Erdemli

Erdemli'de Sıcak Asfalt Çalışmaları Sürüyor

Yeni Kurulan Ekipler, Kente Dokunmaya Başladı

Yeni Kurulan Ekipler, Kente Dokunmaya Başladı

Erdemli Belediyesi’nden Tatbikat

Erdemli Belediyesi’nden Tatbikat

Akdeniz Belediyesi Her Zaman Yaşlı Ve Engellilerin Yanında!

Akdeniz Belediyesi Her Zaman Yaşlı Ve Engellilerin Yanında!

Başkan Atsız,

Başkan Atsız, 'Halkımızın Sağlığını Her Şeyin Üstünde Tutuyoruz'

Yazı Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 22:11
 
Vizyon Mu? Büyükşehir Belediye Bütçesi Mi?
Adil Kesten
 
 

Bazen bir cümle hatta bir kelime geleceği anlatır

Bazen bir dokunuş sizin sevginizi, düşüncelerinizi, merhametinizi hissettirir ve toplumun gönlüne, yüreğine dokunur.

Bazen bir toplantı veya bir kurul kararı kamuoyunda yıllarca iz bırakabilir. Olumlu yönde motive edebilir iş, ekmek, huzur ve özgür bir toplum olma mücadelesinde katkı yaratabilir. Bazen de kökten değişikliklere damga da vurabilir.

Yakın bir zamanda, büyükşehir belediye Meclisi olağanüstü kurulunu izleme fırsatı buldum.

Sayın Vahap Seçer ülkemizin ve kentimizin içinde bulunduğu ekonomik krizle ve yüzyılın belası korona virüsle mücadele sürecini çok iyi yönetme başarısını gösterdi ve Türkiye genelinde büyük takdir topladı. Bu sürecin devamı, yatırımlarında ve ödemelerin aksamadan yürütülmesi için, büyükşehir Belediye Meclisini olağanüstü toplantıya çağırdı. Gündem maddelerinden biri de borçlanma talebiydi.

Borçlanma ile ilgili kurul toplantısında ünvanlı bir büyükşehir meclis üyesinin şok yaratacak önyargılı ve tavırlı bir şekilde‘’ Sayın Vahap Seçer Büyükşehir’e başkan olmuşsa B planı veya her türlü seçeneği olmalıdır’ ’gibi bir yaklaşımı kayıtlara geçti.

Şartlı ve talimatla gelen değerli meclis üyeleri konuşmaları ile borçlanma yetkisini vermeyeceği anlaşılmasına rağmen, sayın başkan Seçer, şeffaf belediyecilik anlayışıyla, kamu yararına dönük kent halkının acil ve öncelikli ihtiyaçlarına, hizmetlerine devam edeceğini söyleyerek ilkelerinden ve sosyal demokrat kimliğinden asla taviz vermeyeceğini belirtmiştir.

Geçmiş dönem görev yapan meclis üyeleri, bir önceki başkana seçimlere dört ay kala yetki vererek belediyeyi borçlandırdıklarını çok iyi biliyorlar. Borçlanmanın nasıl da bir tek kişiye aktarıldığını da biliyorlar ve Başkan Seçer’ de bunu açıkladı.

Buna rağmen, Sayın Vahap Seçer, önceki dönemin hoyratça harcanan milyonlarca lira büyükşehir borcunu ödemeye çalıştığı gün gibi ortada iken, o dönemden gelen bir kısım aynı meclis üyelerinin bugün kentin acil ihtiyaçları için Başkan’a borçlanma yetkisi vermemesini, Mersin halkının vicdanında değerlendireceğini bilmeler gerekir.

Yerel mecliste çoğunluğu olmamasına ve faaliyetleri engellenmesine rağmen Sayın Vahap Seçer’ in bir senelik icraatında, çevre düzenlenmesinde, yeşilin çoğalmasında, peyzaj çalışmaları inceliklerinde, billboardlardaki kaliteli mesajlarında, sanat, kültür ve festival etkinliklerinde, dini ve milli bayramlarda kent halkı ile bütünleşmesinde, kente kadın eli değmeli diyerek istihdamına ağırlık vermesinde, öğrenci kursiyerlerini çoğaltmasında, meslek edinme kursiyerleri açmasındaki ve saymakla bitiremeyeceğim ilklerin mücadele heyecanını Mersin halkı biliyor ve görüyor.

Söz konusu ülke ve kentin geleceği ise, kişisel ve siyasi ikballer için şartlı ve önyargılı olumsuz yaklaşımların değişmesi gerektiğini, bu değişimin Vahap Seçer’ in geleceği için değil, Türkiye’nin en demokrat ve en eğitimli kenti Mersin’in geleceği için önemsenmesini bekliyoruz. Tüm kamuoyu, meslek odaları, STK’lar ve yurttaşlar da bunu istiyor.

İnsanın içinde vatan sevgisi, bayrak sevgisi, dürüstlük ve halkına hizmet aşkı ve heyecanı varsa, geleceği kurgulamak ve doğru şeyleri hayata geçirmek daha kolay olur.

Bunu başarabilmek ise, vizyon gerektirir…

Başkan Vahap Seçer; dürüstlük açısından, çalışkanlığının ön planda olmasından ve geniş ufkuyla şehrimizin değerlerini yaşatarak, koruyarak ve ileriye taşıyarak farkındalık yaratabilecek bir vizyona sahiptir.

Bu vizyonuyla üstlendiği misyonu layıkıyla yerine getirebilecek bilgi, deneyim ve iş yapabilme becerisinede de sahiptir. Umarım bu tür engelleme çabalarının anlamsızlığı fark edilir ve Mersin için güç birliğine gidilir.

Aksi durumda bile, Başkan Seçer’ in mutlaka A-B-C-D Planları vardır. Çünkü kendisini tanıyor ve hedeflediği yere gelmekte çok zorlanmayacağını da biliyoruz.

Öyle siyasi salvolarla yenik düşecek bir kişilik değildir Sayın Seçer.

Bir başkanın Vizyonu yönettiği bütçeden daha büyük olmalıdır. İşte Başkan Seçer bundan dolayı her alanda başarılı olacaktır. Çünkü Başkanın Vizyonu Büyükşehir Belediyesinin bütçesinden daha büyüktür.

Meclisteki tüm İlçe Belediye Başkanları, meclis üyeleri şunu çok iyi bilmeleri gerekir ki; yaptıkları, söylemleri, duruşları ileride hep karşılarına çıkacaktır.

Mersin için, Ülkemiz için iyi şeylerde dayanışma içinde olurlarsa, gönüllerde yâd edileceklerdir. Yoksa beş para etmez denilerek bir tarafa atılacaklardır.

Bayramın tüm ülkemize huzur, sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum

Selam ve Sevgilerimle.

Adil KESTEN

Makina Müh. Odası Eski Bşk.

 
Etiketler: Vizyon, Mu?, Büyükşehir, Belediye, Bütçesi, Mi?, , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı