Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 09:32
 
Yeşilboğaz, 'Hafızalarımzda Katliamlar Değil, Barış Yaşamalı'
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü’nde, 5 Temmuz 1993 yılında 33 vatandaşın katledilmesini yayımladığı yazılı mesajla kınayarak, “Hafızalarımızda katliamlar değil; sevgi, barış, hoşgörü yaşamalı” dedi.
GÜNCEL Haberi
Yeşilboğaz, 'Hafızalarımzda Katliamlar Değil, Barış Yaşamalı'

Türkiye’nin yakın tarihinin karanlıkta kalan önemli olaylarından birisinin de Başbağlar Katliamı olduğunu ifade eden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bundan 26 yıl önce çocuk, kadın, yaşlı demeden 33 kişinin kurşuna dizilerek, evleri ateşe verilerek katledilmesinin acısını hala yüreğimizde hissediyoruz. Katliamın üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen failleri hala meçhuldur. Sivas'ı ve Başbağlar'ı aynı acıyla anıyoruz. Bizim için Sivas da, Başbağlar da insanlık suçudur. Çünkü insanlık Sivas’ta yakıldı, Başbağlar’da ise kurşuna dizilmiştir. Tarihimize kara bir leke olarak geçen bu iki olayın katilleri ve sorumluları mutlaka yargı önünde hesap vermelidir” diye konuştu.

Ülkemizde barışı, birlik ve beraberce yaşamı sağlayabilmek için hoşgörü toplumu olmamızın  çok önemli olduğunu belirten Yeşilboğaz, “Hafızalarımızda katliamlar değil; sevgi, barış, hoşgörü yaşamalı. Ülkemizde bir kez daha böyle acıların yaşamamasını temenni ederek, terörü lanetliyor, Başbağlar’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum” dedi.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Yeşilboğaz,, 'Hafızalarımzda, Katliamlar, Değil,, Barış, Yaşamalı',
Yorumlar
Haber Yazılımı