Haber Detayı
03 Ağustos 2019 - Cumartesi 15:37
 
Temmuz Ayı İhracatında Cumhuriyet Tarihi Rekoru
Türkiye'nin ihracatı temmuz ayında yüzde 8,3 artış göstererek 16 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attı.
EKONOMİ Haberi
Temmuz Ayı İhracatında Cumhuriyet Tarihi Rekoru

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), temmuz ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye'nin ihracatı temmuz ayında yüzde 8,3 artış göstererek 16 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attı.

Temmuz ayında ihracatçılar 223 ülke ve bölgeye ihracat yaptı. Bu ülkelerin 135'ine ihracat artarken 108 ülkede ise artış 10'un, tam 54 ülkede ise 50'nin üzerinde oldu. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke ise 1,4 milyar ile Almanya, 1,1 milyar ile İngiltere ve 767 milyon ile Irak oldu. 9 ülkeye ihracat Temmuz ayında en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. Bu ülkeler arasında Fransa ve Hollanda gibi AB ülkeleri de yer alıyor. Türkiye'nin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği'nin ihracatımızdaki payı Temmuzda yüzde 48,8 oldu.

İhracatta lider sektör, ihracatını 5 artırarak 2,9 milyar dolara ulaştıran Otomotiv oldu. 17,7 artışla 1 milyar 734 milyon dolara ulaşan Kimyevi Maddeler sektörü ikinci, 6,2 artışla 1 milyar 679 milyon dolara ulaşan Hazırgiyim ve Konfeksiyon sektörü de üçüncü oldu. İhracatını en çok artıran sektörler ise 96,2 artışla Mücevher, 26,5 artışla Yaş Meyve-Sebze ve 23,5 artışla Çimento Cam Seramik Toprak Ürünleri oldu.

Temmuz ayında 55 il ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz, sırasıyla 6,4 milyar dolarla İstanbul, 1 milyar 316 milyon dolarla Bursa ve 1 milyar 310 milyon dolarla Kocaeli oldu. En dikkat çekici artışlar ise; 128 artışla 10 milyon dolar ihracata ulaşan Kilis, 66 artışla 27 milyon dolar ihracata ulaşan Osmaniye ve 42 artışla 34 milyon dolar ihracata ulaşan Malatya'da yaşandı. Kilis ve Malatya illerinin ihracat artışında Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü etkili olurken, Osmaniye'de Çelik sektöründeki artış başarıyı getirdi. Diğer taraftan, Temmuz ayında Isparta ili 35 milyon dolar, Tekirdağ ili ise 97 milyon dolar ile tarihlerindeki en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

Miktar bazında ihracat Temmuz'da 15,1 artışla 12,3 milyon tona, yılın ilk 7 ayında ise 83,9 milyon tona ulaştı. Parite etkisi ise Temmuz ayında negatif yönlü 302 milyon dolar olurken, yılın ilk 7 ayında pariteden kaynaklanan negatif etki 3,2 milyar dolar oldu.”

 

1.460 firma ihracata “Merhaba” dedi

“Temmuz ayı içerisinde 39.043 firmamız ihracat gerçekleştirirken, bunların 1.460'ı ihracat ailesine yeni katıldı. İhracata yeni başlayan firmaların önemli bir kısmının ilk sevkiyatlarını Irak, Almanya, İran ve Gürcistan'a gerçekleştirdikleri görüldü..

Temmuz ayı genelinde, ihracatçı firmaları ortalama 3 farklı ülkeye ihracat yaptı.

İllerin hangi sektörlerde hangi ülkelere ihracat yaptığına bakıldığında ise; 44 ülkeye en çok ihracat yapan sektör Çelik oldu. 41 ülke ile Kimyevi Maddeler ikinci olurken, onu 34 ülke ile otomotiv izledi. İller bazında 9 ilimizin en çok ihracatı Madencilik sektöründe gerçekleştirdiği görülüyor. Bunu 8 ille Hazırgiyim, 7'şer ille Kimyevi Maddeler ile Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörleri takip ediyor.

İLLER BAZINDA İHRACAT:

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Temmuz, Ayı, İhracatında, Cumhuriyet, Tarihi, Rekoru,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Temmuz Ayı İhracatında Cumhuriyet Tarihi Rekoru
Yorumlar
Haber Yazılımı