mersin aslında yerli yabancı olan herkesin kendi memleketi yâda ülkesinde yaşayamadığı şartları yaratarak ve ona ‘dış’ dışarı da bırakan değil,’iç’ alanına alan, kabul eden ve ona yaşama imkânı sunan bir özeliği binlerce yıl önce yerine getirmişti.

Şimdi de aynı özelikleri taşıyan bir yapıya sahiptir.

Mersin büyük şehir olmadan çok önce şehir merkezi olarak şimdiki Akdeniz ilçe sınırları içinde kalan alan Mersin il merkeziydi.

Gerçekten şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde en Stratejik ve önemli olma özeliğini sürdüren bir ilçedir.

Mersin BŞB sınırlarının Uluslar arası Limanı, TCDDY nın uluslar arası bağlantısı, OSB, Serbest Bölge, Çıkarma Filosu ve Deniz Kuvvetleri Merkezi, Uluslar arası Lojistik ve Gümrük Merkezi bu ilçededir.

Tarım ürünlerinin merkezi ve Türkiye’nin en büyük Sebze ve Meyve Halide Mersinin en büyük Endüstri tesisleri Küçük ölçekli Sanayi ve ticari işletmeleri ile küçük sanayi ustalık hizmet tamir ve üretim merkezleri de burada yer almaktadır.

Depolama ve antrepo ve soğuk hava depolama merkezleri de ayrıca burada hizmet vermektedir.

Sosyal anlamda güneydoğudan göç ederek ilk yerleşilen bölge bu bölgedir.

Onlardan öncede ilk gelenlerinde yerleşerek ve bu yerleşim alanların mahalleye dönüşmesi de bu ilçe sınırlarındadır.

Birçok mahallede çok değişik diler konuşulur.

Aynı dili konuşanların değişik mezhep ve inançta olanlarda bu ilçede ikame etmekte ve yaşamını kazanmaktadır.

Yine aynı ırktan olanların da değişik mezhepten olmasından kaynaklanan değişik oluşumlar siyasi farklılıklarda bu ilçenin en görünen özeliklerindendir.

İşte bu kadar kendine has özelikleri olan ilçenin de hem Akdeniz’in Caretta caretta adı verilen ve üreme alanı olarak bu kaplumbağanın seçtiği kumsallarda bu ilçede yer alır.

Bunun dışında da binlerce çeşit deniz ve kara bitki ve canlı türlerinin denizde ve karada yetişme ve üreme koşuları olmasına rağmen seçilen yanlış yapılanma ve üretim tercihlerinden dolayı çok büyük sorunların yaşandığı yerdir Akdeniz ilçesi.

Sadece bir kısmını yukarıda aktarmaya çalıştığım parametrelerin bile gözden geçirilerek ele alınması ve yeniden sorunların çözüme kavuşturulmasının ciddi bir kısa, orta ve uzun vadeli plan, program ve stratejilere gerek duyulduğu görülmektedir. 

Batıdan giriş yapan bir yabancının zorunlu olarak Akdeniz ilçesinden giriş yapacağını düşünerek nasıl bir şok ve hayal kırıklığı içinde olacağını görür gibiyiz.

Bizler başka ilere gittiğimizde bile ne görkemli yollardan şehir merkezlerine girdiğimizi düşünerek hayıflandığımızı sanıyorum herkes şimdi hatırlayarak üzüntü ile başını sallamaktadır.

Bütün bunları aslında ilerde bu kadar soruna rağmen bu sorunları çözmek için iyimser olmamıza neden olacak yeni bir döneme girdiğimizi söyleyerek bitirmek istiyorum.

Önümüzde ki yazımızda Akdeniz İlçesi Belediyesi be onun başkanı Sayın, Mustafa Muhammet Gültak ile Mersin Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Sayın, Vahap Seçerin seçimden önce Söylediği partiler üstü herkese hizmet veren belediye hizmetleri anlayışları ile beş buçuk aydan fazla yaptıkları uygulama ile hizmetlerinden söz edeceğiz.

 Bunlara uyup uymadıklarından başlayacağız.

 Yukarıda bahsedilen sorunların çözümüne katkı sunarak stratejilerin alt yapıları nasıl hazırlanıyor ve hangi aşamada olduklarını öğrenerek yazmaya çalışacağız.

(Devam Edecek)

 
Etiketler: Stratejik, Mersin:, III, Akdeniz,
Yorumlar
Haber Yazılımı