Yazı Detayı
17 Ekim 2019 - Perşembe 07:57
 
Stratejik Mersin: VIII Toroslar
Semir Bolat
 
 

‘’SEN KİMİN YÂRİSİN, SEN KİMİN ELİ’’

Bir önce ki yazımız da Toroslar ilçesinin tarihsel geçmişi ve tarihten bu yana olan askeri, sosyal, ekonomik önemi ve bu durumun günümüze kadar olan sosyal yapısını ve gelişimini kısaca ele almıştık.

Gerçekten Toroslar çok önemli bir ilçe olarak gelişmiş ve ilimizin Tarsus’tan sonra en büyük ilçesi haline gelmiştir. Yine Akdeniz ve Tarsus ilçesinden sonra da en önemli sosyal değişkenliği bir arada bulunduran bir nüfusa sahiptir. Gelişmeye bağlı olan sosyal zenginlikte siyasi yönden de önemli bir tercihin ilçede kendisini göstermesine neden oluyor. Torosların dağlık kesimi Milliyetçi muhafazakâr olan çoğunluğun yaşadığı Türk kimliğine sahip yerli Yörük, göçer, köylü ve tahtacı denilen aşiretlerin kökeninden gelen bir nüfusu oluşturuyor. Merkez mahallelerde de bu nüfusa rastlanmasına rağmen sonradan gelen güneydoğulu göçmenlerin bu ilçede yerleşmesi üzerine Akdeniz İlçesinden sonra Mersin ilçelerinde en fazla Kürtlerin yaşadığın ilçe Toroslar ilçesidir.

Ekonomik anlamda da dağlık bölgelerde ki kereste, hayvancılık, çiftçilik derken son yıllarda ise küçük ölçekli sanayi işletmeleri, Hammadde ocakları ve su ile maden ocakları ile esnafların yoğun olduğu bir ticari ilçe konumuna geldi.

Ayrıca son dönemlerde Mersin Şehirlerarası OTOGAR ile Mersin ŞEHİR HASTENESİ nin bu, ilçeye taşınması buranın önemini artırmıştır. Özelikle bir önce ki dönemlerde İlçe Belediye Başkanlığı yapan Hamit Tuna’nın ilçede banka, ticari işletme,  farkını kapatmayı başarmıştır.

Anlattığım bu sebeplerden dolayı da şu ana kadar ki, MHP den, Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanmıştır. Hamit Tuna MHP nin geleneksel politikası dışında halkla iyi ilişki kuran ve sürekli halkla iç içe olmasının avantajlarını görmüş ve girdiği seçimlerde 3 Dönem Toroslar İlçe belediye Başkanı seçilmeyi başarmıştır.

Son seçimlerde Cumhur İrtifakının Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanlığına aday olması ve Toroslar İlçesinde boşalan yerine Afşın Atsız Yılmaz’ın aday gösterildi. Hamit Tuna Mersin Büyük Şehirde seçimi kaybetmiş olmasına rağmen Toroslar İlçesinde yerine aday olan Afşın Atsız Yılmaz geçmişteki Hamit Tuna’nın başarılı uygulamalardan dolayı ve muhalefetin en avantajlı olduğu bir seçimde, yine yanlış bir yol izlemesi üzerine Yeni aday rahatlıkla seçimi kazanmış oldu.

CHP ve HDP yine gösterdikleri adaylar ve yanlış uygulamalar neticesinde çok rahat alacakları bir seçimi Cumhur İttifakı adayı ve Hamit Tuna’nın halefi olan Afşın Atsız Yılmaz aradan sıyrılarak Toroslar İlçesi Belediye Başkanı oldu.

Afşın Atsız Yılmaz bir önceki seçimleri aynı partiden kazanan Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı, Burhanettin Kocamaz ile Toroslar İlçesi Belediye Başkanı Hamit Tuna’ın MHP den aday olarak seçilmesinin avantajlarından farklı bir konumda.

Bir önce ki seçimde partileri MHP den aday olarak ve büyük bir moral desteği ile seçilmişler ve işe koyulmuşlardı.

Ancak daha sonra ki gelişmelerden sonra ‘kanlı bıçaklı’ birbirlerine cephe alarak ayrı saflara düşmüşlerdi.

Burhanettin Kocamaz Hamit Tuna’yı suçlayan ağır ifadelerle partisinden ayrılmış ve yeni kurulan İYİPARTİ’ den aday olmak istemiş ama son anda adaylığı İl Seçim Kurulu tarafından zamanında müracaat etmedi diye kabul edilmemişti.

Bununda bir kumpas olduğunu söyleyerek Hamit Tuna’yı suçlamıştı. Böylece MHP nin bir önceki seçimi kazanan adayları artık son seçimde ayrı cephelerde yer almıştı.

Hamit Tuna ve Afşın Atsız Yılmaz, daha önce MHP’nin tek başına kazandığı MBŞB ile TOROS İLÇE BELEDİYE seçimine bu sefer ittifakla giriyordu.

AKPARTİNİN desteği ile kurulan CUMHUR İTTİFAKI ile girerek bağımsız parti avantajı ve morali yerine ittifaka bağımlı olmanın ve Burhannettin Kocamaz’ ın da ayrı bir partide yer almış olmasının dezavantajları ile seçime girerek Hamit Tuna seçilemedi. Afşın Atsız Yılmaz ise seçilmiş oldu.

Şimdi bütün gözler Afşın Atsız Yılmaz’ da:

* Hamit Tuna yerine seçilen Afşın Atsız Yılmaz aynı başarıyı gösterecek mi?

*Cumhur ittifakının bütün ülkede irtifa kaybettiği bir dönemde yeni bir politika izleyerek halkla iyi ilişkiler kurabilecek mi?

*Burhannetin Kocamaz ve geçmişi hakkında sürdürülen ısrarların Mersin Büyük Şehir Sathında ki sorunların görülmemesi adına Meclis çalışmalarında uzlaşıcı bir yol yerine tıkanmaya yol açacak olan isteklerde ısrara etmeye devam edecekler mi?

*Seçimi kazandıktan sonra çok farklı seçmenlerin olduğu bir ilçe olan Toroslar da partiler üstü bir politika izleyerek tüm halka hizmeti ayrım yapmadan yapabilecek mi?

*Cumhur itifakının bir adayı olarak İktidarın gücünden elde edilen fırsatların başta Toroslar olmak üzere tüm Mersin adına kullanılması için yaratıcı projeler üreterek önümüzde ki dönemde tüm Mersin sınırları içerisinde takdir edilen şehir yararına bir siyaset izleyecek mi?

*Liyakatli bir kadro kurarak işçi alımları veya çıkarmalarda hakkaniyetli doğru bir uygulama ile arzu edilen kararlar verecek mi?

Bu soruları artırmak mümkündür.

Bütün bu soruların cevapları ile STRATEJİ GELİŞTİRMESİ gereken İlçe ve bu ilçenin idaresinin Büyük Şehir Belediyesi ile hizmetlerinin başarısı için neler yapılması gerektiğini önümüzde ki yazılarda ele alacağız.

(Devam Edecek)

 
Etiketler: Stratejik, Mersin:, VIII, , Toroslar,
Yorumlar
Haber Yazılımı